Do wyboru, do koloru. Jak dobierać kolory – przydatne narzędzia
Gdy słyszymy nazwę koloru prawdopodobnie każdy z nas myśli o innym odcieniu. Na szczęście mamy dużo narzędzi i sposobów, żeby określać je precyzyjnie. Dzisiaj przedstawiamy kilka metod na to, jak identyfikować barwy i kolory, tak żeby wykorzystać je w swoich projektach graficznych.
Czy zdarzyło się Wam kiedyś, że wydrukowany projekt plakatu wyglądał inaczej niż na ekranie? A może macie na dysku logotyp organizacji, który jest zielony, ale nikt nie wie, jaki dokładnie jest to zielony? Na szczęście jeszcze nigdy identyfikacja koloru nie była tak prosta. Możemy, dzięki kilku prostym narzędziom, stworzyć spis swoich kolorów i spać spokojnie. Takie rozwiązanie sprawi, że nie będzie już mowy o pomyłce, a praca z obróbką grafiki (chociażby w Canvie) będzie łatwiejsza.
RGB, CMYK, HEX
Żeby ułatwić pracę grafikom i wszystkim, którzy operują kolorami powstały specjalne systemy zapisu. Omówimy pokrótce trzy z nich, choć jest ich oczywiście więcej. Poniżej z kolei znajdziecie przykład, jak wyglądają poszczególne kolory Programu Sektor 3.0 rozpisane na omawiane wartości.
RGB – to format opisu koloru, który znajdzie się na ekranie (monitorze, tablecie, telewizorze, telebimie, smartfonie). Każda z liter odpowiada konkretnemu kolorowi R – Red (czerwony), G – Green (Zielony), a B – Blue (Niebieski). Każda z liter ma swój numer w zależności od koloru (od 0 do 255). Zmiana wartości w danej „literce” będzie przekładała się na zmianę koloru.
CMYK – to z kolei system zapisu, który jest przeznaczony dla projektów drukowanych. W tym formacie przygotowujemy wszystko, co ma mieć swój fizyczny odpowiednik. Dlaczego? To z uwagi na maszyny drukarskie, które mieszają cztery odcienie C – Cyjan, M – Magenta, B – Blue i K – Czarny. Tutaj określają je wartości procentowe, czyli od 0 do 100.
HEX – to z kolei postać oparta na RGB, wykorzystywana tak jak on oraz w projektowaniu stron internetowych. Popularny format, który jest łatwiejszy w obsłudze (kopiujemy ciąg cyfr i znaków, nie trzy wartości).
Nie jest to ani wiedza tajemna, ani niezbędna. Warto jednak wiedzieć, o co chodzi i jak możemy sobie poradzić. Co ważne nie musimy wartości „naszego koloru” znać na pamięć. Jak dodać swoje kolory do Canvy? Sprawdźcie w materiale Kingi Pańczyszyn-Liśkiewicz.
Jak identyfikować kolory?
Żeby dowiedzieć się, jakie są oznaczenia konkretnego koloru, możemy skorzystać z całej gamy narzędzi. Może to być Image Color Picker lub prezentowany w wideo poniżej HTML Colors From Image. Mają one możliwość załadowania swoich grafik lub zdjęć, żeby zidentyfikować konkretny odcień, kolor lub barwę. To łatwe w obsłudze i intuicyjne narzędzia, z których możemy korzystać za darmo.
Uzyskane w ten sposób wartości możemy po prostu skopiować do programu graficznego lub zapisać na później. Kluczem do sprawnej obsługi kolorów jest wiedza i narzędzia. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sobie później pracy.
Jak dobrać kolory do projektu?
Dzięki Coolors.co możemy tworzyć palety barw jednym kliknięciem. Każde naciśnięcie spacji da nam nowy zestaw. Z kolei, jeśli chcemy zatrzymać jakiś kolor i do niego dobrać inne, wówczas używamy kłódeczki. Dobór kolorów za pośrednictwem tej aplikacji to łatwizna i do tego dobra zabawa.
To oczywiście nie wszystko. Możemy dowolnie zmieniać odcienie, odejmować lub dodawać kolejne kolory i sprawdzić, jak na danym kolorze wygląda biały i czarny tekst. Oprócz generatora palet kolorów w Coolors działa także generator gradientów.
Jeśli zabawa z Coolors to dla Was za mało, możemy jeszcze dorzucić jedno narzędzie od Adobe: Koło kolorów i generator palet. W podobnej formie możemy także skorzystać z narzędzia Canvy.
A teraz zobacz, jak mieszać internetowe, i nie tylko, kolory, w naszym tutorialu:
Inne materiały, które mogą Cię zainteresować:
- Więcej niż zdjęcie — skąd brać darmowe ikony i grafiki wektorowe?
- Darmowe banki wideo i animacji – skąd brać zasoby do filmów, prezentacji, stron WWW?
- Jak przekształcić artykuł w infografikę?
- Identyfikacja wizualna organizacji w Canva Pro dla NGO – profesjonalne multimedia
- Jak zrobić film w Canvie w 15 minut? Łatwy sposób na rolkę na IG lub GB
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0