O wideo trzeba myśleć kompleksowo. Filozofia, sprzęt i darmowe programy do montażu
Technologie potrafią zmienić codzienne życie, to, jak pracujemy, mogą także mieć wpływ na nasze relacje. Rozwój konkretnych narzędzi sprawia, że niektóre działania szybko ewoluują. Kręcenie i montowanie filmów nie jest już domeną profesjonalistów. Telefon lub aparat oraz darmowy program do montowania filmów możesz łatwo wykorzystać w działaniach swojej organizacji i Ty! Zobacz, co poradził nam Piotr Maczuga.
Jak dzisiaj wygląda świat wideo?
Pierwsze kamery wideo mogły zostać uznane za rewolucję. Pozwalały tworzyć filmy, odtwarzać je w domu, rejestrować swoje życie i wyjątkowe chwile. Teraz przyszedł kolejny punkt zwrotny – naszymi treściami możemy się dzielić w bardzo łatwy sposób. To dobre czasy dla twórców i organizacji, które chcą pokazywać swoje działania, a dla odbiorców prawdziwa klęska urodzaju. Mówi się, że tygodniowo potrafimy poświęcić na oglądanie wideo online nawet 19 godzin, a liczba ta prawie podwoiła się w ciągu zaledwie czterech lat.
Sprzęt do nagrywania filmów
Czy na początku naszej filmowej drogi powinniśmy inwestować w sprzęt kręcenia wideo? Czy może każdy powinien dobierać go według potrzeb? To wydaje się być właściwą drogą, gdyż kultura tworzenia wideo przyspieszyła. Instagramowe rolki są krótkie, dynamiczne i często służą wyłącznie rozrywce. Mogą być zajawkami jakiegoś tematu lub nawet mini tutorialem.
Lepiej tak naprawdę chyba zacząć od tego, że sprzęt ma nam pomagać realizować naszą misję. Telefony obecnie dają świetną jakość obrazu i dźwięku. Mają w sobie wbudowaną pamięć, mają wbudowaną dobrej jakości kamerę, mają rejestrator dźwięku. Wiele telefonów, tych naszych flagowców, ma różnego rodzaju systemy ułatwiające pracę, które dosyć inteligentnie dobierają wszystkie parametry, żeby nawet w ciemnościach przyzwoicie się nagrywało.
– mówi Piotr Maczuga.
Kręcąc telefonem, musimy także pamiętać, że czasem sprzęt może się przegrzać, rozładować albo może nam zabraknąć pamięci w urządzeniu.
Powinniśmy wziąć pod uwagę medium, którym chcemy się posłużyć i myśleć o odbiorcy, by dostał jak najbardziej przystępny, ciekawy i wartościowy materiał.
Darmowe programy do montażu wideo
Na szczęście w ślad za ułatwionym nagrywaniem przyszły darmowe, łatwe w obsłudze programy do montażu filmów. Jest w czym wybierać. Są opcje zupełnie lekkie, mobilne dla amatorów. Mamy także oprogramowanie filmowe z prawdziwego zdarzenia z zaawansowanymi opcjami. Czas na kilka przykładów.
CapCut – zmontuj prosto film na telefonie lub komputerze
Bezpłatna aplikacja CapCut dostępna jest na komputer, telefon oraz w przeglądarce internetowej. Szybki montaż filmu z wypadu rodzinnego lub rolki na Facebooka gwarantowany. Interfejs jest intuicyjny, a jedynym minusem może być logo aplikacji na końcu naszego zmontowanego klipu. Pokaźna biblioteka zasobów daje nam duże możliwości. W CapCut dodamy muzykę, tekst i naklejki. Wciąż rozwijane są także dodatkowe opcje, takie jak usuwanie tła czy zamiana mowy w tekst (przydatne przy rolkach).
DaVinci Resolve – profesjonalny, kompleksowy i bezpłatny program do montowania wideo
Rozwiązanie z nieco wyższym progiem wejścia, to zdobywający aktualnie coraz większą popularność DaVinci Resolve. To już profesjonalny program, który możemy postawić obok znanych Adobe Premiere Pro czy Final Cut Pro. Co ważne, w swojej podstawowej wersji jest dostępny całkowicie bezpłatnie.
DaVinci Resolve to kompleksowe oprogramowanie do edycji wideo, które oferuje wiele wartościowych funkcji. Korekcja kolorów, możliwość pracy z wieloma ścieżkami dźwiękowymi, szeroka gama efektów wizualnych, praca z różnymi formatami wideo, czy wreszcie możliwość eksportowania gotowego projektu w różnych formatach, w tym w jakości HD i 4K, czyni go bardzo atrakcyjnym dla profesjonalistów oraz dla osób i organizacji, które dopiero zaczynają swoją przygodę z montażem wideo.
Więcej o DaVinci Resolve przeczytacie tutaj: DaVinci Resolve – najlepszy darmowy program do montowania filmów
Canva – multimedialny kombajn dla Twojej organizacji
Kolejne aplikacje także stawiają na wideo. To dowód na to, że programów do obróbki filmów nie brakuje, a nawet jest ich coraz więcej. Sprawdźcie, jak z nowymi funkcjami montowania wideo radzi sobie Canva.
Przeczytaj także: Jak zrobić film w Canvie w 15 minut? Łatwy sposób na rolkę na Instagrama lub Facebooka
Jeśli chodzi o więcej wskazówek, tutoriali i testów, sprawdźcie koniecznie kanał na YouTube naszego gościa. Piotr Maczuga, jako niezrównany Eduman, przygotowuje materiały dotyczące dźwięku, oświetlenia i konkretnych rozwiązań związanych z przygotowywaniem swoich filmów. A poniżej pełen wywiad z Piotrem. Relacje, rolki, mobile first! Jak nagrać dobre wideo?
Spis treści
- 3:08 Kiedy zmieniło się nasze podejście do wideo?
- 5:42 Czym tak naprawdę jest dobre wideo?
- 8:44 Czemu korzystać z aparatu lub kamery, gdy do dyspozycji mamy smartfon?
- 12:43 Jak nagrywać? W pionie czy w poziomie?
- 17:37 Treść czy forma? Efekty czy historia?
- 24:02 Która z części składowych filmu jest najważniejsza?
- 28:44 Czy powinniśmy wybrać spisany scenariusz, czy stawiać na żywioł?
- 33:03 Miejsce, gdzie kręcimy i gdzie nie zawsze mamy na wszystko wpływ?
- 38:58 Tło w trakcie transmisji i łączenia live.
- 42:19 Światło i oświetlenie, jak nim zarządzać?
- 46:15 Efekty, naklejki, gify – wykorzystywać czy omijać?
- 48:25 Montaż – jak zacząć, na co zwracać uwagę?
- 51:43 Co robić, gdy materiał jest słabej jakości lub nam nie odpowiada?
- 53:05 Montować w „kombajnie" czy na komórce?
Dobre wideo – gdzie się uczyć?
Jeśli chcesz rozwijać się i tworzyć atrakcyjne filmy koniecznie skorzystaj z książek, kanałów YouTube, które poleca nasz gość, Piotr Maczuga.
Książki
- W mgnieniu oka. Sztuka montażu filmowego – Walter Murch
- Światło w filmie – Blain Brown
- Okiem filmowca. Nauka i łamanie zasad filmowej kompozycji – Gustavo Mercado
- Myśleć animacją. Podręcznik dla filmowców – Mike Wellins
- Jeśli to fiolet, ktoś umrze. Teoria koloru w filmie – Patti Bellantoni
Blogi
Kanały na YouTube
Piotr Maczuga: od ponad 15 lat związany zawodowo z branżą multimedialną jako twórca, producent, publicysta i dydaktyk. Projektował i prowadził studia wideo i przestrzenie multimedialne (m.in. w Centrum Nowych Technologii Digital Knowledge Village w Warszawie). Współpracował z ramach kilkudziesięciu projektów z edukatorami z prawie 20 krajów. Wyprodukował kilka tysięcy konferencji online, webinarów i audycji internetowych. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla firm i instytucji publicznych w zakresie cyfrowych narzędzi i ich wykorzystania w edukacji oraz marketingu. Prowadzi również zajęcia na Uniwersytecie Warszawskim i Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Fundator Fundacji Digital Creators. Ambasador EPALE – elektronicznej platformy na rzecz uczenia się dorosłych, stworzonej przez Komisję Europejską.
Przeczytaj więcej
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0