Urząd miasta ogłosił konsultacje projektu uchwały dotyczącej zagadnień, którymi zajmuje się Twoja organizacja. Chcesz wziąć udział w konsultacjach, ale nie wiesz, jak zgłosić swoje uwagi, aby zostały wzięte pod uwagę? Oto kilka podpowiedzi.
Konsultacje dla organizacji pozarządowych w Warszawie ogłaszane są zazwyczaj przez biura merytoryczne Urzędu m.st. Warszawy. Konsultowane mogą być projekty uchwał (zazwyczaj) lub zarządzenia (jeśli urząd uzna, że zarządzenie dotyczy sprawy, w których chce poznać opinię organizacji).
CZYTAJ: Ewa Kolankiewicz: Jako Urząd powinniśmy dawać przestrzeń do wypowiedzi >
Przykłady projektów uchwał lub zarządzeń, które zostały poddane konsultacjom z organizacjami pozarządowymi:
- konsultacje zmian w procedurze małych dotacji,
- konsultacje zmian w procedurze konkursowej,
- konsultacje projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu współpracy w 2023
- konsultacje projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie formy ochrony przyrody zespołu przyrodniczo-krajobrazowego "Zakole Wawerskie" [Wawer]
- konsultacje projektu uchwały w sprawie wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających na rok 2022,
- konsultacje projektu Programu wpierania rodziny m.st. Warszawy na lata 2022-2024,
- konsultacje projektu Warszawskiego programu dla osób z niepełnosprawnościami do 2027 roku.
Informacje o aktualnie prowadzonych konsultacjach można znaleźć na stronie miejskiej Konsultacje z NGO, ale także w serwisie warszawa.ngo.pl na stronie Szkolenia i wydarzenia .
Konsultacje: na spotkaniu i na papierze
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi powinny trwać nie mniej niż 21 dni od ich ogłoszenia. To sporo czasu, aby zapoznać się z konsultowanym dokumentem i ewentualnymi do niego załącznikami, i sformułować własne uwagi.
Bywa, że w czasie konsultacji organizowane są spotkania dla osób zainteresowanych danym dokumentem lub tematem. Informacje o takich spotkaniach są podawane w ogłoszeniu o konsultacjach. Czasami spotkania organizowane są stacjonarnie, czasami on-line.
Podczas spotkania konsultacyjnego
- słuchaj wypowiedzi innych uczestników – być może mają takie same lub podobne spostrzeżenia i uwagi. Możesz je wówczas poprzeć, ale być może nie trzeba ich ponownie dokładnie omawiać;
- szanuj czas uczestników spotkania – nie opowiadaj szczegółowo o swojej działalności. Skup się na temacie spotkania.
- szanuj zdanie innych – konsultacje służą wysłuchaniu i zebraniu różnych opinii. Także takich, z którymi możesz się nie zgodzić. Jeśli masz merytoryczne argumenty przeciw – zgłoś je, ale staraj się unikać przedłużających się dyskusji i polemik.
Udział w takim spotkaniu jest nie tylko okazją do wyrażenia swojej opinii, ale także do uzyskania informacji zwrotnej od razu od osób, które w urzędzie odpowiadają za przygotowanie konsultowanego dokumentu. Może się okazać, że Twoich propozycji nie da się uwzględnić w konsultowanym dokumencie, ponieważ nie pozwalają na to przepisy lub podobne rozwiązania już funkcjonują i są opisane w innych miejskich dokumentach.
Przygotuj się do konsultacji
Przeczytaj konsultowany dokument wraz z załącznikami. Poniżej podajemy przykładowe zagadnienia, na które warto zwrócić uwagę.
Jeśli jest to dokument, który już działa w mieście, a teraz jest zmieniany – porównaj obowiązującą wersję z tą projektowaną. Zastanów się, jak proponowane zmiany wpłyną na działalność Twojej organizacji? Czy poprawią sytuację odbiorców Twoich działań? Czy będą dodatkowym obciążeniem biurokratycznym? Czy będą podwyższać/obniżać koszty prowadzonej działalności? Jeśli proponowana zmiana wymaga finansowania, czy przewidziano wystarczające środki na to?
Jeśli jest to dokument nowy – czytaj go, zwracając uwagę na to, jak jego obowiązywanie wpłynie na działania Twojej organizacji lub na sytuację odbiorców Twoich działań. Czy odpowiada na problemy i potrzeby, które identyfikuje Twoja organizacja? Możesz poszukać podobnych dokumentów, które być może funkcjonują w innych miastach, gminach. Porównaj interesujące Cię zapisy, rozwiązania. Pomyśl o kosztach wprowadzania proponowanych rozwiązań. Czy są przewidziane środki na ich pokrycie?
W obu przypadkach: jeśli pozwala Ci na to doświadczenie i wiedza oraz widzisz taką potrzebę – możesz odnieść się do innych aktów prawa miejscowego lub ogólnych przepisów prawa, które podważają lub wzmacniają proponowane zapisy.
Swoje spostrzeżenia, przemyślenia i propozycje warto zapisać w punktach na kartce. Może się to przydać podczas spotkania konsultacyjnego (łatwiej będzie je wyrazić, sformułować), ale także przy wypełnianiu formularza konsultacyjnego.
Zgłaszanie uwag na formularzu
Urząd ogłaszając konsultacje udostępnia także specjalny formularz, który ułatwia sformułowanie uwag. Formularz można zanieść do urzędu osobiście lub przesłać pocztą, mailem lub faksem – na podane adresy i numer.
W formularzu należy podać nazwę i adres organizacji, w imieniu której zgłaszasz uwagi oraz imię i nazwisko osoby kontaktowej. Najlepiej, jeśli jest to ta sama osoba, która formułuje uwagi albo która równie dobrze je zna i będzie w stanie – w razie potrzeby – na ich temat porozmawiać z urzędnikami.
Następnie wpisuje się uwagi o charakterze szczegółowym (dotyczące konkretnych, poszczególnych zapisów). Można zaproponować nowe brzmienie zapisu lub jego usunięcie. Każdą propozycję należy uzasadnić.
Można także zgłosić uwagi o charakterze ogólnym, dotyczące całości dokumentu, odnoszące się do jego zasadności, kształtu, tego, na ile jego wprowadzenie lub zmiana może się przyczynić do poprawy sytuacji mieszkanek i mieszkańców Warszawy lub konkretnych grup społecznych itd. Każdą propozycję także należy uzasadnić.
Co po konsultacjach?
Po zakończeniu konsultacji urząd ma obowiązek opublikować sprawozdanie z nich. Ze sprawozdania można się dowiedzieć w szczególności: ile organizacji wzięło udział w konsultacjach; jakie uwagi zostały zgłoszone, które z nich zostały przyjęte, a które nie i dlaczego (uzasadnienie).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23