Konsultacje z organizacjami. O dotowaniu inwestycji służących ochronie środowiska, o procedurze konkursowej, o zasadach najmu ze Społeczną Agencją Najmu
Jakie zasady dotowania inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej? Jaka procedura konkursowa przyznawania dotacji dla NGO? Jakie zasady ubiegania się o umowę najmu ze Społeczną Agencją Najmu? Na te trzy pytania mają okazję odpowiedzieć organizacje społeczne, które wezmą udział w toczących się właśnie w Warszawie konsultacjach społecznych. Zachęcamy do przedstawienia swoich opinii!
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Jakie zasady dotowania inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej?
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach projektu zmian uchwały dotyczącej zasad dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej w Warszawie.
Jak wziąć udział w konsultacjach
Wypełnij i dostarcz formularz uwag do 21 sierpnia 2024.
- mailem: gbak@um.warszawa.plotwiera się w nowej karcie
- faksem: 22 443 25 02,
- Do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, plac Bankowy 2, 00-095 Warszawa.
Jaka procedura konkursowa przyznawania dotacji dla NGO?
Centrum Komunikacji Społecznej zaprasza wszystkie organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach zmian w procedurze konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji dla NGO. Procedurę po zmianach Prezydent m.st. Warszawy przyjmie zarządzeniem. Konsultacje trwają do 10 września 2024.
Większość zmian zawartych w zarządzeniu zmieniającym reguluje pracę urzędników zajmujących się przeprowadzaniem otwartych konkursów ofert. Jedna z propozycji zmian dotyczy współpracy danego biura lub urzędu dzielnicy z komisjami dialogu społecznego i polega na wprowadzeniu obowiązku udzielania komisji dialogu społecznego informacji zwrotnej przez biuro lub urząd po tym, jak KDS zgłosi uwagi do opiniowanych projektów ogłoszeń konkursowych.
Jak wziąć udział w konsultacjach
Wypełnij i dostarcz formularz uwag do 10 września:
- mejlem: ngo@um.warszawa.pl,
- pocztą: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Leona Kruczkowskiego 2, 00-024 Warszawa,
- faksem: 22 443 34 02.
WIĘCEJ: Jaka procedura konkursowa przyznawania dotacji dla NGO? >
Jakie zasady ubiegania się o umowę najmu ze Społeczną Agencją Najmu?
Miasto Stołeczne Warszawa zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad ubiegania się oraz kryteriów uprawniających do zawarcia umowy najmu ze Społeczną Agencją Najmu (SAN).
Jak wziąć udział w konsultacjach
Dołącz do spotkania online w aplikacji Microsoft Teams 19 sierpnia (poniedziałek) o 17.
- Link do spotkania, identyfikator spotkania i kod dostępu znajdziesz w zakładce „Spotkajmy się”.
Do 1 września (niedziela) prześlij wypełniony formularz
- mejlem: pwiedenska@um.warszawa.pl lub kkorcz@um.warszawa.pl
- pocztą: Biuro Polityki Lokalowej Urzędu m.st. Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
WIĘCEJ: Jakie zasady ubiegania się o umowę najmu ze Społeczną Agencją Najmu? >
Jaka przyszłość Warszawy?
Zgodnie ze zmianami ustawowymi od stycznia 2026 roku Warszawa, tak jak każda inna gmina w Polsce, będzie miała obowiązek opracowania strategii rozwoju. W strategii zdefiniowana zostanie m.in. polityka przestrzenna miasta. Jest to kluczowa zmiana w stosunku do obwiązującej strategii.
Polityka przestrzenna, która zostanie określona w strategii będzie miała bezpośrednie przełożenie na ustalenia planu ogólnego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uchwalanych po 1 stycznia 2026 roku.
Obowiązująca Strategia #Warszawa2030 była przygotowana przed wejściem w życie nowych przepisów, zatem nie spełnia obecnych wymogów ustawowych. Trzeba ją dostosować do nowych wymagań i uwarunkowań.
Urząd m.st. Warszawy nie będzie opracowywać nowej strategii od podstaw. Rozwinie obecne zapisy, tak by spełniały wymogi ustawowe i jednocześnie odzwierciedlały aktualne wyzwania stojące przed naszym miastem.
Dlatego prace nad nową strategią będą różniły się od prac nad Strategią #Warszawa2030. Obowiązującą strategię wypracowano od podstaw, dlatego szeroko włączono społeczność warszawską. Obecnie punkt startu prac jest zupełnie inny. Dodatkowo uwarunkowania prawne, w szczególności narzucone ramy czasowe oraz złożoność procedur, nie pozwalają na przeznaczenie dużo czasu na dialog z mieszkankami i mieszkańcami. Pomimo tych niesprzyjających uwarunkowań zaplanowano proces, który - tak szeroko jak to możliwe - włączy mieszkanki i mieszkańców Warszawy w tworzenie strategii rozwoju. Konsultacje potrwają do 10 października 2024.
Jak wziąć udział w pierwszym etapie (od 4 do 30 września 2024)
1. Porozmawiajmy o strategii i planie ogólnym na spotkaniu
- 4 września (środa)
- o 17:30
- w Centrum Nauki Kopernik
- możesz je obejrzeć online na YouTube (szczegóły wkrótce)
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje planów miejscowych dla:
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23