Jaka procedura konkursowa przyznawania dotacji dla NGO?
Centrum Komunikacji Społecznej zaprasza wszystkie organizacje pozarządowe do udziału w konsultacjach zmian w procedurze konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji dla NGO. Procedurę po zmianach Prezydent m.st. Warszawy przyjmie zarządzeniem. Konsultacje trwają do 10 września 2024.
Treść projektu zarządzenia, formularz do zgłaszania uwag i załączniki znajdują się na stronie konsultacje.um.warszawa.pl
Obowiązkowa informacja zwrotna
Większość zmian zawartych w zarządzeniu zmieniającym reguluje pracę urzędników zajmujących się przeprowadzaniem otwartych konkursów ofert.
Jednak jedna z propozycji zmian dotyczy współpracy danego biura lub urzędu dzielnicy z komisjami dialogu społecznego.
Do tej pory komisje dialogu społecznego nie musiały otrzymywać informacji zwrotnej w odpowiedzi na zgłoszone przez nie uwagi do ogłoszeń konkursowych. Informacji takiej udzielało "swoim BKDS-om Centrum Komunikacji Społecznej i rekomendowało to jako dobrą praktykę dla innych biur i urzędów dzielnic.
Obecnie udzielanie takiej informacji zostaje wprowadzone do procedury konkursowej jako obowiązkowe działanie Urzędu. Urząd będzie miał obowiązek odniesienia się do przesłanych uwag w ciągu 10 dni roboczych, a odpowiedź powinna zawierać informacje, które uwagi zostały przyjęte, a które odrzucone wraz z uzasadnieniem.
Zmiany we wzorach kart oceny merytorycznej
W konsultowanej procedurze zaproponowano również zmiany we wzorze karty oceny merytorycznej.
Organizacje zgłaszały zastrzeżenia wobec używania i przyznawania punktów w podkryterium: „Prowadzenie działalności statutowej zgodnej z rodzajem zadania wskazanym w ogłoszeniu konkursowym”. Usunięto zatem ten zapis, a także podkryterium: „Komplementarność zadania z innymi działaniami organizacji lub lokalnych instytucji”. Usunięcie tych podkryteriów nie gwarantuje, że nie będą one pojawiać się w ogłoszeniach konkursowych, ale sam wzór nie będzie ich sugerował.
Inne zmiany
- Zaktualizowana definicja środków pozabudżetowych w załącznikach 1-2.
- Załączniki 1-2 nie wskazują obowiązkowych oświadczeń do projektów zarządzeń, a jedynie odsyłają do zarządzenia w sprawie projektów zarządzeń Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. W przypadku uchwał muszą one zostać zaopiniowane i podpisane, zgodnie z procedurami obowiązującymi w danej dzielnicy.
- Określono konieczność wysyłania przez biura i urzędy dzielnic plików w wersji dostępnej cyfrowo do zamieszczenia na stronie um.warszawa.pl/waw/ngo. Dotyczy to ogłoszeń konkursowych, komisji konkursowych, ogłoszenia wyników oraz zarządzeń/ uchwał zmieniających.
- Wskazano, że komisje konkursowe nie mogą być powoływane na zakres. Zawsze trzeba podać nazwę zadania konkursowego. W przypadku, gdy komisja ma oceniać oferty złożone w kilku otwartych konkursach ofert, trzeba wymienić wszystkie nazwy zadań konkursowych.
- Wprowadzono obowiązek umieszczania w uzasadnieniu wyjaśnienia niezachowania terminów w przypadku otwartych konkursów ofert ogłoszonych w innych terminach niż wynikających z aktualnie obowiązującego rocznego programu współpracy.
- W zarządzeniu do ogłoszenia otwartego konkursu ofert usunięto ustęp dotyczący wskazania dokumentu lub dokumentów, z których wynika realizacja zadania publicznego.
- W uchwałach zarządów dzielnic usunięto w podstawie prawnej odwołanie do art. 30 ustawy o samorządzie gminnym.
- W protokole zbiorczym dodano przypisy dolne wskazujące, że kwoty przeznaczone na dotacje w konkursie oraz suma kwot dotacji zaproponowanych przez komisję konkursową, w przypadku konkursów wieloletnich, przedstawiane są w podziale na lata.
- We wzorach ogłoszeń wyników otwartych konkursów ofert wprowadzono alternatywne postanowienie w przypadku wyboru jednej oferty.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Wypełnij i dostarcz formularz uwag do 10 września 2024 r.
- mejlem: ngo@um.warszawa.pl
- pocztą: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Leona Kruczkowskiego 2. 00-024 Warszawa
- faksem: 22 443 34 02
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23