Ostatnie dni na skonsultowanie procedury konkursowej. Wyślij opinię!
Już tylko do 10 września 2024 r. organizacje pozarządowe mogą zgłaszać uwagi do procedury konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji. Do końca września natomiast trwają konsultacje nowej strategii rozwoju Warszawy i planu ogólnego. W konsultacjach może wziąć każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Jaka procedura konkursowa?
Jeszcze tylko do 10 września można zgłaszać uwagi do projektu zmian w procedurze konkursowej dotyczącej przyznawania dotacji dla NGO. Procedurę po zmianach Prezydent m.st. Warszawy przyjmie zarządzeniem.
Większość propozycji zawartych w zarządzeniu zmieniającym reguluje pracę urzędników zajmujących się przeprowadzaniem otwartych konkursów ofert. Jedna z nich dotyczy współpracy danego biura lub urzędu dzielnicy z komisjami dialogu społecznego i polega na wprowadzeniu obowiązku udzielania komisji dialogu społecznego informacji zwrotnej przez biuro lub urząd po tym, jak KDS zgłosi uwagi do opiniowanych projektów ogłoszeń konkursowych.
Jak wziąć udział w konsultacjach
Wypełnij i dostarcz formularz uwag do 10 września:
- mejlem: ngo@um.warszawa.pl,
- pocztą: Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, Leona Kruczkowskiego 2, 00-024 Warszawa,
- faksem: 22 443 34 02.
WIĘCEJ: Jaka procedura konkursowa przyznawania dotacji dla NGO? >
W jakim kierunku powinna rozwijać się Warszawa przez najbliższe 20 lat?
Trwają prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym.
Zgodnie ze zmianami ustawowymi od stycznia 2026 roku Warszawa, tak jak każda inna gmina w Polsce, będzie miała obowiązek opracowania strategii rozwoju. W strategii zdefiniowana zostanie m.in. polityka przestrzenna miasta. Jest to kluczowa zmiana w stosunku do obwiązującej strategii.
Polityka przestrzenna, która zostanie określona w strategii będzie miała bezpośrednie przełożenie na ustalenia planu ogólnego oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego uchwalanych po 1 stycznia 2026 roku.
Obowiązująca Strategia #Warszawa2030 była przygotowana przed wejściem w życie nowych przepisów, zatem nie spełnia obecnych wymogów ustawowych. Trzeba ją dostosować do nowych wymagań i uwarunkowań.
Urząd m.st. Warszawy nie będzie opracowywać nowej strategii od podstaw. Rozwinie obecne zapisy, tak by spełniały wymogi ustawowe i jednocześnie odzwierciedlały aktualne wyzwania stojące przed naszym miastem.
Dlatego prace nad nową strategią będą różniły się od prac nad Strategią #Warszawa2030. Obowiązującą strategię wypracowano od podstaw, dlatego szeroko włączono społeczność warszawską. Obecnie punkt startu prac jest zupełnie inny. Dodatkowo uwarunkowania prawne, w szczególności narzucone ramy czasowe oraz złożoność procedur, nie pozwalają na przeznaczenie dużo czasu na dialog z mieszkankami i mieszkańcami. Pomimo tych niesprzyjających uwarunkowań zaplanowano proces, który - tak szeroko jak to możliwe - włączy mieszkanki i mieszkańców Warszawy w tworzenie strategii rozwoju.
Trwa pierwszy etap prac. Do 30 września 2024 r. każdy mieszkaniec i mieszkanka Warszawy może:
- wypełnić ankietę na temat priorytetów rozwoju miasta (ankieta dostępna jest tutaj >>)
- złożyć wniosek do planu ogólnego (wniosek dostępny jest tutaj >>)
Zobacz nagranie ze spotkania konsultacyjnego
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23