Mimo letnich upałów i wakacji warto pamiętać, że w Warszawie wciąż trwają ważne konsultacje dla przyszłości stolicy. Nadal pozostają otwarte pytanie, jaka będzie Strategia ZIT dla metropolii warszawskiej oraz czy nowe Studium dla Warszawy – wizja przestrzennego rozwoju miasta spodoba się warszawiakom. Warto podzielić się swoją opinią w tych sprawach.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacieotwiera się w nowej karcie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r.otwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karcie w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Jaka Strategia ZIT dla metropolii warszawskiej?
Strategia ZIT to dokument, który pozwala samorządom metropolii warszawskiej ustalić wspólne cele i realizować inwestycje dofinansowane ze środków unijnych. Mogą to być nowe drogi rowerowe, parkingi „Parkuj i jedź” czy projekty edukacyjne albo inne działania, które odpowiadają na wspólne wyzwania metropolii i na potrzeby jej mieszkańców. W Strategii ZIT wskazane są też inne inwestycje, które będzie można współfinansować z Funduszy Europejskich.
Strategia ZIT jest ściśle powiązana ze Strategią Rozwoju Województwa Mazowieckiego 2030+. Innowacyjne Mazowsze. Przedsięwzięcia wskazane w dokumencie wynikają z zapisów programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021-2027. w którym na wdrażanie instrumentu ZIT przewidziana została kwota z UE w wysokości 135 000 000 EUR. Strategia ZIT jest jednym z trzech dokumentów strategicznych metropolii warszawskiej. Poza nią przygotowywane są „Plan zrównoważonej mobilności miejskiej dla metropolii warszawskiej 2030+” oraz „Strategia rozwoju metropolii warszawskiej do 2040 roku”.
Opracowaliśmy projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla metropolii warszawskiej 2021-2027+ (Strategię ZIT). Zapraszamy wszystkich mieszkańców metropolii warszawskiej do zapoznania się ze Strategią ZIT oraz przekazania swoich spostrzeżeń i opinii.
Jak można wziąć udział w konsultacjach
- Przeczytaj projekt Strategii ZIT
- Napisz opinię na temat projektu Strategii ZIT – przez zakładkę „Dodaj uwagę ogólną”
- Wyraź opinię szczegółową za pomocą formularza. Prześlij wypełniony formularz na adres metropolia2040@um.warszawa.pl
- Przyjdź na dyżur z ekspertami, którzy współtworzą Strategię ZIT, do Pałacu Kultury i Nauki (VIII piętro, sala 853)
- 19 lipca (środa), między 14.00 a 18.00
Konsultacje trwają do 1 sierpnia 2023 roku.
Jakie nowe Studium dla Warszawy?
Opracowany został projekt nowego Studium dla Warszawy. To wizja dla całego miasta. Określi, gdzie budować mieszkania, jak łączyć je z miejscami pracy i rekreacji, gdzie powinny powstawać tereny zieleni i jak rozwijać komunikację.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m.st. Warszawy to wizja przestrzennego rozwoju naszego miasta. Część tekstowa i rysunki pokazują, jak miasto powinno się rozwijać przez najbliższe dziesięciolecia. Na podstawie Studium sporządzamy bardziej szczegółowe plany miejscowe dla poszczególnych obszarów miasta. Plany miejscowe muszą być zgodne ze Studium.
Prace nad nowym Studium rozpoczęły się w 2018 roku, gdy Miasto zapytało mieszkańców, co jest dla nich ważne, co powinno zostać uwzględnione w nowej konstytucji przestrzennej miasta. Wpłynęło prawie 25 000 wniosków. Najważniejsza okazała się zieleń.
Chcesz się zapoznać z wynikami tych konsultacji? Zobacz, jak wyglądał etap wniosków do Studium.
W oparciu o zgłoszone wnioski oraz liczne analizy i opracowania powstały założenia do projektu nowego Studium. W 2021 roku Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców do rozmowy na ich temat. Zobacz, jak wyglądał etap konsultacji założeń do Studium.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje społeczne, czyli formalne wyłożenie projektu do publicznego wglądu, a potem dodatkowy czas na zbieranie uwag do niego, trwają od 2 czerwca do 29 września 2023
- Poznaj projekt Studium
Projekt nowego Studium składa się z tekstu oraz 19 rysunków. Tekst dzieli się na część dotyczącą uwarunkowań, czyli diagnozę stanu istniejącego, oraz część dotyczącą kierunków zagospodarowania przestrzennego, czyli propozycję rozwoju miasta. Podobnie jest z rysunkami – część z nich dotyczy uwarunkowań (rysunki od 1 do 5), a część kierunków zagospodarowania przestrzennego (rysunki od 6 do 19). Tekst i rysunki są nierozerwalnie ze sobą powiązane. Nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunki i na odwrót.
Projekt Studium oraz sporządzona do niego prognoza oddziaływania na środowisko są formalnie wyłożone od 2 czerwca do 6 września 2023:
- w formie elektronicznej w materiałach na naszej stronie oraz na stronie Biuletynu Informacji Publicznej m.st. Warszawy;
- w formie papierowej na wystawie w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury (Pasaż Wiecha 4), w dni robocze oprócz poniedziałków oraz w soboty i niedziele, w godzinach 12 – 19;
Dodatkowo rysunki projektu Studium można oglądać na miejskim portalu mapowym mapa.um.warszawa.pl w zakładce „Projekt nowego Studium”. Na tym portalu jest możliwość odczytania warstwy z działkami ewidencyjnymi oraz włączania i wyłączania wybranych elementów rysunków. Pamiętaj, materiały umieszczone na tym portalu mają charakter poglądowy.
- Możesz również zapoznać się z głównymi założeniami wykładanego projektu w raporcie “Co ustala projekt nowego Studium”. Zawiera on podsumowanie całego dokumentu.
Porozmawiajmy
Zapraszamy na dyżury, podczas których będzie można porozmawiać i dowiedzieć się więcej na temat projektu nowego Studium:
- dyżury telefoniczne: przez całe konsultacje, poniedziałek-piątek w godzinach 11-15, pod numerem 22 325 81 12
- uruchomiono też dodatkowe terminy dyżury projektantów. Na spotkania obowiązują zapisy mejlowe na spotkanienowestudium@um.warszawa.pl . Wszystkie spotkania odbędą się w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, Pasaż „Wiecha” 4 oraz będą miały miejsce w środy.
- Terminy dyżurów (do wyboru):
• 19 lipca, w godzinach 11 – 15
• 26 lipca, w godzinach 11 – 15
• 2 sierpnia, w godzinach 11 – 15
• 9 sierpnia, w godzinach 16 – 20
• 16 sierpnia, w godzinach 11 – 15
• 23 sierpnia, w godzinach 11 – 15
• 30 sierpnia, w godzinach 11 – 15
• 6 września, w godzinach 11 – 15
• 13 września, w godzinach 16 – 20
• 20 września, w godzinach 11 – 15
• 27 września, w godzinach 11 – 15
Możesz złożyć uwagę do wyłożonych materiałów
Uwagi zbieramy od 2 czerwca do 29 września. Jeśli chcesz złożyć uwagę, nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Tylko uwagi złożone w powyższym terminie będą rozpatrywane. Nie otrzymasz indywidualnej odpowiedzi, ale w Biuletynie Informacji Publicznej opublikowany zostanie wykaz uwag wraz z informacją o tym, jak zostały rozpatrzone przez Prezydenta Warszawy.
Jak złożyć uwagi?
Uwagę można złożyć na kilka sposobów:
- elektronicznie, nie wychodząc z domu:
- wyślij maila na adres nowe.studium@um.warszawa.pl, albo
- wypełnij formularz na stronie konsultacje.um.warszawa.pl, albo
- wyślij ją za pomocą platformy ePUAP.
- papierowo, składając ją osobiście albo wysyłając pocztą do Prezydenta m.st. Warszawy za pośrednictwem:
- Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa (wejście od Rotundy), albo
- Wydziału Obsługi Mieszkańców w dowolnym urzędzie dzielnicy.
Jeśli chcesz wysłać uwagę mailem albo papierowo, a nie wiesz, jaką powinna mieć formę, zachęcamy do skorzystania ze wzoru – można go uzupełnić elektronicznie albo wydrukować i uzupełnić ręcznie.
Pamiętaj, żeby w uwadze podać swoje imię i nazwisko (albo nazwę jednostki organizacyjnej, jeśli nie składasz uwagi jako osoba fizyczna) oraz adres zamieszkania (albo siedziby).
Kto może złożyć uwagi?
Każdy może złożyć uwagi do Studium. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się mieszkańcem, właścicielem gruntu, czy reprezentuje się potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie analizowana przez projektantów Studium – urbanistów i architektów, a ostatecznie rozpatrywana przez Prezydenta i radnych.
Pod tym linkiem możesz sprawdzić, jakie, w świetle przepisów RODO, masz prawa związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych w tej sprawie.
Formalne ogłoszenie o wyłożeniu Studium znajdziesz też w Biuletynie Informacji Publicznej.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23