Do 25 października 2022 r. Biuro Ochrony Środowiska i Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy czekają na uwagi organizacji pozarządowych do projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. To nie jedyne dokumenty, które można jeszcze skonsultować. Zbieramy informacje o aktualnych wydarzeniach, w których można i warto zabrać głos!
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Konsultacje zasad udzielania dotacji na inwestycje służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej
Do 25 października 2022 trwają konsultacje uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.
W konsultowanym projekcie uchwały określone zostały zasady udzielania dotacji na inwestycje priorytetowe dla Miasta, polegające na:
- modernizacji kotłowni w nieruchomościach, które są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy,
- wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy,
- likwidacji zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości,
- usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów/odpadów zawierających azbest,
- budowie urządzeń służących do zatrzymania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
W uchwale określono też zasady udzielania dotacji na realizację inwestycji służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej innych niż ww. inwestycje priorytetowe.
Treść projektu uchwały i formularz do zgłaszania uwag znajdują się m.in. tutaj: Konsultacje zasad udzielania dotacji na inwestycje, służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Dostarczając formularz z uwagami do 25 października 2022 r.:
- na gbak@um.warszawa.pl
- faksem na 22 443 25 02
- do siedziby Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy oraz Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy pod adresem pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa.
Konsultacje zasad udzielania dotacji na inwestycje służące ochronie środowiska i gospodarce wodnej >
Zielona Wizja Warszawy
Do końca października 2022 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące Zielonej Wizji Warszawy, która ma przybliżyć stolicę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
Zielona Wizja Warszawy to dokument, który ma pomóc stolicy w osiągnięciu zakładanych poziomów redukcji emisji gazów cieplarnianych i neutralności klimatycznej. Zaproponowane w nim działania i kierunki rozwoju mają stanowić dla miasta mapę drogową na najbliższe lata.
Prace nad Zieloną Wizją Warszawy rozpoczęły się w grudniu 2020 roku. We współpracy z miejskimi jednostkami, środowiskiem naukowym i mieszkańcami przeanalizowano różne obszary funkcjonowania miasta, co pozwoliło wypracować zestaw szytych na miarę działań dla stolicy: krótko-, średnio- i długoterminowych. W sumie zaproponowano 27 inicjatyw w 5 sektorach, obejmujących:
- infrastrukturę energetyczną,
- budynki,
- planowanie przestrzenne i błękitno-zieloną infrastrukturę,
- transport,
- odpady komunalne.
Wyodrębniono także międzysektorową grupę działań proponowanych do realizacji w perspektywie krótkoterminowej.
Jak wyrazić swoją opinię?
Mieszkańcy mają czas do 31 października, aby przekazać ewentualne uwagi do projektu Zielonej Wizji Warszawy. Można to zrobić:
- online, za pośrednictwem wirtualnej platformy;
- na papierowym formularzu dostępnym w budynku Widok Towers przy Al. Jerozolimskich 44 (poziom -1);
Więcej informacji o konsultacjach dotyczących Zielonej Wizji Warszawy można znaleźć na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
Zielona Wizja Warszawy – Plan działań na rzecz zielonego miasta i klimatu >
Jaki będzie dom kultury w Forcie Sokolnickiego?
W październiku 2021 roku na Żoliborzu powstał długo wyczekiwany przez mieszkanki i mieszkańców dzielnicy Żoliborski Dom Kultury. Docelowo swoją działalność będzie prowadzić w czterech lokalizacjach. Jedną z nich jest Fort Sokolnickiego w Parku Żeromskiego. Fort przez ostatnie 10 lat był dzierżawiony przez prywatnego inwestora. Teraz ponownie będzie szeroko dostępny dla mieszkanek i mieszkańców Żoliborza i całej Warszawy.
Fort Sokolnickiego znajduje się pod opieką Mazowieckiego Konserwatora Zabytków, dlatego działania tam prowadzone muszą być dostosowane do tej zabytkowej przestrzeni.
Z mieszkankami i mieszkańcami Żoliborza chcemy porozmawiać o tym, co może się dziać w otwartym na nowo miejscu, i jaki charakter mogą mieć wydarzenia, które będą się tam odbywały.
Propozycje zgłoszone podczas konsultacji pomogą dopracować program tego miejsca tak, by jak najlepiej odpowiadał na potrzeby i oczekiwania osób mieszkających na Żoliborzu.
Konsultacje społeczne trwają do 9 listopada 2022
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
- w sobotę 22 października, w godzinach 13.00 – 16.00 - podczas wydarzenia „Chodź do Fortu!” w namiocie, który będzie stał przy wejściu do Fortu
- w czwartek 27 października, w godzinach 18.00 – 20.30 (spacer i spotkanie w Forcie)
- w niedzielę 6 listopada, w godzinach 15.30 – 18.30 (spacer i spotkanie w Forcie)
- w czwartek 3 listopada o 18.00 (podczas spotkania online, osoby, które chcą wziąć udział w tej formie konsultacji powinny napisać na adres: konsultacje@zoliborskidomkultury.pl - link do spotkania oraz instrukcję otrzymają mailem zwrotnym)\
- przesyłając uwagi do 9 listopada na adres: konsultacje@zoliborskidomkultury.pl
Jakie przestrzenie publiczne?
Powstał program "Poprawa jakości ważnych przestrzeni publicznych", który realizuje cel operacyjny Strategii #Warszawa2030 – Korzystamy z atrakcyjnej przestrzeni publicznej.
Przy tworzeniu zapisów programu, brano pod uwagę wymagania stawiane w Strategii. Zapisano w niej konieczność:
- uwzględnienia w planowaniu przestrzennym wymogów jakości przestrzeni publicznych,
- stosowania zasad uniwersalnego projektowania,
- zwiększenia skuteczności ochrony dziedzictwa kulturowego w jego wymiarze materialnym i niematerialnym,
- podporządkowania gospodarowania nieruchomościami komunalnymi polityce przestrzennej miasta,
- koordynowania działań o różnym charakterze na kluczowych obszarach tworzących przestrzeń publiczną, np. w tzw. Dzielnicy Wisła lub centrum miasta
Do 6 listopada 2022 r. można jeszcze przesłać uwagi do programu na adres: dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje planów miejscowych dla:
- okolic tzw. Ściany Wschodniej – część B – rejon ulicy Traugutta - do 30 listopada
- Muranowa (część zachodnia) - do 31 października
- obszaru Opacz część zachodnia - do 10 listopada
- obszaru Jelonki część II – rejon Osiedla Przyjaźń - do 3 listopada
- działki ewidencyjnej nr 15/2 z obrębu 2-03-09 w dzielnicy Ochota - do 9 listopada
- terenów poprzemysłowych w rejonie Orłów Piastowskich – część II obszar "C" - do 3 listopada
Chcesz być na bieżąco?
Aktualne informacje o konsultacjach społecznych prowadzonych w m.st. Warszawie znajdziesz na stronach:
- https://konsultacje.um.warszawa.pl
- https://wydarzenia.ngo.pl/konsultacje-spoleczne (skierowane szczególnie dla organizacji pozarządowych)
Informacje o konsultacjach zamieszczamy także w naszych newsletterach. Dwa razy w tygodniu możesz je mieć w swoje skrzynce e-mail. Zapisz się >>
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23