Konsultacje z organizacjami. W tych sprawach możesz wyrazić opinię!
Zmiany w statucie schroniska dla zwierząt na Paluchu oraz ustanowienie nowej formy ochrony przyrody w Wesołej - w tych sprawach można aktualnie wyrazić opinię w ramach konsultacji z organizacjami pozarządowymi.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacieotwiera się w nowej karcie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r.otwiera się w nowej karcie w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
Zmieni się statut Schroniska na Paluchu
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu zmian statutu Schroniska na Paluchu im. Jana Lityńskiego, zmiany wynikają z:
- potrzeby określenia zasad opieki nad bezdomnymi zwierzętami wymagającymi opieki specjalnej,
- zwiększonego zakresu zadań w jednostce wymagających koordynacji i podejmowania decyzji na poziomie kadry zarządzającej. Proponowana zmiana statutu umożliwi Dyrektorowi Schroniska kierowanie jednostką przy pomocy dwóch zastępców, a nie – jak dotychczas – jednego zastępcy.
Konsultacje trwają do 20 stycznia 2023.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
Wypełniony formularz konsultacji projektu należy dostarczyć do 20 stycznia 2023:
- mailem na j.kulik@um.warszawa.pl,
- faksem na 22 443 25 02,
- do Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, pl. Bankowy 2 (po wcześniejszym umówieniu się pod numerem tel. 22 443 25 99).
Czy grusza z Wesołej będzie chroniona?
Do Biura Ochrony Środowiska (BOŚ) wpłynął wniosek Stowarzyszenia Mieszkańców Wesołej z 2 września 2021 r. o objęcie ochroną, jako pomnik przyrody, gruszy polnej (Pyrus communis), rosnącej przy ul. Granicznej w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.
BOŚ zwróciło się z prośbą o wyrażenie opinii w sprawie ustanowienia pomnika przyrody do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego (BAiPP), Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa (BMMiSP), Zarządu Dzielnicy Wesoła (ZD Wesoła) oraz do Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Żadna z tych instytucji zasadniczo nie zgłosiła zastrzeżeń co do objęcia ochroną tego drzewa (bardziej szczegółowo o uwagach można przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały)
Konsultacje z organizacjami pozarządowymi trwają do 10 stycznia 2023.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
Wypełniony formularz należy dostarczyć do 10 stycznia 2023 roku na:
- adres poczty elektronicznej hkaminska@um.warszawa.pl,
- numer faksu 22 443 25 02,
- adres siedziby Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa.
Jaki Warszawski Komitet Rewitalizacji?
Oprócz konsultacji z organizacjami pozarządowymi, w mieście toczą się także konsultacje społeczne z mieszkańcami, w których opinię mogą wyrazić również przedstawiciele i przedstawicielki organizacji społecznych.
Do 8 stycznia 2023 trwają konsultacje w sprawie powołania Warszawskiego Komitetu Rewitalizacji.
Przedmiotem prac Komitetu są zagadnienia związane z przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji lub wynikające z Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2030 roku.
Komitet Rewitalizacji stanowi forum współpracy i dialogu interesariuszy z organami miasta stołecznego Warszawy oraz pełni funkcje opiniodawczo – doradczą Prezydenta m.st. Warszawy w sprawach dotyczących przygotowania, prowadzenia i oceny procesu rewitalizacji w Warszawie.
Projekt Uchwały w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Warszawskiego Komitetu Rewitalizacji wypracowaliśmy wspólnie z członkami Komitetu Rewitalizacji dla Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy na spotkaniach w marcu, czerwcu i październiku 2022 roku. Dokument zawiera propozycje składu Komitetu, zasady wyznaczania członków, zmiany składu i możliwości odwoływania członków Komitetu. Ponadto przedstawia tryb pracy i posiedzeń Komitetu oraz sposoby podejmowania decyzji przez przedstawicieli Komitetu.
Teraz Biuro Polityki Lokalowej chce wspólnie z mieszkankami i mieszkańcami zastanowić się, jak najlepiej może funkcjonować Komitet, by proces rewitalizacji na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku przebiegał sprawnie oraz z jak największym wsparciem mieszkańców Warszawy.
Konsultacje trwają do 8 stycznia 2023 r.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Przesłać swoje uwagi do projektu:
- mejlem na: rewitalizacja@um.warszawa.pl
- pismem na adres Biura Polityki Lokalowej, ul Canaletta 2, 00-099 Warszawa
Tutaj znajdziesz więcej informacji: Jaki Warszawski Komitet Rewitalizacji?
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje planów miejscowych dla:
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23