Tutaj czekają na głos organizacji. Weź udział w konsultacjach!
Do 29 listopada 2022 r. organizacje pozarządowe mogą zgłaszać uwagi do projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających na rok 2023. Przedstawiciele i przedstawicielki organizacji mogą - podobnie, jak inni mieszkańcy i mieszkanki Warszawy - wziąć udział konsultacjach społecznych, które aktualnie toczą się w stolicy, np. na temat polityki senioralnej.
Organizacje pozarządowe i podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zaproszone są do konsultowania aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.
W Warszawie konsultacje takie przeprowadzane są na podstawie uchwały Nr L/1440/2013 Rady m.st. Warszawy z dnia 21 lutego 2013 r. w sprawie szczegółowego sposobu konsultowania z Warszawską Radą Działalności Pożytku Publicznego lub organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji (Dz. U. Woj. Maz. poz. 2933).
KONSULTACJE DLA NGO: konsultacje projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających na rok 2023
Na każdy rok kalendarzowy minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej „Monitor Polski” maksymalne stawki opłat za usuwanie statków lub innych obiektów pływających oraz prowadzenie strzeżonego portu lub przystani (zadanie to należy do zadań własnych powiatu). W celu prawidłowej realizacji zadania konieczne jest ustalenie stawek opłat na rok 2023.
Statek lub inny obiekt pływający może być usunięty z obszaru wodnego, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy prowadziła go osoba znajdująca się w stanie po spożyciu alkoholu lub podobnie działającego środka. Dyspozycję usunięcia statku lub innego obiektu pływającego wydaje policjant. Zadanie usuwania statków lub innych obiektów pływających oraz prowadzenie strzeżonego portu lub przystani jest zadaniem statutowym Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Konsultacje trwają do 29 listopada 2022.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
Wypełniony formularz należy dostarczyć do 29 listopada 2022:
- na ewiacek@um.warszawa.pl
- faksem 22 443 25 02
- na adres Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa.
Jakie strefy Tempo 30 w Warszawie?
Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym opracowało projekt mapy wprowadzenia stref ruchu uspokojonego, czyli takich, w których maksymalna prędkość wynosi 30 km/h. Do 30 listopada trwają konsultacje tych wstępnych propozycji. Władze Miasta wspólnie z mieszkańcami chcą określić docelowy kształt sieci dróg objętych uspokojeniem ruchu.
Dlaczego strefy Tempo 30?
Wieloletnie badania prowadzone na całym świecie potwierdzają, że uspokojenie ruchu do prędkości 30 km/h podnosi bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg*. To powszechnie uznana granica prędkości, przy której 90% zdarzeń drogowych nie ma żadnych skutków dla zdrowia.
Dzięki zastosowaniu środków fizycznych (np. wyniesionych przejść dla pieszych, skrzyżowań czy progów zwalniających) i organizacyjnych (np. wyznaczanie miejsc postojowych na jezdni czy wprowadzanie skrzyżowań równorzędnych) tworzymy ulice kompletne – bezpieczne, przyjazne, z optymalną liczbą miejsc parkingowych. Taka przestrzeń poprawia komfort i warunki życia mieszkańców oraz redukuje negatywne oddziaływanie transportu na środowisko naturalne, przy jednoczesnym zapewnieniu dostępności dla wszystkich użytkowników.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
Podczas spotkań online:
- 15 listopada (wtorek) o 17:30
- na YouTube – można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Aby skorzystać z tej opcji, należy napisać na tempo30@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję organizatorzy prześlą w mailu zwrotnym.
- 28 listopada (poniedziałek) o 17:30
- na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Aby skorzystać z tej opcji, należy napisać na tempo30@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję organizatorzy prześlą w mailu zwrotnym.
W punkcie konsultacyjnym:
- 22 listopada (wtorek) w godzinach 16 – 19 (można przyjść w dowolnym momencie)
w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy alei Armii Ludowej 9 (wejście od podwórka) - 29 listopada (wtorek) w godzinach 14 – 18 (można przyjść w dowolnym momencie)
w klubokawiarni w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie przy ulicy Nowolipie 25B
e-mailem:
- do 30 listopada na tempo30@um.warszawa.pl
Warszawa Przyjazna Seniorom
Tworzona jest polityka senioralna m.st. Warszawy – dokument, który będzie wyznaczać kierunek działań dla miasta, miejskich instytucji i podmiotów realizujących zadania na rzecz seniorów w Warszawie. Polityka ma jak najlepiej wspierać międzypokoleniową wspólnotę Warszawy.
Prace nad dokumentem rozpoczęto w grudniu 2021 roku. Wypracowano projekt polityki w partnerstwie z Warszawską Radą Seniorów, przy udziale przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych działających na rzecz seniorów, pracowników i pracowniczek Urzędu i miejskich instytucji. Dyskutowano o tym, dlaczego Warszawie jest potrzebny dokument, który określa politykę senioralną. Podczas warsztatów wypracowano zasady i wartości, wokół których powinna być kształtowana polityka Warszawy w tym obszarze.
Konsultacje społeczne są drugim etapem prac nad polityką. Władze Miasta chcą wspólnie z mieszkańcami i mieszkankami omówić wartości i zasady polityki senioralnej. Przedyskutować propozycje rekomendacji, które posłużą biurom Urzędu i urzędom dzielnic do planowania działań przyjaznych dla seniorów i seniorek. Zbierane są również propozycje obszarów, które warto w przyszłości diagnozować.
Konsultacje społeczne trwają do 30 listopada 2022
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
na spotkaniach:
- 18 listopada 2022 (piątek) od 16 do 18, w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy ulicy Nowolipie 25B
- 21 listopada 2022 (poniedziałek) od 14 do 16, w Centrum Alzheimera przy alei Wilanowskiej 257
na dyżurach telefonicznych pod numerem: +48 885 542 051
- 24 listopada 2022 (czwartek) od 16 do 19
- 28 listopada 2022 (poniedziałek) od 15 do 17
można także przesłać swoją opinię na adres: koordynacja.ps@um.warszawa.pl
Jak usprawnić ruch rowerowy na Starym Mokotowie?
Urząd Dzielnicy Mokotów chce ułatwić mieszkankom i mieszkańcom Warszawy poruszanie się rowerem po Starym Mokotowie. Przygotowano koncepcję rozwoju ruchu rowerowego. Powiedz, co o niej myślisz!
Konsultacje trwają do 24 listopada 2022.
Jak można wziąć udział w konsultacjach:
w punktach konsultacyjnych (plenerowych)
- 14 listopada (poniedziałek) 14.00 – 17.00, w okolicy bazarku przy Wołoskiej 56
- 16 listopada (środa) 15.00 – 18.00, w okolicy SGH przy Niepodległości 162
- 19 listopada (sobota) 11.00 – 14.00, w parku Dreszera, przy placu zabaw
podczas dyżurów konsultacyjnych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży, ul. Tyniecka 40a
- 15 listopada (wtorek) 16.00 – 19.00
- 23 listopada (środa) 16.00 – 19.00
podczas spotkania on-line
- 24 listopada (czwartek) o 17.30
- na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na mokotow.opinie@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcję prześlemy w mailu zwrotnym
- na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
można też wysłać opinię mailem na mokotow.opinie@um.warszawa.pl
Konsultacje planów miejscowych
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Jeśli masz propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.
Aktualnie trwają konsultacje planów miejscowych dla:
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23