Karteczki samoprzylepne można przyklejać nie tylko na fizycznych tablicach. Za pomocą takich internetowych narzędzi, jak Miro czy ConceptBoard, z łatwością stworzysz cyfrową mapę myśli do Twojej najbliższej prezentacji lub przeprowadzisz kreatywne warsztaty z zespołem na temat najnowszego projektu. Twórcza praca online potrzebuje przyjaznego miejsca. Podpowiadamy te najlepsze.
Wspólna przestrzeń, dużo pustego miejsca na ścianach, na stole leżą dobrze znane samoprzylepne karteczki, czyste kartki, czasopisma i inne materiały potrzebne do zadania, które na Was czeka. Może przygotowujecie nową strategię dla organizacji czy produktu, a może po prostu prowadzicie kreatywny warsztat, który pozwoli spojrzeć uczestnikom na wcześniej określony problem z innej perspektywy. To „proste” w realizacji, gdy przebywacie w jednym mieście i pracujecie w jednym biurze. Co zrobić, gdy z uwagi na światową pandemię, jesteśmy zmuszeni do kreatywnej pracy w wersji zdalnej?
Kreatywna praca zespołowa – jak robić to online?
Praca kreatywna ma to do siebie, że nawet krótka rozmowa o problemie na korytarzu, potrafi zmienić całkowicie naszą perspektywę. Jeszcze więcej daje zorganizowany warsztat, w którym uczestniczą osoby zaangażowane w proces. Zderzenie różnych perspektyw i spojrzeń na omawiany problem w jednym czasie, pozwala dojść do wniosków, które nie powstałyby przy samodzielnej pracy nad wyzwaniem.
Dokumenty i arkusze z danymi możecie przygotowywać przy użyciu aplikacji Google, które pozwolą widzieć na bieżąco efekty pracy innych. Nie musicie pamiętać, żeby przesłać sobie aktualną wersję pliku, a to bardzo przyśpiesza pracę. Komunikację projektu możecie prowadzić w jednym z dostępnych komunikatorów online i niekoniecznie musi to być czat na Facebooku.
Co jednak, gdy potrzebujecie wspólnie zorganizować burzę mózgów online? Cyfryzacja już dawno znalazła odpowiednie narzędzia, które wychodzą naprzeciw temu problemowi, a co najważniejsze, z niektórych możecie korzystać bezpłatnie. Do realizacji kreatywnego warsztatu online wystarczy Wam jeden z komunikatorów (każdy z nich ma funkcję połączenia głosowego/wideo) w parze z wirtualną tablicą dostępną np. w Miro.
MIRO – cyfrowa tablica
Miro (wcześniej RealTime Board) to aplikacja, którą zdecydowanie powinno się znać, jeżeli wykonujesz kreatywne zadania. Czasem może to być warsztat z zespołem, innym razem research pod nowy projekt. W obu przypadkach najpewniej przyda Ci się cyfrowa tablica, na której będziecie mogli notować swoje myśli, czy zamieszczać powiązane materiały.
Celem takich aplikacji jest udostępnienie Ci prawie nieograniczonej przestrzeni (możesz ją dowolnie przesuwać, przybliżać i oddalać) z odpowiednimi narzędziami do jej wypełnienia. Miro robi to świetnie. Zyskujesz nie tylko wielokrotnie już wspomniane cyfrowe karteczki samoprzylepne, ale też możliwość umieszczania na nich tekstu i emoji, grupowania ich w powiązane kategorie, komentowania czy przypisywania tagów, a to dopiero początek możliwości.
Następnym razem wykorzystajcie aplikację na etapie ideacji i researchu np. gdy będziecie planować nową stronę organizacji. Praca z Miro pozwoli Wam nie tylko świetnie się bawić. Na koniec w jednym miejscu zbierzecie wszystkie informacje, które przekażecie osobom odpowiedzialnym za zaprojektowanie nowej strony.
Wewnątrz aplikacji możecie przeprowadzić burzę mózgów, ułożyć strategię komunikacji wokół strony, a nawet konkretne ścieżki użytkowników. Nad chaosem związanym z procesem twórczym pomoże Wam czuwać sekcja przeznaczona do notatek, w których możecie mieć zapisaną np. agendę, czy listę zadań.
Niesamowitą zaletą aplikacji jest jej dostępność cenowa. W bezpłatnym pakiecie nie ma limitu członków zespołu, ograniczona jest jedynie ilość tablic (maksymalnie 3), na których można pracować.
Jeśli nie Miro, to co?
Miro to jedna z wielu aplikacji, które umożliwiają współdziałanie na cyfrowej tablicy. Alternatywą może być Mural, niestety próg wejścia jest bardzo wysoki, bo nie ma bezpłatnej wersji, a abonament zaczyna się od 12 dolarów na miesiąc za użytkownika. Mniej popularną opcją, za to z bezpłatnym dostępem jest ConceptBoard. Twórcy w wersji freemium ograniczają liczbę maksymalnych elementów na tablicy do 100 bez limitu tablic i użytkowników w zespole.
Na sam koniec ostatnia propozycja, którą porównałbym do notesu projektanta. W Milanote uporządkujesz swoje kreatywne przemyślenia i będziesz mógł przedyskutować je z zespołem. W bezpłatnej wersji masz możliwość umieścić 100 obrazków, notatek, linków. Narzędzie dobrze się sprawdzi, np. gdy planujecie serię kreatywnych postów do mediów społecznościowych i chcecie je odpowiednio wcześniej zaplanować.
Miro, ConceptBoard, a być może też Mural, to świetne aplikacje, z których z powodzeniem możesz korzystać do pracy kreatywnej ze swoim zespołem. W połączeniu z używanym przez Was komunikatorem, macie możliwość kreatywnej współpracy nad wyzwaniem bardzo bliskiej prawdziwemu warsztatowaniu na żywo. Jedyne, czego potrzebujecie, to dostępu do Internetu i słuchawek z mikrofonem.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy! 🙂
Źródło: Sektor 3.0