Jak stworzyć przestrzeń do innowacyjnego i kreatywnego myślenia, gdy pracujemy hybrydowo?
Przestrzeń, w której przebywamy, wpływa na to, jak myślimy, zachowujemy się i jak współpracujemy z innymi. Nasza kreatywność budzi się i rozkwita w takim otoczeniu, z którego możemy czerpać inspirację i motywację. Jak więc stworzyć takie otoczenie, gdy nasze życie zdominowała praca zdalna lub hybrydowa? Obejrzyjcie wykład Lindsy Szilvasi, który miał miejsce podczas tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
Czym jest przestrzeń, która pobudza naszą kreatywność i innowację? Lindsy Szilvasi mówi o niej jako o fizycznym otoczeniu, które wspiera działającą w jej ramach społeczność, proces uczenia się oraz samo tworzenie. Do takich pobudzających innowacyjność miejsc należą różnego rodzaju huby, laboratoria, biblioteki, przestrzenie coworkingowe.
Gdy myślimy o przestrzeni, mamy więc na uwadze konkretne miejsca. Tymczasem praca hybrydowa sprawia, że to konkretne miejsce przenosi się do świata wirtualnego, a tutaj dbanie o innowacyjność i kreatywność staje się już trudniejsze. Czy aby na pewno? Lindsy Szilvasi przekonuje nas w swoim wykładzie, że również podczas pracy hybrydowej możemy uwolnić swoją kreatywność i wpadać nawet na najbardziej innowacyjne pomysły!
Z wykładu dowiesz się:
- 00:27 Jaka przestrzeń pobudza kreatywność i innowacyjność?
- 03:41 Hybrydowa przestrzeń innowacji
- 04:44 Czym jest przestrzeń do innowacji?
- 08:31 Jak wpływać na innowacyjność w czasie pracy hybrydowej?
- 12:22 Na najlepsze pomysły wpadamy w domu
- 18:06 Innowacyjność na warsztatach online
- 21:52 Metoda OKR w praktyce
- 24:22 Kreatywność w pracy hybrydowej
- 28:51 Zapomnij o granicach
- 29:47 Sesja QandA
Nasz model pracowania zmienia się. Nie mamy co do tego już żadnych wątpliwości. Pandemia koronawirusa zamknęła nas w domach i choć powoli ją opanowujemy, sprawiła, że łączenie pracy w biurze z pracą zdalną z dowolnego miejsca na świecie staje się już normą. Wiele osób tygodniami nie pojawia się w biurze, bo system pracy zdalnej odpowiada im znacznie bardziej niż przesiadywanie w biurze.
Menadżerki i menadżerowie, liderki i liderzy mierzą się z niełatwym zadaniem, a nawet pewnego rodzaju presją. Mają oni stwarzać swoim pracownikom taką przestrzeń do pracy, która wyzwoli w nich kreatywność oraz innowacyjność. W przypadku pracy zdalnej czy hybrydowej to zadanie wydaje się być niemożliwe do zrealizowania. Lindsy Szilvasi przekonuje nas jednak w swoim wykładzie, że naprawdę da się to zrobić!
Na najlepsze pomysły wpadasz pod prysznicem
Przecież już Albert Einstein wpadł na to, że najlepsze pomysły przychodzą mu do głowy podczas golenia! Tobie też z pewnością nie jeden raz udało się wymyślić coś kreatywnego podczas mycia zębów lub brania prysznica. Kultura biurowa i korporacyjna wymusiła na nas trochę inny model pracowania i myślenia. Zaczęliśmy długie godziny spędzać na spotkaniach i naradach. Steve Jobs podkreślał, że tylko praca zespołowa wyzwala w ludziach najbardziej twórcze idee. I wcale tego nie negujemy. Jednak praca hybrydowa również staje się dla nas szansą na to, aby nasza kreatywność i innowacyjność rosły.
Zadbajmy więc o to, aby nasze domowe biuro było kolorowe, inspirujące i wyzwalało w nas radość. Wykorzystajmy również do pracy nad naszą kreatywnością i innowacyjnością aplikacje i narzędzia online, na których pracujemy na co dzień. Możemy w nich tworzyć wirtualne pokoje i tablice, które będą zbiorem najbardziej innowacyjnych pomysłów członków naszego zespołu. Z czasem zobaczymy, że kreatywność naszych współpracowników wcale nie spada, a nawet rośnie wprost proporcjonalnie do tego, jak coraz lepiej dają sobie radę w hybrydowej rzeczywistości!
Przeczytaj także:
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0