Decyzje online i przedłużenie kadencji organów. Przypominamy dwie covidowe regulacje, które nadal obowiązują i mają znaczenie dla NGO
Epidemia utrudnia Wam spotkania i macie problem z podjęciem ważnej decyzji w organizacji? Mija Wam kadencja zarządu i nie wiecie jak w obecnej sytuacji powołać nowy? Pamiętajcie o przepisach, które ułatwiają funkcjonowanie NGO-sów w trakcie izolacji. Można choć nie trzeba z nich skorzystać – trzeba o nich wiedzieć!
Trzeci sektor działa w warunkach pandemii, która przybiera na sile. Na wiosnę zostaliśmy odizolowani – i wtedy pojawiły się przepisy przydatne na okres izolacji. W wakacje powoli wracaliśmy do normalności, ale sytuacja znów się zmieniła i nie wiadomo czym to się skończy. NGO-sy nie zaprzestają jednak działań. Nadal (jak zawsze) muszą podejmować formalne decyzje, bo inaczej się nie da – muszą działać ich organy. Czasami organizacja musi też dokonać zmiany samego organu, bo upływa kadencja. Dlatego warto wrócić do uchwalonych wiosną przepisów i sprawdzić czy nie pomagają nam one dziś.
Legalne spotkania online dla wszystkich NGO-sów podczas epidemii
Być może część organizacji pozarządowych spotykała się zdalnie już wcześniej – przed epidemią – zanim jednak nie pojawiły się specjalne przepisy, nie było pewności czy takie spotkania w przypadku każdej organizacji są legalne i czy podjęte w ich trakcie decyzje będą honorowane, np. przez sądy rejestrowe.
Możliwość spotykania się organów oraz podejmowania uchwał za pomocą środków komunikacji elektronicznej wprowadziły przepisy Tarczy antykryzysowej. Z przepisów może skorzystać każda organizacja, ale jak na razie działają tylko w czasie epidemii.
Z przepisów można skorzystać przeprowadzając wszelkie zmiany w organizacji. Niedawno był czas sprawozdań i wtedy decyzje online mogły dotyczyć właśnie zatwierdzania sprawozdań. Ale w ten sposób można zmieniać zarząd, statut, czy dokonywać innych niezbędnych zmian w NGO. Bo czasem zmian po prostu nie sposób odwlec. I wtedy możemy wykorzystać "onlajny".
Zobacz informacje o możliwościach przeprowadzenia głosowań i spotkań (posiedzeń) online w czasie epidemii:
Zobacz nagranie #ngoplLIVE "Jak zorganizować spotkanie online?"
A tu znajdziecie bardziej ogólne, ale równie przydatne wskazówki jak radzić sobie ze spotkaniami przez internet.
Wydłużenie kadencji organów organizacji pozarządowych
Jeśli z powodu epidemii organizacja pozarządowa ma kłopot z wybraniem nowego zarządu, komisji rewizyjnej czy innego statutowego organu, którego kadencja upływa, może poczekać. Kadencja dotychczasowego organu będzie trwać do końca epidemii plus dwa miesiące.
Nie każda organizacja radzi sobie z wyzwaniami komunikacji przez internet. Są też takie, które ważne decyzje wolą po prostu podjąć w normalnych warunkach. Ustawowe przedłużenie kadencji zarządów jest właśnie dla tych NGO-sów. Mogą one skorzystać z tej możliwości – ale nie muszą.
Przepisy przedłużające kadencje wprowadziła jedna z ustaw covidowych (Tarcza 4.0). Zaczęły obowiązywać pod koniec czerwca (i nadal obowiązują, bo epidemia trwa).
Trzeba jednak pamiętać, że z przedłużenia kadencji organów mogą skorzystać tylko niektóre organizacji pozarządowe. Jeśli w NGO kadencja organu skończyła się przed 24 czerwca 2020 roku (przed wejściem w życie przepisów) to te kadencje nie zostają przedłużone. Organizacje pozarządowe w takich przypadkach nie mogą skorzystać z opisanej tu regulacji.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23