Czy darczyńca musi wiedzieć, jakie koszty ponosi organizacja, aby jej ufać i ją wspierać? Zapraszamy do debaty
– 20% na koszty administracyjne? Szkoda, że wcześniej nie wiedziałam. Nigdy więcej im nie dam pieniędzy! – ile razy zdarzyło Wam się słyszeć takie oświadczenie? Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że tym, co zwiększa zaufanie do organizacji pozarządowych jest ich transparentność. Jednocześnie osoby, które potencjalnie mogłyby i chciały wesprzeć działania organizacji mają problem z zaakceptowaniem kosztów, których ta działalność wymaga. Czy zatem darczyńca musi wiedzieć, jakie koszty ponosi organizacja, aby jej ufać i ją wspierać? Zapraszamy do debaty!
DEBATA „Czy darczyńca musi wiedzieć, jakie koszty ponosi organizacja, aby jej ufać i ją wspierać?” jest częścią cyklu portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor POD LUPĄ, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Przedstawiamy jego jedenastą odsłonę: „Lek na całe zło. Wizerunek NGO”.
Z badania Stowarzyszenie Klo/Jawor na temat zaufania do organizacji pozarządowych wynika, że drugim (po konkretnych efektach działań i pokazywaniu zmiany) istotnym czynnikiem wpływającym na to zaufanie jest przejrzystość finansowa.
Pobierz „Ufamy, ale… Polki i Polacy o organizacjach pozarządowych. Raport z badań 2023” →
37% Polek i Polaków uważa, że w organizacjach dochodzi często do nadużyć i prywaty. Największe wątpliwości budzi sposób wydatkowania pieniędzy przez organizacje i to, jaka część z nich trafia do potrzebujących, a jaka zasila samą organizację.
Można więc sądzić, że respondenci byliby skłonni hojniej wspierać organizacje pozarządowe, gdyby wiedzieli dokładniej, jak te pieniądze są zagospodarowane. Czyli, gdyby organizacje były bardziej transparentne: podawały numer KRS podczas organizacji zbiórek, regularne publikowały sprawozdania, ujawniały źródła finansowania oraz kosztów.
Jednocześnie jednak, wiedza o organizacjach pozarządowych, w tym także o ich źródłach finansowania, jest powierzchowna. Ich głównym źródłem są media, nie strony organizacji, a tym bardziej ich sprawozdania finansowe. Problematyczne jest także to, aby organizacja część pieniędzy pozyskiwanych z darowizn czy ze zbiórek publicznych na pomoc w określonych sytuacjach czy dla określonych grup ludzi, przeznaczała także na pokrycie kosztów administracyjne (w tym np. koszty wynagrodzenia dla pracowników).
Pod lupą. Lek na całe zło. 5 faktów o wizerunku NGO, które Cię zaskoczą →
Zapraszamy do debaty!
Ile razy zdarzyło Wam się słyszeć: „20% na koszty administracyjne? Szkoda, że wcześniej nie wiedziałam. Nigdy więcej im nie dam pieniędzy!”
Zatem: czy darczyńca rzeczywiście chce wiedzieć, jakie koszty ponosi organizacja? Czy darczyńca musi wiedzieć, jakie koszty ponosi organizacja? Czy warto być szczerym w komunikowaniu o kosztach prowadzenia organizacji? Czy transparentność służy fundraisingowi? Czy wręcz przeciwnie?
Do debaty na ten temat zaprosiliśmy Annę Orzech, #girlboss agencji Láska nebeská, Krzysztofa Jakubowskiego z Fundacji Wolności oraz Piotra Cykowskiego z Ruchu na rzecz Solidarności Klimatycznej.
Masz swoją opinię w tej sprawie? Doświadczenia? Teorie? Rady? Chcesz się nimi podzielić? Zapraszamy! Pisz na adres: redakcja@portal.ngo.pl.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych. Zapraszamy na jego jedenastą odsłonę: Lek na całe zło. Wizerunek NGO.
Chcesz dowiedzieć się więcej o wizerunku NGO i o tym, jak postrzegają organizacje Polki i Polacy? Pobierz najnowszy raport Badań Stowarzyszenia Klon/Jawor: „Ufamy, ale… Polki i Polacy o organizacjach pozarządowych” na stronie: fakty.ngo.pl/raporty.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu „Pod lupą”
Pod lupą ngo.pl: Jak osiągnąć dziś zmianę? O rzecznictwie NGO
Pod lupą ngo.pl: Czy tu zaszła zmiana? Sektor społeczny w XXI wieku
Pod lupą ngo.pl: Jacy jesteśmy? Kondycja III sektora
Pod lupą ngo.pl: Postfilantropia? Jak pomagamy w XXI wieku
Pod lupą ngo.pl: Wieś, obywatele, działanie
Pod lupą ngo.pl: Rok w pandemii
Pod lupą ngo.pl: Jak Polki i Polacy widzą organizacje społeczne?
Pod lupą ngo.pl: Praca wzbogaca? O pracy w NGO
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.