Organizacje pozarządowe – szczególnie stowarzyszenia - to z założenia struktury demokratyczne. Tworzą je ludzie i to od nich zależy kształt podmiotu, sposób w jaki będą nim zarządzać, dzielić się pracą. Jednak nawet NGO-sy muszą mieć wyłonione władze. Na jakich zasadach się je tworzy i jak zrobić, żeby działały dobrze?
Organ wymagany: zarząd
W stowarzyszeniach i fundacjach jest różnie. Stowarzyszenie zarejestrowane w KRS ma aż trzy organy: walne, zarząd i komisję. Fundacja może mieć tylko zarząd, ale też nie zaistnieje bez fundatora. Stowarzyszeniu zwykłemu wystarczy przedstawiciel – jedna osoba. A władzom w organizacji pożytku publicznego stawia się jeszcze dodatkowe wymagania. Prawdziwa łamigłówka!
W większości NGO-sów kluczowym graczem będzie jednak zarząd. To do niego w praktyce należy najwięcej decyzji, zarówno tych podejmowanych na codzień, jak i tych bardziej strategicznych i długofalowych. To właśnie na zarząd będą patrzeć partnerzy organizacji, darczyńcy, samorząd udzielający dotacji, wreszcie urząd skarbowy. Brak zarządu oznaczać będzie dla NGO poważny kłopot.
Zobacz w PORADNIK.NGO.PL
Zarządy i ich problemy
Demokratyczna legitymacja członków władz, ale też przemyślane zapisy w statucie dają organizacji większą pewność działania i stabilność w trudny czasach. Jak ważny jest zarząd, ludzie którzy w nim zasiadają i sposób ich powoływania widzimy na przykładzie Stowarzyszenia WIOSNA.
Ale władze organizacji pozarządowej to nie tylko „nadmiar” jak w WIOŚNIE. Bywa i tak, że trudno jest znaleźć osoby chętne do pełnienia funkcji w zarządach czy komisjach. Nie każdy gotów jest przyjąć na siebie odpowiedzialność. W starszych organizacjach nierzadko w grę wchodzić będzie wypalenie.
Organy wybieramy zgodnie ze statutem organizacji. A statut kształtujemy zgodnie z prawem (w pierwszej kolejności ustawą o fundacjach, Prawem o stowarzyszeniach i ustawą pożytkową). Pozostaje też dobór odpowiednich (kompetentnych) i chętnych (do pracy) ludzi. Niełatwe zadanie!
Dlatego tym zagadnieniom poświęcamy cały dział w poradnik.ngo.pl. Zachęcamy – skorzystajcie ze zgromadzonej tam wiedzy.
Zobacz w PORADNIK.NGO.PL
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.