Organizacje pożytku publicznego i 1% (dziś już 1,5%) pojawiły się wraz z ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie 20 lat temu. Czym są OPP, jak uzyskuje się status, co trzeba zrobić, żeby móc zbierać 1,5%? Zachęcamy Was do zapoznania się z materiałami zebranymi w PORADNIK.NGO.PL!
Organizacja pożytku publicznego to organizacja, która ma – nadany przez Krajowy Rejestr Sądowy – prawny status pożytku publicznego. O uzyskanie tego statusu mają prawo ubiegać się (z pewnymi ograniczeniami): organizacja pozarządowe, czyli stowarzyszenia i fundacje, tzw. organizacje kościelne, spółki non-profit (niedziałające dla zysku) oraz kluby sportowe.
Status i ustawa
Status organizacji pożytku publicznego (OPP) wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na czym to polega? W zamian za pewne przywileje, np. możliwość uzyskania 1% podatku od osób fizycznych (dziś jest to już 1,5% podatku), organizacje pożytku publicznego zobowiązane są do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad (związanych z przejrzystością działań) niż ogół organizacji pozarządowych.
Pamiętaj: nie wszystkie organizacje pozarządowe są organizacjami pożytku nawet jeśli działają (a większość działa) w tzw. sferach pożytku. O status trzeba się ubiegać i go zarejestrować!
zobacz też: Po co organizacjom status pożytku publicznego
Dział w poradnik.ngo.pl: Status organizacji pożytku publicznego (OPP, 1% / 1,5% )
Status organizacji pożytku publicznego organizacja pozarządowa nabywa w chwili zarejestrowania go w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). To KRS bada więc na początku, czy organizacja zasługuje, żeby zostać OPP.
Zanim jednak do badania zabierze się KRS sama organizacja musi zdecydować. Musi ocenić czy potrzebuje zostać OPP i czy ma szansę zdobyć status. Żeby podjąć decyzję zbiera informacje.
Organizacje pożytku publicznego muszą spełnić określone warunki. Zarówno przed rejestracją (podstawowym warunkiem jest tu działanie w sferze pożytku co najmniej dwa lata), jak i potem - kiedy status już ma (np. musi składać specjalne sprawozdanie).
Mając status OPP organizacja uzyskuje przywileje. Najbardziej znanym jest możliwość zbierania 1,5% podatku od osób fizycznych. OPP może też korzystać z bezpiecznego zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych. Są jeszcze inne przywileje.
O warunkach, rejestracji, obowiązkach i przywilejach przeczytacie w PORADNIK.NGO.PL. Zachęcamy zarówno te NGO-sy, które planują zostać OPP, jak i te, które status już mają, ale chcą sprawdzić czy realizują wszystkie obowiązki lub korzystają z każdego przywileju.
zobacz DZIAŁ: Status organizacji pożytku publicznego (OPP, 1% / 1,5% )
Interesujesz się statusem pożytku? Zapraszamy na wrześniowy lajw ngo.pl!
NGO-sów w Polsce mamy ponad 100 tysięcy. OPP około 10 tysięcy. Co powoduje, że jedna na dziesięć organizacji postanawia zostać OPP? Będziemy o tym rozmawiać na najbliższym spotkaniu #ngoplLIVE: 21 września o godz. 14 - postaramy się Was przekonać, że OPP w Polsce może być znacznie więcej, a wasza organizacja może zostać jedną z nich!
więcej: Status OPP. Rejestracja, uprawnienia, obowiązki. Zapraszamy na lajw ngo.pl!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23