Ustawa o pożytku: pożytek w tytule, sfery pożytku, pożytku działalność – wreszcie status. Czemu miało służyć wyróżnienie grupy organizacji pozarządowych i jak go dokonano? Z okazji 15-lecia ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie opisujemy po kolei, co zawdzięczamy uchwalonemu w 2003 r. prawu.
Status pożytku po rejestracji w KRS
Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stawia przed organizacją pozarządową, która chciałaby zostać OPP – uzyskać status organizacji pożytku publicznego – liczne wymagania. Ustawowa definicja OPP to szereg warunków (większość opisuje art. 20 i 22). Jedne sięgają wstecz (jak wymóg prowadzenia działań w sferach pożytku przez co najmniej dwa lata), inne dotyczą dokumentów wewnętrznych i organów NGO.
Status organizacji pożytku publicznego organizacja pozarządowa nabywa w chwili zarejestrowania go w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). To KRS bada więc na początku, czy organizacja zasługuje, żeby zostać OPP.
Żeby być OPP nie wystarczy spełniać warunki – trzeba też realizować obowiązki. Oznacza to, że jeśli organizacja pożytku z określonych obowiązków się nie wywiązuje, może status utracić.
Ustawa tworzy więc grupę organizacji pozarządowych, którym stawia się poprzeczkę nieco wyżej. Od kilku lat trwają spory, czy ta poprzeczka ustawiona jest na odpowiedniej wysokości (sugeruje się, że jest za nisko). Po co nam jednak w ogóle grupa, od której wymaga się więcej?
OPP spełnia obowiązki i zyskuje przywileje
Status pożytku ponad wszystko!
Świat polityki i mediów nigdy nie był najlepiej zorientowany w zawiłościach trzeciego sektora. Po wejściu w życie ustawy o działalności pożytku jeszcze przybyło elementów do ogarnięcia. W przestrzeni publicznej obok fundacji i stowarzyszeń zaczęły funkcjonować organizacje pożytku publicznego. Stosowanie określenia „organizacja pożytku” jako zastępczego dla organizacji pozarządowych niestety nadal jest częste.