Sztuczna inteligencja w NGO – od czego zacząć? Pobierz e-book z rekomendacjami
Sztuczna inteligencja może znacząco usprawnić działania organizacji społecznych poprzez automatyzację zadań i zwiększenie efektywności pracy. Dlatego w lutym 2024 roku uruchomiliśmy w Sektor 3.0 pilotażową inicjatywę, która wprowadzała przedstawicieli NGO w świat AI. Zorganizowaliśmy cykl szkoleń i przygotowaliśmy na ich bazie rekomendacje. Zapisz się do naszego newslettera, pobierz e-book i dowiedz się, od czego zacząć przygodę z AI.
Zapisz się do naszego newslettera i pobierz bezpłatnie e-book z wnioskami i rekomendacjami z pilotażu.
Sztuczna inteligencja w pracy organizacji społecznych
Sztuczna inteligencja wkracza w coraz więcej sfer naszego życia i pracy. Ułatwia codzienne zadania, np. przeszukując nasze e-maile w poszukiwaniu spamu, ale także przejmuje funkcje kreatywne, takie jak pisanie tekstów czy korekta błędów. Dla organizacji społecznych AI otwiera nowe możliwości – od automatyzacji administracyjnych czynności po tworzenie różnorodnych treści. Jej wykorzystanie, szczególnie w kontekście ograniczonych zasobów organizacji, wydaje się uzasadnione i ważne. Warto jednak wiedzieć, w jakich przypadkach mądrze z nią współpracować. Warto także zdawać sobie sprawę, jak wiąże się ona z kwestiami dotyczącymi: prywatności, etyki i ochrony środowiska.
Przedstawiciele organizacji społecznych już teraz cenią AI między innymi za możliwości tworzenia i poprawiania tekstów, analizę danych i tworzenie przeglądów literatury. Bardziej sceptycznie podchodzą do wsparcia sztucznej inteligencji przy tworzeniu multimediów. AI potrafi wspierać pracę człowieka w codziennych zadaniach, zwiększać jego produktywność i kreatywność. Może służyć jako personalny asystent dostępny 24/7 i jako kreatywny partner, z którym można konsultować pomysły czy wyręczać się w realizacji żmudnych zadań. Wprowadzając narzędzia AI w organizacjach społecznych, należy informować o ograniczeniach sztucznej inteligencji (problem halucynacji, błędów i heurystyk poznawczych czy też uprzedzeń związanych z jakością danych treningowych). Wyniki jej działań powinny być także każdorazowo weryfikowane pod względem poprawności.
AI w NGO – spotkania i wspólna nauka
Na początku 2024 roku uruchomiliśmy pilotażową inicjatywę, która miała wprowadzać przedstawicieli organizacji społecznych w świat sztucznej inteligencji. Razem z DELab UW, Campus AI i Google zorganizowaliśmy cykl hybrydowych szkoleń, zebraliśmy doświadczenia z dotychczasowego wykorzystania AI i przygotowaliśmy rekomendacje, które znajdziesz w naszej publikacji.
Do udziału w projekcie zaprosiliśmy 25 przedstawicieli organizacji współpracujących z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Przez blisko trzy miesiące cała grupa podnosiła swoje kompetencje, testowała użycie AI na konkretnych przykładach swoich organizacji oraz dzieliła się doświadczeniami. Dzięki różnorodnemu doświadczeniu osób uczestniczących udało nam się spojrzeć na zagadnienia z wielu perspektyw. Wzięliśmy pod uwagę zajmowane stanowiska, obszary działania organizacji i ich specyfikę. Dzięki temu zdiagnozowaliśmy potrzeby, możliwości i wyzwania związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w sektorze non-profit.
Od czego zacząć przygodę z AI w NGO? Wnioski i rekomendacje z pilotażu
W miarę, jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej dostępna i zintegrowana w codzienne procesy zarządzania organizacją, kluczowe znaczenie zyskuje edukacja i zmiana postaw wobec technologii. To, jak skutecznie wykorzystujemy AI, zależy nie tylko od dostępnych narzędzi, ale przede wszystkim od naszej zdolności do ciągłej nauki i adaptacji. W obliczu demokratyzacji AI, odpowiedzialność za wykorzystanie jej potencjału coraz bardziej spoczywa na indywidualnej motywacji do uczenia się i rozwijania nowych umiejętności
– podsumowała wyniki pilotażu prof. Katarzyna Śledziewska z DELab UW.
Jesteś ciekaw, jak w codziennych działaniach może wesprzeć Cię sztuczna inteligencja? Chcesz korzystać z AI odpowiedzialnie i świadomie? Koniecznie przeczytaj nasze wnioski i rekomendacje.
Co znajdziesz w publikacji?
- wnioski z analiz przedstawiających obecny stan wykorzystania AI w organizacjach
- obszary, w których zastosowanie sztucznej inteligencji może przynieść największe korzyści organizacjom społecznym
- praktyczne porady na temat tego, jak wdrażać AI w działaniach społecznych i na co zwracać szczególną uwagę
- rekomendacje ekspertów specjalizujących się w obszarze wykorzystania sztucznej inteligencji
- dodatkowe materiały edukacyjne na temat zastosowania sztucznej inteligencji w działaniach społecznych
Zapisz się do naszego newslettera i pobierz bezpłatnie e-book z wnioskami i rekomendacjami z naszego pilotażu.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Odwiedź nasz blog i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych materiałów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0