Jak działa NotebookLM – twój wirtualny asystent do pracy z informacjami? [film]
NotebookLM to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które zmienia sposób analizowania i organizowania informacji. Pozwala na dodawanie plików, linków do dokumentów, czy filmów, by następnie interaktywnie z nimi pracować. Zobacz, jak AI może usprawnić wyszukiwanie informacji, przygotowywanie raportów, komunikację, generowanie pomysłów i zwykłe robienie notatek w Twojej organizacji.
Czym jest Google NotebookLM i dlaczego warto z niego korzystać?
Google NotebookLM to nowe narzędzie oparte na sztucznej inteligencji (model Gemini), stworzone z myślą o analizowaniu i organizowaniu informacji. Podobnie jak większość czatów AI, jest dostępne w przeglądarce. Jego głównym celem jest wspieranie pracy z informacjami, syntezowanie danych oraz usprawnianie procesu rozumienia i tworzenia treści.
„NotebookLM to narzędzie do rozumienia rzeczy”
– tak mówi o asystencie Google Steven Johnson, pisarz, autor trzynastu książek i członek zespołu produktowego Google NotebookLM.
Dzięki NotebookLM organizacje pozarządowe mogą efektywnie prowadzić analizy dokumentów, przygotowywać raporty i prezentacje oraz komunikować wyniki swoich działań.
Narzędzie działa jak wirtualny asystent badawczy, który pomaga przetwarzać informacje z wielu źródeł, pokazuje powiązania i dostarcza podsumowania kluczowych treści. Co ważne, usługa NotebookLM umożliwia pracę na prywatnych dokumentach, gwarantując bezpieczeństwo danych.
Jak działa NotebookLM? Przegląd kluczowych funkcji
NotebookLM pozwala na szybkie dodawanie różnych materiałów. Mogą to być pliki tekstowe, pliki z dysku Google, dokumenty Google, PDF-y, prezentacje Google czy linki do filmów na YouTube. Wrzucasz, a narzędzie od razu odpowiada na pytania i tworzy podsumowania na ich podstawie.
Możesz prowadzić rozmowę z AI, prosząc o wyjaśnienia, czy cytaty (po kliknięciu odnośnika aplikacja wyświetla fragment dokumentu). NotebookLM radzi sobie także z wykresami, diagramami i obrazami, co czyni go świetnym narzędziem do pracy z różnymi typami danych.
Wrzuć do notatnika kilka dokumentów Google, plików PDF, linków do YouTube i „rozmawiaj” z nimi!
Zacznijmy krok po kroku! Najpierw wejdź na stronę notebooklm.google.com i zaloguj się na swoje konto Google. Po zalogowaniu zobaczysz prosty interfejs. Utwórz swój pierwszy notatnik i zacznij działać.
Pamiętaj, że w NotebookLM możesz tworzyć różne notatniki (maksymalnie 100), które działają jak foldery na komputerze. Każdy notatnik jest oddzielny. Możesz w nim poruszać konkretny temat, czy skupić się na jednym projekcie.
Interfejs notatnika NotebookLM jest prosty i intuicyjny. Składa się z trzech części:
- Źródła: miejsce, gdzie można przesyłać różnorodne dokumenty,
- Chat: centralna część, w której możesz zadawać pytania, podawać instrukcje do wykonania i otrzymywać odpowiedzi,
- Studio: to miejsce do zarządzania notatkami, zbierania najważniejszych odpowiedzi z chata, tu wyegenrujesz też podsumowanie informacji w formie audio.
Dodaj kilka źródeł w panelu po lewej i zacznij pracę. Od teraz możesz zadawać pytania na temat materiałów, dostawać precyzyjne odpowiedzi i cytaty. NotebookLM umożliwi Ci prowadzenie dynamicznych rozmów z danymi. Przeanalizuje złożone zagadnienia i dostarczy jasnych, przydatnych odpowiedzi.
NotebookLM – co to narzędzie może zrobić dla osób pracujących z informacjami i danymi?
NotebookLM to świetne narzędzie dla każdego, kto zajmuje się badaniami, analizą danych i dużej ilości informacji. Załóżmy, że trafiłeś lub trafiłaś na skomplikowany artykuł, ustawę, czy raport. Zamiast spędzać godziny na czytaniu, dodajesz ten plik do NotebookLM. Narzędzie szybko streści istotne informacje, wskaże cytaty i podpowie pytania do dalszej analizy.
Możesz też poprosić NotebookLM o prostsze wyjaśnienie albo… wygenerować podcast! To idealny sposób na zaoszczędzenie czasu i zebranie najważniejszych wniosków w angażującej formie podsumowania audio. W kilka minut masz gotowy materiał, który możesz odsłuchać lub udostępnić swojemu zespołowi.
Zobacz film i naucz się korzystać z NotebookLM
Mamy dla Ciebie wideo-narzędziownik, który sprawnie przeprowadzi Cię przez najważniejsze funkcje NotebookLM. Przygotowaliśmy go we współpracy z Google Polska, a jego autorami są Michał Domagała i Cezary Jaroni – eksperci w dziedzinie nowych technologii i sztucznej inteligencji.
Michał jest Product Marketing Managerem w Google Polska. Odpowiada za programy i inicjatywy wspierające rozwój i adopcję sztucznej inteligencji w Polsce, a także dba o cyberbezpieczeństwo polskich użytkowników. Cezary pełni funkcję Marketing Managera w Google, gdzie prowadzi globalną inicjatywę Grow with Google w Polsce. Obecnie koordynuje program Umiejętności Jutra AI, który ma przygotować 10 000 osób do efektywnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji.
W filmie Michał i Cezary krok po kroku pokażą Ci, jak działa usługa NotebookLM i jak możesz wykorzystać go do organizacji danych, robienia notatek oraz generowania podsumowań audio. Zapraszamy do oglądania!
Zamiast podsumowania
NotebookLM to zaawansowane narzędzie, które może zmienić sposób pracy z danymi. Dzięki jego funkcjom analizy, syntezy i generowania podcastów, organizacje społeczne mogą efektywnie przetwarzać informacje i prezentować je w przystępny sposób. Jeśli jeszcze nie wypróbowałeś, nie wypróbowałaś NotebookLM, warto poeksperymentować.
Możesz też dołączyć do bezpłatnego kursu na naszej platformie e-learningowej: Zwiększ swoją efektywność z AI od Google: Gemini i NotebookLM i nauczyć się jeszcze więcej nt. narzędzi AI od Google.
Czego się nauczysz?
- Zrozumiesz, czym jest i jak może pomóc Twojej organizacji generatywna AI.
- Poznasz Gemini i NotebookLM – narzędzia AI od Google.
- Nauczysz się tworzyć skuteczne prompty, aby efektywnie korzystać z generatywnej sztucznej inteligencji.
- Zobaczysz praktyczne przykłady zastosowania Gemini w organizacji pozarządowej.
- Dowiesz się, jak wdrożyć AI do codziennej pracy i zwiększyć swoją produktywność i kreatywność.
NotebookLM FAQ. Co jeszcze warto wiedzieć?
- Czy NotebookLM jest darmowy, czy wymaga opłaty abonamentowej?
NotebookLM jest obecnie dostępny za darmo. Google nie pobiera żadnych opłat za dostęp do usługi. - Jakie dokładnie formaty plików można przesyłać jako źródła do NotebookLM i ile źródeł może liczyć notatnik?
NotebookLM obsługuje następujące formaty plików jako źródła: pliki Google Docs, pliki Google Slides, pliki PDF, pliki tekstowe (TXT), pliki Markdown, skopiowany tekst, adresy URL do stron internetowych, adresy URL filmów publicznych na YouTube. Maksymalnie można dodać 300 źródeł w jednym notatniku. - Czy notatniki NotebookLM można udostępniać innym użytkownikom?
Tak, notatniki w NotebookLM można udostępniać innym użytkownikom z różnymi uprawnieniami w ramach organizacji. Użytkownicy mogą mieć różne role, co pozwala na kontrolowanie dostępu do notatników. - Czy NotebookLM integruje się z innymi narzędziami, takimi jak Slack, Trello czy Microsoft Teams?
Na chwilę obecną brak jest informacji o bezpośredniej integracji NotebookLM z narzędziami takimi jak Slack, Trello czy Microsoft Teams. Możliwe jest jednak korzystanie z różnych źródeł i dokumentów z tych platform poprzez importowanie odpowiednich formatów plików. - Jak NotebookLM radzi sobie z materiałami w różnych językach?
NotebookLM obsługuje materiały w różnych językach i potrafi generować odpowiedzi oraz podsumowania na podstawie przesłanych źródeł niezależnie od języka. - Jakie możliwości personalizacji oferuje NotebookLM przy generowaniu podcastów?
W NotebookLM można dodawać dodatkowe instrukcje np. nt. długości, czy skupienia się na konkretnym temacie. Podcasty są aktualnie dostępne jedynie w języku angielskim.
Źródło: Sektor 3.0