Sprawozdania finansowe i podejmowanie decyzji online w organizacjach pozarządowych
Okres realizacji obowiązków sprawozdawczych to czas podejmowania decyzji. Niezależnie od tego, czy jesteśmy w NGO jeszcze na etapie sporządzania, czy już zatwierdzania sprawozdania, spotkanie się i podjęcie określonych kroków może być w epidemii utrudnione. I choć ta ostatnio ustępuje, to nadal możemy wykonywać część działań online. Zbieramy materiały, które Wam to ułatwią.
W pandemii organizacje pozarządowe mogą korzystać z dwóch udogodnień, które pozwalają im łatwiej uporać się z obowiązkami sprawozdawczymi. Pierwsze to przesunięcie terminów sprawozdawczych. Drugie - możliwość procedowania przez internet. Przypominamy o tej drugiej możliwości.
Czy nadal musimy spotykać się online? Jak zasygnalizowaliśmy wcześnie pandemia (kolejna fala) ustępuje. W związku z tym przepisy dotyczące organizacji spotkań pozwalają nam na coraz więcej. Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii pozwala np. na organizowanie "spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych" (paragraf 26 ust. 15 pkt 1). Może być jednak tak, że jesteśmy ostrożni i jeszcze nie chcemy spotkać się "analogowo". Pamiętajmy też, że sytuacja jest dynamiczna, a przepisy wskazanego rozporządzenia zmieniają się praktycznie co tydzień!
Stowarzyszenia i fundacje nie muszą spotykać się "fizycznie", w siedzibie lub w innym miejscu, jeśli obawiają się organizować takich spotkań w pandemii, czy też trudno jest im je przeprowadzić z powodów formalnych (bo np. mają dużo członków rozproszonych po całej Polsce). Od roku spotykamy się wirtualnie i coraz lepiej nam to idzie. Również takie spotkania, jak posiedzenia zarządów i innych organów organizacji - w tym również spotkanie członków czyli walne zebranie - może być, bez przeszkód formalnych, zorganizowane przez internet.
Na początek: Jak przygotować dobre spotkanie on-line?
Posiedzenie zarządu czy walne zebranie to po prostu spotkanie - rządzi się ogólnymi regułami. Nie wiecie jak zorganizować dobre spotkanie online? Skorzystajcie ze wskazówek.
Decyzje online. Czy mamy do nich prawo?
Przed pandemią cześć organizacji wykorzystywała takie możliwości, jednak nie zawsze mieliśmy pewność czy jest to sytuacja akceptowana przez prawo (legalność takich spotkań mogły podważać sądy rejestrowe). Przepisy zmieniły się w pandemii, kiedy wiadomo już było, że inne spotkania są trudne lub niemożliwe.
Obecnie nie ma już wątpliwości, że spotkania przez internet są legalnym sposobem zorganizowania działań stowarzyszeń i fundacji. Przypominamy o tym w licznych artykułach i podpowiadamy, jak takie spotkania ułożyć od strony technicznej.
Możliwość obradowania online przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej wynika ze zmienionego art. 10 Prawa o stowarzyszeniach, w którym dodano ustępy 1a- 1e. W ustawie o fundacjach zmieniono art. 5, dodając ustępy 1a i 1b – tu wprowadzono zapis wskazujący, że fundacje stosują w tym względzie zasady przewidziane w prawie o stowarzyszeniach. Zobacz teksty ustaw w serwisie sejmowym (ISAP): Prawo o stowarzyszeniach, ustawa o fundacjach.
Trzeba pamiętać, że z możliwości podejmowania uchwał i obradowania online korzystamy tylko w okresie epidemii i zagrożenia epidemicznego. Ponadto zasad tych nie stosują te organizacje pozarządowe, których statuty zawierają zapisy dotyczące obrad w trybie elektronicznym – bo stosują się do zasad wskazanych w statucie (wcześniej przewidziały sobie takie możliwości i nie muszą korzystać z rozwiązań z Tarczy). To też oznacza niestety, że organizacje, które w statucie zapisały wprost, że obrady nie mogą odbywać się w trybie online, nie mogą wykorzystać tych rozwiązań.
Wprowadzenie zapisów o elektronicznym trybie podejmowania uchwał i obradowania rozwiewa wątpliwości organizacji, których statuty nie zawierały żadnych regulacji w tym względzie. Uzyskują pewność, że obrady i głosowania online są legalne.
Jak organizować, prowadzić i dokumentować spotkania online w NGO? Zobacz film!
Jak spotykać się online w organizacji pozarządowej, aby decyzje podejmowane podczas takiego spotkania były wiążące i nie budziły prawnych wątpliwości? Dowiedz się z nagrania LIVE ngo.pl.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23