Safe Passage. Bezpieczne przejście dla ludzi w drodze
Wracamy do przybliżania Wam sylwetek zagranicznych NGO, które przyjechały do Polski wspierać nas w niesieniu pomocy uchodźcom i uchodźczyniom. Safe Passage udziela bezpłatnych porad prawnych osobom uciekającym przed konfliktem w Ukrainie i pragnącym przenieść się do Wielkiej Brytanii.
Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz, Forum „Razem”: – Gdyby wasza organizacja była superbohaterem, jakie miałaby supermoce?
Magda Cienciala, projekt Safe Passage: – Naszą supermocą byłoby wzmacnianie głosów - chcemy, żeby głosy uchodźców były słyszalne i żeby ich przeżyte doświadczenia kształtowały systemy, które powinny chronić ich prawa.
– Jakie szanse i wyzwania widzi Wasza organizacja w związku z obecnością uchodźców w Polsce? Jak chce na nie odpowiedzieć? Z jakich supermocy skorzystałaby?
– Po inwazji na Ukrainę, Safe Passage zidentyfikował luki w dostępnych w Polsce informacjach dotyczących bezpiecznych dróg do innych krajów europejskich. Informacje przekazywane uchodźcom uciekającym przed wojną koncentrowały się bardziej na podstawowych potrzebach niż na prawach i uprawnieniach. W wielu miejscach całkowicie brakowało informacji o bezpiecznych trasach dla uchodźców, którzy chcieli dostać się do innych krajów Europy.
Wiele organizacji działających bezpośrednio z osobami uchodźczymi nie wie o dwóch programach wizowych otwartych przez rząd brytyjski dla uchodźców z Ukrainy - Homes for Ukraine i Ukraine Family Scheme - i dlatego nie może doradzić uchodźcom, jakie mają możliwości. Formularz aplikacyjny, który należy wypełnić, aby uzyskać dostęp do brytyjskich programów wizowych, jest skomplikowany, a osobom na granicy poszukującym bezpiecznego przejścia do Wielkiej Brytanii brakuje konkretnej wiedzy prawnej.
Safe Passage udziela więc bezpłatnych porad prawnych osobom uciekającym przed konfliktem w Ukrainie i pragnącym przenieść się do Wielkiej Brytanii.
– Opisz proszę swoją działalność, partnerów i miejsca, w których pracujecie.
– Projekt Ukraine Response działa dzięki współpracy Safe Passage z 9 kancelariami prawnymi, które wysyłają prawników pro-bono do pracy w naszej klinice prawnej w Warszawie. Projekt ma na celu wsparcie każdego, kto potrzebuje informacji i indywidualnej porady prawnej na temat brytyjskiego programu Homes for Ukraine oraz Ukraine Family Scheme. Prowadzimy poradnię prawną w trzech miejscach w Warszawie, oferując bezpośrednie konsultacje prawne w Blue Dot UNHCR, ośrodku recepcyjnym na Modlińskiej oraz w Ukraińskim Domu.
Naszym celem jest wspieranie tych, którzy zostali najbardziej zawiedzeni i zignorowani przez Europę w odpowiedzi na inwazję - uchodźców spoza Ukrainy, Romów i społeczności podróżników, dzieci bez opieki, osób bez paszportów lub dokumentów itp. Wielu z tych uchodźców doświadcza dodatkowych barier w osiągnięciu bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, a ich traktowanie jest konsekwencją rasistowskiego systemu, w którym obywatele Ukrainy są traktowani priorytetowo, kosztem innych uchodźców. Nasza praca w Warszawie ma na celu zakwestionowanie nierównej polityki i zapewnienie, że wszyscy uchodźcy mają dostęp do bezpiecznych dróg, których potrzebują, by dotrzeć do bezpiecznego miejsca schronienia.
Oprócz udzielania porad prawnych, pracujemy również nad zwiększeniem dostępności i skuteczności istniejących sposobów ochrony prawnej, wspieramy ich rozwój i bronimy podstawowych praw osób w drodze.
– Co Twoja organizacja będzie robić w Polsce inaczej niż w innych kontekstach uchodźczych na świecie?
– Safe Passage International jako zarejestrowana organizacja charytatywna działa obecnie w Wielkiej Brytanii, Francji i Grecji. Pracujemy z dziećmi uchodźców w niebezpiecznych miejscach w Europie i pomagamy im połączyć się z członkami rodziny w bezpiecznych krajach, gdzie mogą poprawić swoją sytuację fizyczną i emocjonalną.
Nasz projekt w Warszawie jest unikalny, ponieważ łączy udzielanie bezpośrednich informacji i jednorazowych porad prawnych z gromadzeniem informacji. Działa w celu wspierania rzecznictwa i kampanii na rzecz otwarcia i poszerzenia bezpiecznych dróg do Wielkiej Brytanii dla osób uciekających przed konfliktem w Ukrainie. Mamy nadzieję, że zebrane informacje mogą być również wykorzystane do wspierania strategicznych procesów sądowych, w zależności od pojawiających się kwestii, utrzymując i wzmacniając prawa uchodźców.
W Safe Passage koncentrujemy się na zwiększeniu liczby bezpiecznych tras w Europie i do Europy, ponieważ najbogatsze kraje świata mają możliwości i są odpowiedzialne za to, by robić wiele, o wiele więcej w zakresie zapewnienia ochrony uchodźcom.
– Dlaczego Ty, osobiście jako pracowniczka tej organizacji, chcesz pracować dla osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy? Co cię najbardziej interesuje, co cię motywuje?
Wartości i radykalna inkluzyjność promowana przez pracę, której jestem częścią z Safe Passage, są tym, co mnie motywuje. Rząd brytyjski udostępnił bezpieczne drogi do Wielkiej Brytanii obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, więc wspaniale jest móc wspierać ludzi w korzystaniu z tych dróg. Jeszcze ważniejsza jest walka o prawa ludzi uciekających przed tym samym konfliktem, którzy są oficjalnie wykluczeni z programów rządu brytyjskiego, tak aby mieli taki sam dostęp do pomocy.
Moją motywację ujmują słowa Młodego Lidera Safe Passage: "Bezpieczeństwo to więcej niż słowo, to działanie dla nas w Safe Passage: etycznie i radykalnie bronimy prawa do bezpieczeństwa dla ludzi, niezależnie od ich geograficznej historii".
Magda Cienciala jest koordynatorką projektu Safe Passage. Nadzoruje organizacyjną stronę projektu, dbając o to, by klinika prawna działała sprawnie, a prawnicy byli w stanie jak najlepiej udzielać porad prawnych klientom.
Forum „Razem” – organizacje społeczne dla Polski i Ukrainy – zostało powołane w celu budowania porozumienia, współpracy oraz tworzenia wspólnych rozwiązań na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym w Polsce oraz społeczeństwa polskiego.
Szukasz kontaktu? Interesujesz się co robi forum i jakie wsparcie oferuje? Odwiedź: www.forumrazem.org.pl.
Źródło: Forum "Razem"
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.