IRC Polska: Kobiety, które uciekły przed wojną, wciąż żyją w zagrożeniu i potrzebują ochrony
W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet, International Rescue Committee Polska (IRC) wspólnie z Fundacją Feminoteka wzywają donatorów i społeczność międzynarodową do solidarnego stanięcia w obronie kobiet i dziewczynek, które wyjechały z ogarniętej wojną Ukrainy. Dziewięć miesięcy od eskalacji konfliktu 93 procent uchodźców z Ukrainy w Polsce, to kobiety i dzieci – wiele z nich doświadczyło nadużyć w trakcie swojej podróży do Polski lub doświadczały przemocy jeszcze w swoich domach.
Jak podczas każdego konfliktu zbrojnego i kryzysu humanitarnego, tak i eskalacja wojny w Ukrainie pełna jest przemocy, która jest używana jako broń wojenna, ale też jest przyczynkiem do wzrostu przemocy domowej. Kobiety i dziewczynki narażone są na różnego rodzaju nadużycia nie tylko w swoim kraju czy w podróży, podczas ucieczki z Ukrainy, ale także w miejscach, które mają zapewnić im schronienie. Brak dostępu do usług związanych ze zdrowiem seksualnym i reprodukcyjnym w Polsce jest jednym z czynników, które może powodować dodatkowe zagrożenia dla kobiet.
Konieczne jest, aby organizacje pomocy humanitarnej, które działają w krajach przyjmujących ukraińskich uchodźców i uchodźczynie, współpracowały z międzynarodowymi darczyńcami, władzami lokalnymi i krajowymi, aby jak najskuteczniej chronić tych, którzy szukają w Polsce bezpieczeństwa. Potrzeby kobiet i dziewczynek, w całym ich zakresie, muszą być traktowane priorytetowo. Dostęp do informacji oraz szerokiego wachlarza usług i wsparcia jest niezbędny, aby zapewnić im bezpieczeństwo i niwelować ryzyka, na jakie są narażone w krajach przyjmujących, jak m.in. handel ludźmi, przemoc seksualna, nierówności czy dyskryminacja na rynku pracy.
Barbara Araujo, Specjalistka ds. Ochrony i Wsparcia Kobiet (ang. Women’s Protection and Empowerment Manager), tłumaczy:
„Jeszcze przed eskalacją konfliktu badania pokazywały, że dwie trzecie kobiet w Ukrainie doświadczyło w swoim życiu jakiejś formy przemocy ze względu na płeć. Kryzys humanitarny w Ukrainie jest więc zagrożeniem nie tylko życia, ale też zdrowia fizycznego, psychicznego, seksualnego, społeczeństwa ukraińskiego – w tym w znacznej mierze kobiet i dziewczynek. Wciąż jednak nie jest do końca jasne, jak duża część funduszy pomocowych jest przeznaczona na świadczenie ratującego życie wsparcia osobom, które doświadczyły przemocy i ochrony tych, którzy są na nią narażone. Rządy, które przekazują środki na wsparcie uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy, powinny przyjrzeć się temu, jakie są priorytetowe potrzeby w świadczeniu pomocy humanitarnej, jak rozłożone jest finansowanie i jaka część z niego przeznaczona jest na usługi i wsparcie kobiet i dziewczynek”.
Fundacja Feminoteka, w partnerstwie z IRC Polska, otworzyła w Warszawie ośrodek, bezpieczną przestrzeń dla kobiet i dziewcząt z Ukrainy, które doświadczyły przemocy. Miejsce zostało specjalnie przygotowane, aby każda z osób, które tam mieszkają lub je odwiedzają, czuła się bezpiecznie, miała dostęp do rzetelnych informacji, pomocy psychologicznej i innych rodzajów wsparcia. Ponadto mieszkanki ośrodka mogą brać udział w warsztatach nt. praw uchodźców w Polsce, praw kobiet itp.
Joanna Piotrowska, Prezeska Feminoteki, mówi:
„Kobiety, które przeżyły piekło wojny i ucieczki z własnego kraju i które znalazły się w Polsce, zasługują na ochronę i wsparcie. Miejsce, które stworzyłyśmy, to bezpieczna przestrzeń dla kobiet i ich dzieci, aby mogły odpocząć, zregenerować się i stanąć na własnych nogach. Gdy rozmawiamy z kobietami, które trafiają do naszego ośrodka, dowiadujemy się, że choć wiele z nich doświadczyło przemocy związanej z wojną, to większość osób, z którymi pracujemy, tak naprawdę ucieka nie tylko przed konfliktem, ale też przemocą domową. Niezależnie od doświadczeń danej osoby i tego, przez co przeszła, staramy się pomóc każdemu, kto potrzebuje specjalistycznego wsparcia i bezpieczeństwa”.
The International Rescue Committee (IRC) to międzynarodowa organizacja pomocy humanitarnej. IRC zaczęło aktywnie wspierać osoby dotknięte wojną w Ukrainie od lutego 2022 roku. Wspieramy osoby w potrzebie zarówno bezpośrednio na miejscu, jak i w partnerstwie z lokalnymi organizacjami. W Polsce zapewniamy pomoc finansową tym, którzy najbardziej jej potrzebują, oferujemy wsparcie prawne oraz różnego rodzaju pomoc psychospołeczną, w tym bezpieczne przestrzenie dla kobiet i dzieci.
Wspólnie z Fundacją Feminoteka prowadzimy działania, które mają na celu stworzenie ośrodka, w którym kobiety, które doświadczyły przemocy, mogą uzyskać wsparcie w regeneracji i w stanięciu na własne nogi. Feminoteka ma wieloletnie doświadczenie we wspieraniu osób, które doświadczyły przemocy związanej z płcią.
IRC wspiera osoby dotknięte wojną w Ukrainie na miejscu, a także uchodźców i uchodźczynie z Ukrainy w Polsce, Mołdawii, Rumunii, na Węgrzech, w Słowacji, Czechach, Bułgarii, a także prowadzi aktywności przeznaczone dla osób z Ukrainy w Niemczech, Włoszech, Grecji i Wielkiej Brytanii.
Źródło: Fundacja "International Rescue Committee Polska"