„Ani jednego bezpiecznego miejsca”: Uchodźcy z Ukrainy a ryzyko przemocy, wyzysku i handlu ludźmi. Wyniki badań z Polski i Ukrainy
Zespół badawczy SEREDA CEE z Uniwersytetu w Birmingham udostępnił raport z badań jakościowych dot. przemocy wobec ukraińskich uchodźczyń w Polsce i kobiet wewnętrznie przesiedlonych w Ukrainie Ani jednego bezpiecznego miejsca”: Uchodźcy z Ukrainy a ryzyko przemocy, wyzysku i handlu ludźmi.
Raport zawiera analizę doświadczeń przemocy wobec Ukrainek, czynniki ryzyka zwiększające narażenie na przemoc i wyzysk jak i czynniki ochronne. Opisano również wzajemne zależności między mobilnością, przemocą i wyzyskiem a systemami humanitarnymi, imigracyjnymi i azylowymi w kontekście uchodźczyń z Ukrainy.
Najważniejszym wniosek, jaki płynie z doświadczeń ukraińskich kobiet jest taki – kobiety doświadczają przemocy na kontinuum – w Ukrainie, podczas ucieczki i w miejscach schronienia. Uchodźczynie podejmują najróżniejsze strategie radzenia sobie z traumą wojny i przemocy w kraju goszczącym oraz by odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Niezbędne są działania różnych podmiotów, by wspierać uchodźczynie w zdrowieniu i zapewnić im podstawowe bezpieczeństwo.
Zachęcamy do lektury raportu oraz rozpowszechniania wyników badania. Raport zawiera wypowiedzi uchodźczyń, grafiki pokazujące kontinuum przemocy uchodźczyń i wewnętrznie przesiedlonych kobiet oraz rekomendacje do decydentów.
Briefing (PL): „Ani jednego bezpiecznego miejsca”: Uchodźcy z Ukrainy a ryzyko przemocy, wyzysku i handlu ludźmi Wyniki badań z Polski i Ukrainy
Źródło: SEREDA CEE