Przygotowując ofertę na konkurs, pamiętaj, że w trakcie realizacji zadania nie można używać przedmiotów jednorazowego użytku. A wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do działań organizacji, może mieć wpływ nie tylko na środowisko, ale także na Wasz budżet.
W części ogłoszenia konkursowego zatytułowanej "Warunki realizacji zadania publicznego" warszawski samorząd umieścił m.in. wymogi związane z ochroną środowiska. A dokładniej: jest to zakaz używania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych.
Organizacja zobowiązuje się do przestrzegania tego zakazu w umowie na realizację zadania. Zarówno w ogłoszeniu konkursowym, jak i później w umowie na realizację zadania publicznego wymogi te są sformułowane tak samo.
Zleceniobiorca (czyli organizacja) zobowiązuje się do:
- wyeliminowania z użycia przy wykonywaniu umowy jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpienia ich wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, w tym wykonanymi z biologicznych tworzyw sztucznych spełniających normę EN 13432 lub EN 14995;
- podawania poczęstunku bez używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków, mieszadełek, patyczków, słomek i pojemników na żywność wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- podawania wody lub innych napojów w opakowaniach wielokrotnego użytku lub w butelkach zwrotnych;
- podawania do spożycia wody z kranu, jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi;
- wykorzystywania przy wykonywaniu umowy materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu;
- rezygnacji z używania jednorazowych opakowań, toreb, siatek i reklamówek wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych;
- nieużywania balonów wraz z patyczkami plastikowymi;
- niewypuszczania chińskich lampionów;
- nieużywania sztucznych ogni i petard.
Co to są poliolefiny?
Organizacja, podpisując umowę zobowiązuje się, że nie będzie używać różnych jednorazowych przedmiotów wykonanych z poliolefinowych tworzyw sztucznych i zastąpi je wielorazowymi odpowiednikami lub jednorazowymi produktami ulegającymi kompostowaniu lub biodegradacji, spełniającymi normę EN 13432 lub EN 14995.
Poliolefiny to rodzina tworzyw termoplastycznych, obejmująca polietylen i polipropylen. Monomery do produkcji poliolefin wytwarzane są z ropy naftowej lub gazu ziemnego. Ze względu na ich wszechstronność, poliolefiny należą obecnie do najbardziej popularnych tworzyw sztucznych.
Najczęściej są stosowane do produkcji m.in.: folii spożywczych, toreb z uchwytami, powłok kartonowych pojemników na mleko, powłok przewodów, wysokowydajnych opakowań przemysłowych, folii do opakowań przemysłowych, pojemników cienkościennych, worków średniej i małej wielkości, toreb, a także skrzynek i pojemników, butelek (na produkty spożywcze, środki czystości i kosmetyki), pojemników na żywność, zabawek, kanistrów na benzynę, artykułów gospodarstwa domowego, opakowań na środki spożywcze, słodycze i przekąski.
Co to jest norma EN 13432?
Norma EN 13432 służy do certyfikowania opakowań biodegradowalnych. Określa kryteria, na podstawie których można uznać, że dane opakowanie jest zdolne do recyklingu organicznego, czyli ekologiczne i biodegradowalne. Aby opakowanie biodegradowalne mogło być kompostowalne musi spełniać wymagania normy EN 13432, według której materiał musi ulec rozkładowi w co najmniej 90%, w ciagu 6 miesięcy, w środowisku bogatym w dwutlenek wegla. Jest to norma europejska, pokazująca przeciętnemu konsumentowi, że dany produkt jest bezpieczny dla środowiska.
Identyczne wymagania zawiera późniejsza norma EN 14995, która obowiązuje ogólnie dla produktów z biotworzyw.
Obie normy zostały wprowadzone w krajach europejskich.
Kranówka zamiast wody z butelki
Organizacja podpisująca umowę zobowiązuje się także do tego, że w trakcie realizacji zadania wykonawcom lub uczestnikom organizowanych działań będzie podawana woda z kranu – jeśli spełnione są wynikające z przepisów prawa wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Warszawska kranówka nadaje się do picia, ale warto wiedzieć kilka szczegółów.
Za odpowiednią jakość wody dostarczanej do naszych domów i biur odpowiada przedsiębiorstwo wodociągowe, w przypadku Warszawy jest to Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy Spółka Akcyjna. Odpowiedzialność MPWiK kończy się jednak na głównym zaworze (wodomierzu) budynków, w którym mieszkamy lub mamy lokal, w którym prowadzimy działalność.
Stan sieci wodociągowej wewnątrz budynku może mieć wpływ na jakoś wody, aczkolwiek – jeśli budynek jest zamieszkany i woda ciągle przepływa przez rury, nie ma powodów do niepokoju. Zaniepokoić nas powinno jeśli woda zmieni kolor (np. stanie się mętna) lub zapach.
Jeśli mamy wątpliwości co do stanu rur w naszym budynku, najlepiej najpierw skontaktować się z administratorem. A dopiero później ewentualnie decydować się na badanie wody.
Aby zrobić badanie, trzeba się zgłosić do Wojewódzkiej Stacji Inspekcji Sanitarnej lub jednego z wykonujących takie testy laboratoriów. Laboratorium powinno nas poinformować, jak dokonać poboru wody: skąd wodę pobrać, ile jej spuścić, jak umyć kran, jakich butelek użyć do pobrania i transportu. To wszystko ma wpływ na jakość wyniku, który otrzymamy.
Dużo przydatnych informacji o warszawskiej kranówcei można znaleźć na stronie MPWiK >
Oszczędniej, taniej, z uwagą na środowisko
Realizując zadanie publiczne (ale też generalnie prowadząc działania stowarzyszenia czy fundacji) warto zwrócić uwagę na stałe koszty związane np. z opłatami za prąd i ciepło. Szczególnie obecnie – gdy ceny energii rosną – warto przemyśleć wprowadzenie w Waszych siedzibach czy lokalach, w których prowadzicie działania projektowe, kilku prostych rozwiązań, pozwalających na zaoszczędzenie energii i obniżenie kosztów.
Zachęcamy do zapoznania się z przewodnikiem Kultura dla klimatu, przygotowanym przez Kolektyw Kultura dla klimatu. W Pierwszym kroku autorki Przewodnika opisują praktyki codzienne, które pozwalają m.in. na minimalizację zużycia zasobów. A wprowadzić je można nie tylko w organizacjach zajmujących się kulturą.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23