Klauzule antydyskryminacyjne w umowach na realizację zadań publicznych
Organizacje realizujące zadania publiczne zlecane przez m.st. Warszawę zobowiązują się w umowie o realizację zadania do niedyskryminowania odbiorców swoich działań.
Klauzule antydyskryminacyjne zostały wprowadzone do umów na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe po podpisaniu w lutym 2019 r. przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawskiej Deklaracji LGBT+.
W Deklaracji znalazł się osobny punkt „Stosowanie klauzul antydyskryminacyjnych w umowach z kontrahentami miasta”, a w nim: „Miasto stołeczne Warszawa może być źródłem dobrych praktyk i wpływać na budowanie dobrych praktyk w wielu sektorach gospodarki. Jednym z takich działań będzie stosowanie klauzul antydyskryminacyjnych, których naruszenie będzie mogło skutkować sankcjami”.
Odpowiednie zapisy znalazły się więc we wzorze ogłoszenia konkursowego na realizację zadania publicznego oraz we wzorze umowy na realizację zadania publicznego.
Klauzule antydyskryminacyjne w ogłoszeniu konkursowym
We wzorze ogłoszenia konkursowego mamy zapis: „Przy wykonywaniu zadania publicznego Zleceniobiorca kieruje się zasadą równości, w szczególności dba o równe traktowanie wszystkich uczestników zadania publicznego”.
Wzór protokołu oceny oferty nie zawiera punktów dotyczących antydyskryminacji, które podlegałaby szczególnej ocenie, jednak w Zarządzeniu o wzorze ogłoszenia konkursowego dopuszcza się możliwość „modyfikacji, usuwania oraz dodawania podkryteriów”. Jeśli więc np. biuro lub dzielnica, ogłaszające konkurs albo komisja dialogu społecznego konsultująca projekt ogłoszenia konkursowego uzna za konieczne i uzasadnione, może dodać do karty oceny punkt dotyczący spełniania przez ofertę wymogów antydyskryminacyjnych.
Klauzule antydyskryminacyjne w umowie na realizacje zadania publicznego
W umowach na realizację zadań publicznych przez organizacje społeczne zapisano natomiast: „Zleceniobiorca nie może dopuszczać się działań lub zaniedbań noszących znamiona dyskryminacji pośredniej lub bezpośredniej, w szczególności ze względu na takie cechy jak płeć, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, religię, wyznanie, światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. Różnicowanie w traktowaniu osób ze względu na obiektywnie uzasadnione przyczyny nie stanowi przypadku dyskryminacji”.
Umowa nie przewiduje żadnych szczególnych sankcji za niedotrzymanie tego punktu, poza „standardowymi”, czyli jednostronnym rozwiązaniem umowy przez Zleceniodawcę (czyli odpowiednie biuro lub dzielnicę m.st. Warszawy) w przypadku, gdy:
1) udzielona dotacja jest wykorzystywana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości lub nienależnie, tj. bez podstawy prawnej;
2) umowa jest wykonywana nieterminowo oraz nienależycie, w szczególności zmniejszony został zakres rzeczowy realizowanego zadania publicznego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23