W budżecie projektu można wprowadzać zmiany bez aneksowania umowy. Podpowiadamy, jakie
W czasie realizacji projektu możesz zmieniać pozycje w kosztorysie o 25%, bez konieczności aneksowania umowy.
Organizacja, realizując zadanie publiczne ze środków samorządu warszawskiego, może manewrować wydatkami w ramach budżetu przewidzianego na projekt. Możliwość taką dają zapisy wzoru umowy na realizację zadania publicznego, które mówią (par. 5), że jeśli wydatek wykazany w sprawozdaniu z realizacji zadania publicznego nie jest równy odpowiedniemu kosztowi określonemu w umowie, to uznaje się go za zgodny z umową wtedy, gdy nie nastąpiło zwiększenie tego wydatku o więcej niż 25 % w części dotyczącej przyznanej dotacji lub nastąpiło jego zmniejszenie w dowolnej wysokości.
Takie przesunięcia w zakresie dokonywanych wydatków nie wymagają podpisywania aneksu do umowy. Zawsze jednak warto skonsultować wszelkie zmiany w budżecie projektu z urzędnikiem, który opiekuje się Waszym projektem w Biurze lub Dzielnicy.
Bez aneksowania umowy można także zmieniać wysokość wkładu własnego finansowego, wartość wkładu własnego niefinansowego oraz wysokość środków ze świadczeń pieniężnych od odbiorców zadania, o ile nie zmniejszy się wartość tych środków w stosunku do wartości kosztów realizacji zadania.
Zapisy te dają organizacjom realizującym projekty miejskie możliwości „manewrowania” wkładem własnym. Odniesienie do wartości kosztów jest czytelniejsze i daje jasny obraz: ile % wkładu finansowego zadeklarowała organizacja i jakie są zasady zmiany.
UWAGA! Jeśli organizacja zadeklarowała wkład finansowy, to nie może go całkowicie zlikwidować poprzez zwiększenie wkładu niefinansowego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23