Prawo dla NGO. Posłowie PIS przypominają pomysły z poprzedniej kadencji Sejmu
W projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych wracają dwa pomysły, na które zwracaliśmy uwagę w poprzedniej kadencji Sejmu. Chodzi o zwiększenie kręgu organizacji pozarządowych uprawnionych do prowadzenia uproszczonej ewidencji oraz o zasady rejestracji klubów sportowych w KRS.
Przedstawione pomysły dotyczące UEPIK i klubów sportowych są dokładną kopią zapisów, które znalazły się w komisyjnym projekcie ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych - projekcie, który wpłynął do Sejmu poprzedniej kadencji w lipcu 2023 roku. Projekt ten opisywaliśmy w artykule "Jakie ważne dla NGO zmiany w prawie proponują posłowie w lipcu 2023 roku?".
Zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt nad którym nie zakończono prac w danej kadencji Sejmu nie jest rozpatrywany w kolejnej kadencji. To właśnie stało się z projektem likwidacji barier z lipca 2023 r. (o projektach, które zakończyły swój żywot wraz z końcem kadencji pisaliśmy m.in. w artykule "Projekty ważne dla NGO-sów w końcówce kadencji Sejmu. Część 3").
Żeby ponownie pochylić się nad takimi propozycjami trzeba je jeszcze raz wnieść do Sejmu. I to właśnie zrobiła grupa posłów PIS. Projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych wniesiono do Sejmu 9 lutego 2024 r. Projektowi nie nadano jeszcze numeru druku.
Poniżej przypominamy na czym polegały propozycje z lipca 2023 roku, które wracają do Sejmu w lutym 2024.
Uproszczona ewidencja: 300 tysięcy zamiast 100
Uproszczona Ewidencja Przychodów i Kosztów (UEPIK) to dostępny tylko dla organizacji pozarządowych sposób na prowadzenie księgowości, bez konieczności stosowania się do wszystkich zapisów ustawy o rachunkowości. Jednym z warunków, które musi spełnić organizacja, żeby móc prowadzić UEPIK, jest poziom dochodów. Dochód z roku poprzedzającego wybór uproszczonej ewidencji nie może przekroczyć 100 tys. złotych.
Ta wielkość obowiązuje od samego początku wprowadzenia UEPIK (od 2016 roku) i nigdy nie była zmieniana. Propozycja dotyczy właśnie skokowej zmiany tej kwoty - obecny limit 100 tysięcy miałby wzrosnąć do 300 tysięcy.
Przepisy o uproszczonej ewidencji znajdują się w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. To artykuł 10a. Zmiana dotyczyłaby więc tego artykułu i ogranicza się wyłącznie do podanej w niej kwoty. Analogiczna zmiana miałaby nastąpić również w ustawie o kołach gospodyń wiejskich.
Zmiana w ustawie o pożytku to art. 15 projektu, a w ustawie o Kołach Gospodyń Wiejskich art. 26.
zobacz tekst projektu z uzasadnieniem: Poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, PDF, sejm.gov.pl
Kluby sportowe: migracja od starosty do KRS
Zacznijmy od fragmentu uzasadnienia, który dobrze opisuje cel proponowanej zmiany i problem, który próbuje się rozwiązać.
W aktualnym stanie prawnym uczniowski klub sportowy i inny klub sportowy, który funkcjonuje na podstawie wpisu do ewidencji prowadzonej przez właściwego starostę, nie może skutecznie złożyć wniosku o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego.
W celu dokonania takiego wpisu (rejestracji w KRS) konieczne jest założenie nowego stowarzyszenia. Dotychczas funkcjonujący uczniowski klub sportowy i inny klub sportowy może w tej sytuacji albo nadal prowadzić działalność (funkcjonują wtedy dwa odrębne podmioty prawa – jeden na podstawie wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, drugi na podstawie wpisu do ewidencji prowadzonej przez właściwego starostę) albo podjąć działania zmierzające do likwidacji.
Przypomnijmy, że kluby sportowe i uczniowskie kluby sportowe jako swoją "pierwszą" i "domyślną" ewidencję mają w ustawie o sporcie zapisaną ewidencję prowadzoną przez starostów. Większość klubów tu właśnie rozpoczyna swój żywot.
Zdarza się jednak, że klub ma potrzebę uzyskać wpis do KRS (np. chce rozpocząć działalność gospodarczą). W obecnym stanie prawnym takie przejście do KRS rodzi komplikacje.
Dostrzegają je projektodawcy i proponują w ustawie o sporcie nowy artykuł - artykuł 4a, który opisuje tę sytuację i wyraźnie wskazuje na formalną możliwość "migracji" klubu z ewidencji starosty do KRS, bez konieczności "rozdwojenia" klubu lub jego likwidacji.
Zmiana w ustawie o sporcie to art. 20 projektu.
zobacz tekst projektu z uzasadnieniem: Poselski projekt ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych, PDF, sejm.gov.pl
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23