Praca wzbogaca. O pracy, o jej warunkach, o problemach pracowniczych w Polsce rozmawialiśmy z ekspertami: Edwinem Bendykiem, prezesem Zarządu Fundacji Batorego, publicystą tygodnika "Polityka", dr Izą Desperak z Uniwersytetu Łódzkiego, socjolożką pracy, Marią Świetlik z Inicjatywy Pracowniczej oraz Piotrem Kaszczyszynem z Klubu Jagiellońskiego. Zapraszamy do obejrzenia zapisu tej debaty.
Co drugi polski pracodawca nie przestrzega praw pracowniczych – zarówno w stosunku do Polaków, jak i cudzoziemców(1). Co czwarta osoba, dla której praca w organizacji pozarządowej stanowi główne źródło utrzymania, współpracuje z nią na podstawie umów cywilnoprawnych(2). Z jakimi problemami muszą mierzyć się pracownicy i pracowniczki w Polsce? Czy sama praca wystarczy, żeby zostać milionerem, jak przyjmuje się w dobie coachingu?
O tym rozmawialiśmy 6 października podczas debaty #ngoplLIVE „Czy praca wzbogaca?”.
Spotkanie w ramach cyklu POD LUPĄ "Praca wzbogaca? O pracy w NGO" poprowadziła Estera Flieger, redaktorka naczelna publicystyki ngo.pl, dziennikarka.
(1)Dane Państwowej Inspekcji Pracy za: „Z urzędu. Nieurzędowy raport ze skarg, rozmów, spotkań z Rzecznikiem Praw Obywatelskich VII Kadencji 2015-2020 Adamem Bodnarem”
(2)Działalność stowarzyszeń i podobnych organizacji społecznych, fundacji, społecznych podmiotów wyznaniowych oraz samorządu gospodarczego i zawodowego w 2018 r. - wyniki wstępne, GUS 2018
Zobacz, jakie inne materiały na temat pracy w organizacjach społecznych warto zobaczyć: POD LUPĄ: Praca wzbogaca? O pracy w NGO. Podsumowanie
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron.
Poznaj wcześniejsze odsłony cyklu "POD LUPĄ":
Źródło: informacja własna ngo.pl