Czerwiec to miesiąc zatwierdzania sprawozdań finansowych (albo szerzej - finalizowania obowiązków sprawozdawczych). W 2023 roku jest to również ostatni moment na wysyłkę deklaracji CIT-8. W tym miesiącu warto też jednak pamiętać o innych obowiązkach NGO i zmianach w prawie, które mają znaczenie dla działań organizacji społecznych. Zbieramy najważniejsze.
Przypominamy o zmianach ważnych dla NGO, które zatrudniają pracowników i współpracowników. Musicie stosować się do nowych przepisów z Kodeksu pracy, przyjrzeć się temu jak organizujecie pracę zdalną, a także wypłacać wynagrodzenia wg właściwych stawek. Sprawdźcie też czy koniec pandemii nie oznacza konieczności zmian w waszej NGO. I oczywiście realizujcie obowiązki sprawozdawcze czerwca!
W skrócie: na co uważać w czerwcu 2023
Od 1 lipca stosuj nową stawkę godzinową i minimalne wynagrodzenie.
Sprawdź, czy stosujesz się do nowelizacji Kodeksu pracy, w tym nowych przepisów o pracy zdalnej.
1 lipca odwołuje się stan zagrożenia epidemicznego. To może oznaczać konieczność zmiany w zarządzie Twojej NGO i zmiany w statucie.
Do 30 czerwca zatwierdź sprawozdanie finansowe NGO.
Do 30 czerwca wyślij CIT-8.
Przygotuj się do wysłanie sprawozdania OPP.
Stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie od 1 lipca
Wynagrodzenia rosną w tym roku dwa razy - z powodu inflacji. Pierwsza podwyżka nastąpiła 1 stycznia 2023 roku. Druga właśnie się zbliża. Jeśli kwoty, które oferujecie swoim pracownikom i współpracownikom, oscylują blisko kwot minimalnych, musicie uważać czy od 1 lipca nie płacicie za mało. Poniżej przypominamy jakie są stawki minimalne od 1 stycznia oraz jakie będą obowiązywały już niedługo - od 1 lipca 2023 roku. PILNUJCIE tych kwot!
OD 1 STYCZNIA
- stawka godzinowa - 22,80 zł
- minimalne wynagrodzenie - 3490 zł
OD 1 LIPCA
- stawka godzinowa - 23,50 zł
- minimalne wynagrodzenie - 3600 zł
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: Minimalna stawka godzinowa (umowa-zlecenie i samozatrudnienie)
Zmiany w Kodeksu pracy
Organizacje pozarządowe, które zatrudniają pracowników, muszą przestrzegać Kodeksu pracy. Drugi kwartał 2023 roku to okres wejścia w życie licznych zmian w tej regulacji. Zachęcamy do zapoznania się z nimi. O zmianach w Kodeksie pracy rozmawialiśmy podczas spotkania lajw (ZOBACZ nagranie lajwa), a także pisaliśmy w artykule (przeczytaj: Nowelizacja Kodeksu…).
Praca zdalna po nowemu
Nie wszyscy chcą czy muszą pracować zdalnie. Ale dla części NGO-sów jest to forma organizowania działań, która sprawdziła się w pandemii i planują ją stosować również po jej zakończeniu. W czasie pandemii formalizacja pracy zdalnej była uproszczona. Teraz nieco się skomplikowała. Praca zdalna i wymogi, które należy spełnić, żeby ją stosować, opisano na wiosnę 2023 roku w Kodeksie pracy. To nowe przepisy, które należy już teraz stosować korzystając z pracy zdalnej. Zachęcamy do ich poznania. Możecie zacząć od obejrzenia nagrania lajwa "Praca zdalna w NGO" i od artykułu "Praca zdalna. Nowe przepisy, także dla NGO". Więcej informacji zbieramy w wątku PRACA ZDALNA [kliknij].
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego
Opublikowano już rozporządzenie, które odwołuje stan zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 roku. Musicie pamiętać, że z tym dniem przestaną obowiązywać przepisy covidowe, z których NGO-sy korzystały w okresie epidemii. Przepisy te pojawiły się w 2020 roku i dotyczyły dwóch istotnych dla działań organizacji obszarów: funkcjonowania zarządów oraz formy podejmowania decyzji i prowadzenia posiedzeń organów. NGO-sy korzystały więc z możliwości przedłużenia kadencji zarządów (i innych organów), która mijała w okresie epidemii lub stanu zagrożenia, oraz z możliwości decydowania i spotykania się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Od ponad roku ostrzegaliśmy, że kiedy przepisy te wygasną, część organizacji będzie musiała podjąć określone działania: będzie musiała wybrać nowe organy oraz poprawić statuty (jeśli nadal chcą spotykać się i decydować online, a nie mają w statutach odpowiednich zapisów). Wierzymy, że większość organizacji zrobiła już co trzeba - dla organizacji które do tej pory nie podjęły koniecznych działań tu już naprawę ostatni moment!
O zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego oraz konsekwencjach wygaśnięcia przepisów covidowych (także o tym, co w takiej sytuacji zrobić) piszemy szczegółowo w artykule: Koniec stanu zagrożenia i przepisów dla NGO.
CIT-8 i sprawozdania
O obowiązkach związanych z deklaracją CIT-8 i sprawozdaniami NGO (sprawozdaniem finansowym i sprawozdaniami OPP) przypominamy przez cały czerwiec. Najważniejsza czerwcowa data to data graniczna na zatwierdzenie sprawozdania finansowego organizacji oraz na wysłanie deklaracji CIT-8. Oba te obowiązki musimy zrealizować do 30 czerwca. Informacje o sprawozdaniach i CIT-8 zbieramy w wątkach - zachęcamy do przejrzenia najnowszych aktualnych informacji.
✔️ wątek SPRAWOZDANIA (zebrane najnowsze informacje dotyczące sprawozdań, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
✔️ wątek CIT-8 (zebrane najnowsze informacje dotyczące CIT-8, ukazujące się na bieżąco w portalu ngo.pl)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23