Mercy Corps w Polsce. Finansowanie lokalnych organizacji
Na początku tego tygodnia publikowaliśmy wywiad z Joanną Kucharczyk-Jurgielewicz z Forum „Razem”. Rozmawialiśmy, jak Forum pomaga pomagającym, czyli jak wspiera NGO-sy działające w związku z wojną w Ukrainie. Jedną z funkcji Forum jest łączenie polskich organizacji z INGO. Dziś rozpoczynamy cykl artykułów, w ramach których przybliżymy Wam sylwetki owych tajemniczych INGO…
Joanna Kucharczyk-Jurgielewicz, Forum „Razem”: – Jakie szanse i wyzwania dostrzega Wasza organizacja w związku z obecnością uchodźców w Polsce? Jak chce na nie odpowiedzieć? Jakich supermocy by użyła?
Kaja Wiślińska, Mercy Corps: – Pobudzenie energii i entuzjazmu polskich społeczności i organizacji pracujących bezpośrednio z uchodźcami w Polsce jest jedną z naszych największych szans. Inicjatywy oddolne i organizacje lokalne odgrywają obecnie wiodącą rolę we wspieraniu uchodźców, grup marginalizowanych i społeczności w całej Polsce. Chociaż koordynacja działań pozostaje wyzwaniem, to jednak zdolność do zjednoczenia tych grup będzie miała kluczowe znaczenie dla naszej reakcji.
Wyzwaniem jest także zmniejszenie zainteresowania i wsparcia darczyńców, podczas gdy potrzeby są wciąż aktualne. Wykorzystamy nasze zdolności, aby nadal rzucać światło na potrzeby i wysiłki humanitarne w Polsce i w regionie.
Kiedy Wasza organizacja zdecydowała się przyjechać do Polski i pomóc Ukrainie? Możesz nam opowiedzieć historię tej decyzji.
– Mercy Corps udzielał pomocy humanitarnej w Ukrainie w latach 2015-2017 po konflikcie w Donbasie w 2014 roku. Kiedy konflikt wybuchł w lutym 2022 roku, Mercy Corps powrócił do tego regionu, aby rozpocząć działania w sytuacjach kryzysowych, początkowo udzielając wsparcia ludności dotkniętej konfliktem, która uciekała do krajów graniczących (Polska i Rumunia), a następnie szybko wracając na Ukrainę.
W jaki sposób Twoja organizacja będzie działać w Polsce inaczej niż w innych kontekstach uchodźczych na świecie?
– Nasza odpowiedź w Polsce koncentruje się na finansowaniu lokalnych organizacji, które najlepiej znają potrzeby społeczności, rozumieją kontekst i w wielu przypadkach mają doświadczenie z pracy transgranicznej z organizacjami ukraińskimi. Mercy Corps pracuje raczej "z" niż "poprzez" lokalne organizacje. Tak jest w przypadku wszystkich naszych działań na całym świecie.
Dlaczego Pani osobiście, jako pracownik tej organizacji, chce pracować w Polsce? Co Cię najbardziej interesuje, co Cię motywuje?
– Motywuje mnie strategia Mercy Corps polegająca na partnerskiej współpracy z lokalnymi organizacjami, które najlepiej znają potrzeby swoich społeczności. Możliwość pracy w całej Polsce z organizacjami oddolnymi i grupami społecznymi, które wnoszą do swojej pracy zrozumienie kontekstu, a także rola Mercy Corps w pomaganiu w zwiększaniu skali tych działań w znaczący sposób - były niezwykle interesujące.
*INGO - International NGO. Zagraniczne organizacje, które przyjechały do Polski wspierać polskie organizacje społeczne w niesieniu pomocy uchodźcom i uchodźczyniom z Ukrainy (zob. więcej: Rozsadnik dla dobra).
Forum „Razem” – organizacje społeczne dla Polski i Ukrainy – zostało powołane w celu budowania porozumienia, współpracy oraz tworzenia wspólnych rozwiązań na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym i migracyjnym w Polsce oraz społeczeństwa polskiego.
Szukasz kontaktu? Interesujesz się co robi forum i jakie wsparcie oferuje? Odwiedź: www.forumrazem.org.pl.
Źródło: Forum "Razem"