Udostępnianie zasobów (w tym lokali) to jedna z form współpracy między domami kultury a organizacjami pozarządowymi.
„Podmioty kultury – instytucje, organizacje pozarządowe, podmioty prywatne, środowisko akademickie, podmioty ogólnomiejskie i dzielnicowe, władze różnych szczebli oraz przedstawiciele różnych dziedzin sztuki – współpracują ze sobą. Współpraca dotyczy różnych poziomów: od wspólnego dbania o uczestników, przez dzielenie się zasobami, współpracę merytoryczną, po wspólne projekty. Współpraca jest wspierana przez nowe technologie, aplikacje i systemy ułatwiające wymianę i kontakty. Kontakty są też podtrzymywane dzięki istnieniu stałej platformy spotkań, wymiany informacji i doświadczeń” – taki zapis znajduje się w Polityce Kulturalnej m. st. Warszawy, przyjętej 5 sierpnia 2020 r.
Ponadto jedną z wartości zapisanych w tym dokumencie jest otwartość, a jedną z zasad, która ma pomóc w realizacji tej wartości jest zasada współdzielenia, rozumiana w bardzo konkretny sposób: „ podmioty kultury zobowiązane są do dzielenia się swoimi zasobami (przestrzeń, sprzęt, kadry, materiały i tak dalej) na zasadach partnerskiej współpracy”.
Te zapisy Polityki Kulturalnej zostały ostatnio wzmocnione treściami, które znalazły się w przyjętym 14 października 2021 r. Programie rozwoju współpracy m.st. Warszawy na lata 2021-2025 z organizacjami pozarządowymi. Jednym z opisanych w Programie działań na rzecz spójnej polityki korzystania z zasobów Miasta jest "Wypracowanie zasad i standardów korzystania z zasobów lokalowych i zaplecza technicznego jednostek organizacyjnych Miasta (m.in. placówek oświatowych, placówek sportowych) przy działaniach lokalnych z uwzględnieniem specyfiki funkcjonowania danej jednostki, promocja istniejących rozwiązań formalno-prawnych".
Zapisy Polityki Kulturalnej i Programu współpracy zapowiadają więc wypracowanie jednolitych wytycznych dla domów kultury i organizacji, które chciałyby ze sobą współpracować (także w zakresie korzystania z przestrzeni).
Kodeks Dobrych Praktyk
Póki co jednak można nadal korzystać z przyjętego w 2018 r. Kodeksu Dobrych Praktyk, w którym są spisane zasady współpracy między organizacjami i domami kultury. Jest to dokument wypracowanym przez urzędników, pracowników domów kultury i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Kodeks powołuje się co prawda na Program Rozwoju Kultury do 2020 roku, który już nie obowiązuje, ale – jak widać z cytatów powyżej – współpraca między samorządowymi domami kultury a organizacjami pozarządowymi nadal jest istotną dla Miasta wartością.
Kodeks Dobrych Praktyk może być stosowany, ale nie jest to obligatoryjne.
Kodeks Dobrych Praktyk współpracy warszawskich dzielnicowych domów kultury i organizacji pozarządowych [pdf]
Udostępnianie zasobów
Wśród 15 dobrych praktyk współpracy, opisanych w Kodeksie, znajdują się także zapisy dotyczące udostępniania sobie nawzajem przez domy kultury i organizacje zasobów potrzebnych do działania.
Udostępnianie zasobów ma charakter organizacyjny. Domy kultury i organizacje pozarządowe pomagają partnerowi organizacyjnie i/lub technicznie, udostępniając swoje zasoby, by w ten sposób wesprzeć lub umożliwić realizację przedsięwzięcia. Udostępnienie zasobów może być odpłatne lub nieodpłatne.
Zgodnie z ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej decyzję o zakresie, formach i zasadach współpracy domów kultury z organizacjami pozarządowymi podejmuje dyrektor instytucji kultury, uwzględniając możliwości i zasoby instytucji.
Zasady te, także dotyczące odpłatnego i nieodpłatnego udostępniania zasobów, powinny być jawne, przejrzyste i równe wobec wszystkich podmiotów określonych w Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. W praktyce oznacza to np., że na stronie internetowej domu kultury powinno być opisane, jakimi zasobami (salami, sprzętami) dysponuje dom kultury oraz co powinny zrobić organizacje, aby móc z tej oferty skorzystać.
Wiele z tych informacji można znaleźć w serwisie Spółdzielnia Kultury, prowadzonym przez Centrum Komunikacji Społecznej i Dom Kultury Dorożkarnia.
Spółdzielnia Kultury to internetowa przestrzeń, w której instytucje, organizacje, grupy nieformalne i wszyscy chętni, nieodpłatnie dzielą się swoimi zasobami – przestrzenią, sprzętem, produktami kultury.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23