Co to znaczy krótkoterminowy wynajem pustostanu? Dla kogo jest to propozycja?
– Co to znaczy krótkoterminowy wynajem pustostanu? Dla jakich inicjatyw jest to propozycja? Gdzie szukać informacji na ten temat? – pyta organizacja pozarządowa. Krótkoterminowy najem, czyli maksymalnie do miesiąca – wyjaśniamy we współpracy z Biurem Polityki Lokalowej UM st. Warszawy.
Osoby fizyczne, organizacje pozarządowe lub inne podmioty prawne mogą wystąpić z wnioskiem (pismem) o krótkotrwałe udostępnienie lokalu na działania zarówno komercyjne, jak i o charakterze niezarobkowym (charytatywnym, kulturalnym, naukowym, opiekuńczym, zdrowotnym, oświatowym, badawczo-rozwojowym, wychowawczym, ekologicznym, sportowym lub turystycznym), takie jak np. wystawa, sesja fotograficzna, happening czy zbiórka darów.
Maksymalnie do miesiąca
Przestrzeń jest udostępniana na kilka godzin lub dni, maksymalnie do miesiąca, a w przypadku korzystania cyklicznego (np. w każdy poniedziałek) – do trzech miesięcy.
Możliwe ponoszenie opłat tylko za media
Wysokość opłat za korzystanie z lokalu ustala zarząd dzielnicy. Co ważne, przy realizacji przedsięwzięć niekomercyjnych, np. kulturalnych lub społecznych, możliwe jest ponoszenie opłat jedynie za media.
Przy krótkotrwałym udostępnianiu lokalu pobierana jest kaucja. W uzasadnionych przypadkach można odstąpić od pobierania kaucji.
Jak się ubiegać?
Procedura nie jest skomplikowana. Wniosek o udostępnienie lokalu użytkowego składa się do urzędu dzielnicy, na terenie której znajduje się lokal lub do właściwego dla tej dzielnicy Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.
Szczegółowe informacje można znaleźć w pod linkiem: https://biznes.um.warszawa.pl/najem-krotkoterminowy2.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23