Czy organizacja może podnajmować lokal wynajmowany od miasta?
Czy organizacja może podnajmować lokal wynajmowany od miasta? Jeśli tak, to czy wszystkim podmiotom czy tylko innym organizacjom? – pyta organizacja. Taka sytuacja jest możliwa, ale pod pewnymi warunkami – odpowiadamy we współpracy z Biurem Polityki Lokalowej m.st. Warszawy.
Obowiązujące w Warszawie przepisy, które regulują zasady wyjmowania lokali użytkowych, przewidują taką możliwość: wynajmujący (odpowiedni dla dzielnicy Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami lub inna jednostka zajmująca się w danej dzielnicy gospodarką nieruchomościami) może wyrazić zgodę na podnajem lokalu na okres nie przekraczający 1 roku z możliwością przedłużenia.
Podnajem dla organizacji
Jeśli chcemy podnająć część powierzchni innej organizacji społecznej, wówczas należy pamiętać, że:
- powierzchnia podnajmowana nie może przekroczyć 50% powierzchni wynajmowanego lokalu;
- stawka czynszu najmu za powierzchnię podnajmowaną na rzecz innej organizacji pozarządowej zostanie podwyższona o nie mniej niż 50%.
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Prezydenta m.st. Warszawy, można odstąpić od podwyższania stawki czynszu za powierzchnię podnajmowaną.
Podnajem dla podmiotu komercyjnego
W przypadku podnajmu lokalu podmiotom komercyjnym, czynsz za powierzchnię podnajmowaną ustalany jest na poziomie stawek rynkowych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23