Czy możemy podpisać umowę użyczenia lokalu, na podstawie której inna organizacja będzie opłacać czynsz za lokal?
– Czy możemy podpisać umowę użyczenia lokalu, na podstawie której inna organizacja będzie opłacać czynsz za lokal? – pyta organizacja. Trzeba uważać, aby po stronie organizacji użyczającej lokalu nie powstał przychód – odpowiadamy we współpracy z Biurem Polityki Lokalowej m.st. Warszawy.
Podstawową formą udostępniania komunalnych lokali użytkowych jest najem. Organizacje pozarządowe mogą starać się o pozyskanie lokalu użytkowego na szczególnych warunkach tj. poza konkursem i z preferencyjną stawką czynszu.
Użyczenie jest umową regulowaną Kodeksem cywilnym. Znajdujemy tam takie definicje:
Art. 710. Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.
Art. 713. Biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Jeżeli zatem umowa użyczenia to oddanie lokalu w bezpłatne używanie, trzeba każdorazowo ocenić, czy wydatki, jakie biorący będzie ponosił, mieszczą się w definicji „zwykłych kosztów utrzymania rzeczy".
O ile oczywiste wydaje się, że biorący powinien płacić koszty eksploatacyjne (energia, gaz, woda, wywóz śmieci) używanego nieodpłatnie lokalu, to już przy czynszu czy podatku od nieruchomości pojawia się problem, bo wydatki te są niezależne od tego czy, jak i przez kogo lokal jest używany. Może więc się okazać, że umawiając się na użyczenie lokalu w zamian za opłacanie za nas czynszu, umowa straci swój darmowy charakter, a po naszej stronie pojawi się przychód.
WIĘCEJ i obszerniej w orzeczeniu Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23