Jednym z często zgłaszanych przez warszawskie organizacje pozarządowe problemem jest brak miejsca na prowadzenie działań. Tymczasem Warszawa daje wiele możliwości, aby taki lokal znaleźć.
Warszawskie organizacje pozarządowe mogą skorzystać z wielu możliwości pozyskania lokali na działalność. Oferta jest zróżnicowana i uwzględniająca różne potrzeby stołecznych NGO-sów. Nie trzeba od razu wynajmować 100-metrowego biura, aby z powodzeniem realizować swój program i projekty.
Zacznij od pytań
Szukając lokalu dla swojej organizacji, warto przede wszystkim odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Jakiego rodzaju działania chcemy w tym lokalu prowadzić: czy ma to być nasze biuro? czy miejsce, w którym będziemy organizować spotkania/zajęcia dla naszych odbiorców/podopiecznych? Czy wśród odbiorców naszych działań są osoby ze szczególnymi potrzebami? Czy potrzebujemy lokalu na prowadzenie jakiejś specjalistycznej działalności (np. gastronomicznej)?
- Na jak długo potrzebujemy lokalu: czy chcemy w nim prowadzić stałą, regularną działalność? Czy będziemy potrzebowali tego miejsca na krócej niż miesiąc? Czy wystarczy nam dostęp do tego miejsca kilka godzin w tygodniu/w miesiącu?
- Jakie mamy wymagania dotyczące usytuowania lokalu (np. w jakiej dzielnicy, na którym piętrze), jego powierzchni, dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami?
- No i przede wszystkim: ile jesteśmy w stanie przeznaczyć miesięcznie na opłaty, czy dysponujemy taką kwotą, a jeśli nie – czy mamy potencjalne źródło, z którego możemy te pieniądze pozyskać?
Gdy odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej nam będzie podjąć decyzję, gdzie i jak szukać wymarzonego lokalu. A możliwości jest kilka.
Kosztowna oferta komercyjna
Można oczywiście skorzystać z oferty komercyjnej i wynająć lokal od właściciela prywatnego lub stanąć do przetargu (konkursu) na lokal użytkowy oferowany przez Miasto. W ten sposób mamy spory wybór i możemy znaleźć lokal najlepiej pasujący do naszych potrzeb, ale wiąże się to z wysokimi kosztami najmu. Nie każda organizacja może sobie na to pozwolić.
Na preferencyjnych warunkach
Organizacje pozarządowe, spółdzielnie socjalne i inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego na rzecz mieszkanek i mieszkańców stolicy mogą starać się o wynajem miejskich lokali użytkowych na preferencyjnych warunkach. Trzeba wówczas do Zarządu Dzielnicy, w której chcemy wynająć lokal złożyć odpowiedni wniosek, w którym podajemy m.in. jakie wymogi powinien spełniać lokal, którego potrzebujemy. W ten sposób, poza trybem konkursowym, można wynająć lokal na okres do 3 lat lub do 10 lat.
We wniosku można również wskazać konkretny lokal – informacje o lokalach do najmu znajdują się m.in. na stronach zakładu gospodarowania nieruchomościami dla danej dzielnicy (ZGN), urzędu dzielnicy lub na stronie Urzędu Miasta.
Na działania krótkotrwałe
Jeśli potrzebujemy lokalu na jednorazowe działania lub nawet cykliczne, ale odbywające się w określonym przedziale czasowym (np. wystawy, sesja fotograficzna, zbiórka darów) – wówczas można wynająć lokal miejski na tzw. krótkotrwałe działania.
W tej procedurze dostępne są lokale użytkowe w atrakcyjnej lokalizacji, które w danej chwili, z różnych powodów nie są używane (np. trwają procedury przygotowawcze do konkursu lub sprzedaży). Lokale takie mogą być udostępniane na kilka godzin, maksymalnie do miesiąca, a w przypadku korzystania cyklicznego (np. w każdy poniedziałek) – do trzech miesięcy.
Inne przestrzenie do wykorzystania
Jeśli realizujecie projekt, w którym macie zaplanowane np. zajęcia sportowe dla dzieci lub teatralne dla seniorów lub innego tego typu aktywności, które wymagają pewnej przestrzeni (i wyposażenia), ale nie chcecie lub nie stać Was na wynajem lokalu na dłuższy czas – możecie także spróbować skorzystać z oferty lokalowej dostępnej np. w Miejscach Aktywności Lokalnej.
Dowiedz się więcej>
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23