List otwarty w sprawie wykorzystania klauzul społecznych w zamówieniach publicznych
Stała Konferencja Ekonomii Społecznej skierowała do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz innych jednostek administracji rządowej i jednostek samorządu terytorialnego list otwarty. 15 lat od wprowadzenia klauzul społecznych należy stwierdzić, że dotychczasowe działania państwa dotyczące upowszechnienia klauzul okazały się nieskuteczne.
Klauzule społeczne skierowane do podmiotów ekonomii społecznej, takie jak klauzula zastrzeżona, klauzula usługowa czy klauzula zatrudnieniowa, są wykorzystywane (…) marginalnie - przeczytamy w liście.
Państwo nie tworzy mechanizmów zachęcających do stosowania klauzul
Klauzule skierowane do podmiotów ekonomii społecznej mają charakter dobrowolny - to zamawiający decydują w jakich zamówieniach je zastosować. Państwo nie stworzyło jednak mechanizmów, które potrafiłyby skutecznie przekonać administrację do stosowania klauzul społecznych. Autorzy listu otwartego opisują negatywny przykład Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które "stosuje klauzule sporadycznie, a dodatkowo określa często w specyfikacjach warunków zamówienia takie warunki, które utrudniają lub wręcz uniemożliwiają ich realizację przez podmioty ekonomii społecznej". To samo ministerstwo jest odpowiedzialne za rozwój ekonomii społecznej, w tym za wdrażanie krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Oczekiwania
W liście zawarto trzy postulaty. Skierowano je "przede wszystkim do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jako odpowiedzialnej w rządzie za rozwój ekonomii społecznej". Autorzy apelują o:
- wypracowanie i wdrożenie, wspólnie z interesariuszami, rozwiązań prawnych, instytucjonalnych i finansowych, które spowodują powszechne wykorzystanie klauzul społecznych w zamówieniach publicznych, w szczególności tych, skierowanych do podmiotów ekonomii społecznej,
- stosowanie w większym zakresie niż obecnie klauzul społecznych w zamówieniach udzielanych przez resort rodziny,
- intensyfikację działań promujących przykłady wykorzystania klauzul społecznych jako instrumentu wspierającego rozwój ekonomii społecznej.
Źródło: Stała Konferencja Ekonomii Społecznej
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.