Informacja dla organizacji, które zatrudniają uchodźców. Komunikat Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat dotyczący zasad ustalania rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy. Podstawą takiego ustalenia może być oświadczenie podatnika. Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią komunikatu.
Zatrudnianiu uchodźców i uchodźczyń przez NGO-sy poświęciliśmy już wcześniej artykuł "Specustawa o pomocy Ukrainie: zasady zatrudniania obywateli Ukrainy". Dla organizacji-pracodawców komunikat, który publikujemy poniżej, może okazać się przydatnym uzupełnieniem ogólnych informacji i wyjaśnieniem niejasnych kwestii.
(poniżej pełna treść komunikatu z 11 kwietnia 2022 roku)
Rezydencję podatkową obywateli Ukrainy ustala się na podstawie oświadczeń
- Podatnik (obywatel Ukrainy) może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) poprzez złożenie oświadczenia.
- Złożenie oświadczenia pracodawcy lub innemu płatnikowi powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
- Płatnik nie jest zobowiązany do badania prawdziwości tego oświadczenia, chyba że z informacji i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu wynikają ustalenia przeciwne.
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami w zakresie ustalania przez płatników rezydencji podatkowej obywateli Ukrainy, Ministerstwo Finansów informuje, że podatnik (obywatel Ukrainy) może potwierdzić przeniesienie na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) poprzez złożenie oświadczenia.
Zgodnie z art. 3 ust.1a ustawy o PIT status rezydenta podatkowego w Polsce może uzyskać osoba, która posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.
Złożenie pracodawcy lub innemu płatnikowi oświadczenia o przeniesieniu na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodka interesów życiowych) powoduje, że od pierwszego dnia przybycia do Polski podatnik zostanie uznany za polskiego rezydenta podatkowego.
Dokonując poboru podatku płatnik nie jest zobowiązany do dokonywania szczegółowych ustaleń w zakresie sytuacji faktyczno-prawnej podatnika i samodzielnego ustalenia państwa jego rezydencji podatkowej. W przypadku złożenia przez podatnika oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce, płatnik nie jest zatem zobowiązany do badania prawdziwości tego oświadczenia, chyba że z informacji i dokumentów znajdujących się w jego posiadaniu wynikają ustalenia przeciwne.
Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy (polskich nierezydentów) zostały szczegółowo opisane w Informatorze.
zobacz komunikat na stronie Ministerstwa Finansów: Rezydencję podatkową obywateli Ukrainy ustala się na podstawie oświadczeń
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.