Pomoc humanitarna dla Ukrainy a podatki. Informacje zebrane w serwisie podatki.gov.pl
Preferencje podatkowe dla podmiotów, które niosą pomoc humanitarną, w tym zwolnienie z cła i VAT towarów przewożonych do Polski spoza UE i zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę. Zobacz informacje zgromadzone przez Ministerstwo Finansów pod specjalnie stworzonym adresem https://www.podatki.gov.pl/ukraina/.
Od końca lutego, kiedy to rozpoczęła się wojna w Ukrainie, tworzone są rozwiązania prawne, które mają wesprzeć osoby pomagające. W tej chwili najwięcej przepisów o tym charakterze zawiera tzw. Specustawa (zob. Weszła w życie ustawa o pomocy…). Działają też "stare" standardowe rozwiązania wykorzystywane przez darczyńców i NGO-sy. Na to wszystko nakładają się też różne przepisy "specjalistyczne" (np. celne) istotne w kontekście pomocy Ukrainie. Wszystko to stara się zebrać i opisać w jednym miejscu Ministerstwo Finansów. Zachęcamy do skorzystania z materiałów opublikowanych w serwisie podatki.gov.pl.
Na stronie Ministerstwo Finansów zebrało jak do tej pory informacje o ulgach podatkowych (Pomagaj Ukrainie i korzystaj z preferencji podatkowych), zasady zwolnienia z cła i VAT towarów przywożonych do Polski spoza UE (Kwestie celne) oraz zasady wysyłki pomocy humanitarnej na Ukrainę. Na stronie znajdziemy też zakładkę "Pytania i odpowiedzi", choć nie gromadzi ona w tej chwili zbyt wielu pytań (należy przypuszczać, że lista ta będzie rosła).
Z punktu widzenia organizacji pozarządowych najciekawsza będzie obszerna informacja zebrana pod hasłem: Pomagaj Ukrainie i korzystaj z preferencji podatkowych.
Znajdziemy tu m.in. opis następując ulg i odliczeń:
- odliczenie darowizn przekazywanych na działalność pożytku publicznego (standardowe odliczenie od podstawy opodatkowania w ramach limitu 6% dochodu dla osób fizycznych i 10% dla osób prawnych)
Aby skorzystać z tej preferencji trzeba jedynie udokumentować fakt przekazania darowizny. W przypadku darowizny pieniężnej – dowodem wpłaty na rachunek bankowy. A w przypadku darowizny rzeczowej – dokumentem wskazującym dane darczyńcy i wartość darowizny wraz z oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.
(fragment informacji ze strony podatki.gov.pl)
- preferencja polegająca na możliwości ujęcia wydatków na pomoc Ukrainie (darowizny, także nieodpłatne usługi) w kosztach podatkowych (zarówno w PIT, jak i w CIT).
- zerowa stawka VAT dla wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą się okazać niezbędne do wsparcia pokrzywdzonych w konflikcie w Ukrainie (niestety w tym przypadku korzystne rozwiązania nie objęły NGO-sów - zob. m.in. Apel OFOP).
Uzupełnieniem powyższych informacji jest przypomnienie o zwolnieniu z opodatkowania świadczeń pieniężnych od rządu, które podatnicy otrzymują za przyjęcie pod swój dach uchodźców, o zwolnieniu z PIT dla otrzymujących pomoc czy o tym na jakich zasadach Obywatele Ukrainy nie muszą płacić podatku od darowizn.
warto też przeczytać: Pomoc uchodźcom z Ukrainy a podatki NGO
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.