Działania NGO-sów w czasie epidemii. Wyjaśnienia Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego
Z początkiem czerwca weszło w życie rozporządzenie dotyczące "odmrażania" działań różnych podmiotów w czasie epidemii. Zapytaliśmy Departament Społeczeństwa Obywatelskiego, jakie zasady powinny stosować NGO-sy przy najczęstszych i najbardziej standardowych działaniach, jak spotkania czy codzienna aktywność w siedzibie. Poniżej publikujemy wyjaśnienia Departamentu.
Aktywność organizacji pozarządowych przejawia się na wiele sposobów. Część z nich prowadzi działania w siedzibach i nie "wychodzi" do ludzi. Inne – przeciwnie – działają głównie "w terenie". Dużo regulacji dotyczących funkcjonowania ma charakter szczegółowy – dedykowana jest konkretnej formie działalności. Są też jednak zasady ogólne. O nie właśnie pytaliśmy Departament, odnosząc się do kilku przykładowych aktywności NGO. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy. Podkreślenia w tekście poniżej pochodzą od redakcji.
Wyjaśnienia Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego
Departament Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM – w kwestii wskazania odpowiednich przepisów lub zaleceń sanitarnych, do których należy się stosować przy prowadzeniu swojej działalności przez organizacje pozarządowe – wystąpił do Ministerstwa Zdrowia oraz do Głównego Inspektoratu Sanitarnego o przekazanie stanowiska według właściwości.
Jak wskazano w przesłanych stanowiskach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. poz. 964, ze zm.) „Do odwołania zakazuje się organizowania zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach (Dz. U. z 2019 r. poz. 631), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia, o którym mowa w art. 7 ust. 1, art. 22 ust. 1 albo decyzji, o której mowa w art. 26b ust. 1 tej ustawy, przy czym maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 150 osób”. Uczestnicy zgromadzenia obowiązani są do zachowania odległości co najmniej 2 m między sobą oraz do zakrywania ust i nosa, zgodnie z przepisami § 18 ust. 1.
W myśl natomiast § 15 ust. 9 rozporządzenia „Do odwołania zakazuje się organizowania innych niż określone w ust. 1 imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 150 osób”. Uczestników takich spotkań obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
Zatem organizowanie przez organizacje pozarządowe zgromadzeń w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. – Prawo o zgromadzeniach oraz innych imprez, spotkań i zebrań jest dopuszczalne, z zastrzeżeniem nieprzekraczania 150 uczestników i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
Wśród pozostałych zasad bezpieczeństwa należy wymienić:
- Częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem (zgodnie z instrukcją) i dezynfekowanie osuszonych dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Zachowanie bezpiecznej odległości między stanowiskami pracy (minimum 1,5 metra).
- Zachowanie bezpiecznej odległości od innego rozmówcy, osoby postronnej, klienta (minimum 2 metry).
- Ograniczenie bezpośrednich rozmów blisko siebie, twarzą w twarz.
- Restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny oraz dobrych praktyk higienicznych (w przypadku spożywania posiłków).
- Podczas kaszlu i kichania zakrywanie ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybsze usunięcie jej do zamkniętego kosza i umycie rąk.
- Nie dotykanie dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Jak najczęstsze wietrzenie pomieszczeń (nie zaleca się używania klimatyzacji).
- Śledzenie oraz stosowanie się do komunikatów oraz wytycznych publikowanych na rządowej stronie internetowej https:/www.gov.pl/web/koronawirus oraz stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci; https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-zamieszczone-na-stronach-poszczegolnych-ministerstw-we-wspolpracy-z-gis/.
Ponadto od dnia 6 czerwca 2020 r. dopuszczalne jest także organizowanie imprez, takich jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, przy czym w przypadku innych niż organizowane na otwartym powietrzu: przedstawień, spektakli, projekcji filmów lub nagrań wideo, warunkiem ich odbycia będzie udostępnienie ich widzom lub klientom nie więcej niż połowy liczby miejsc w sali. Warunkiem odbywania się imprezy będzie także, aby w miejscu spotkania znajdowała się nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla uczestników, widzów lub klientów, z wyłączeniem obsługi.
Departament zaznacza również, że powyższe sprawy dotyczące doraźnego funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego są monitorowane przez Departament.
Przeczytaj więcej na temat regulacji dotyczących poszczególnych działań w czasie epidemii
Przepisów regulujących różne formy aktywności jest dużo i – jak zaznaczyliśmy na wstępie – dotyczą różnych form działania. Z pewnością ważniejsze z nich to te dotyczące organizacji miejsca pracy. Ważne są również zasady działania różnych rodzajów placówek. Warto więc zajrzeć do poniższych materiałów omawiających te kwestie.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23