Rząd znosi kolejne ograniczenia w życiu publicznym narzucone w związku z epidemią COVID-19. Działalność w nowych warunkach powoli podejmują kolejne instytucje, firmy, organizacje pozarządowe. W czerwcu w serwisie warszawa.ngo.pl będziemy zachęcać do korzystania z usług świadczonych mieszkańcom Warszawy przez organizacje społeczne, a także informować o zasadach, których nadal trzeba przestrzegać.
Niemal codziennie docierają do nas informacje o odmrażaniu kolejnych sektorów gospodarki. Po prawie trzech miesiącach przestoju do życia wracają m.in. restauracje, kawiarnie, przedszkola, szkoły, żłobki, placówki dziennego pobytu, placówki kulturalne. Działalność podejmują terapeuci, rehabilitanci. Organizowane są zajęcia sportowe, szykują się kolonie i obozy wakacyjne. Do aktywności powracają także organizacje społeczne, które nierzadko świadczą wszystkie te usługi.
Korzystać z usług, pamiętając o zasadach
Ciągle jeszcze trzeba pamiętać o pewnych zasadach związanych z nadal trwającą epidemią: zachowaniu społecznego dystansu, noszeniu maseczek na nos i usta w określonych miejsach i sytuacjach, noszeniu rękawiczek jednorazowych w sklepach i dezynfekcji rąk. Część z nich wpływa na to, w jaki sposób organizowana będzie działalność w poszczególnych instytucjach, firmach, a także organizacjach.
W czerwcu będziemy się starali informować o tym, na jakich zasadach mogą prowadzić działalność warszawskie instytucje i organizacje społeczne.
Przede wszystkim jednak chcemy zachęcać mieszkańców stolicy do korzystania z usług świadczonych przez organizacje.
Miejsca społeczne w Warszawie
Ostatnie miesiące dla wielu stowarzyszeń i fundacji były bardzo ciężkim okresem. Z ogólnopolskich badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że 33% organizacji zawiesiło wszystkie dotychczasowe działania. Najczęściej dotyczy to organizacji sportowych (80%) i kulturalnych (73%). Zaś 76% organizacji obawia się utracenia ciągłości usług świadczonych beneficjentom.
Teraz następuje czas, aby tę ciągłość przywrócić. Kryzys gospodarczy, kryzys finansów publicznych (przekładający się m.in. na budżety samorządów) nie ułatwiają sprawy.
Korzystając z usług organizacji społecznych – pomagamy im przetrwać i utrzymać działalność. A Warszawa ma naprawdę bogatą ofertę – warto zajrzeć do Mapy Społecznych Miejsc Warszawy, aby przekonać się, jak wiele miejsc prowadzonych jest w stolicy nie tylko dla zysku.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23