Dlaczego nie warto czekać ze sprawozdaniem fundacji do ostatniej chwili
Już drugi rok z rządu fundacje mają powód, żeby przystąpić do sporządzania swoich sprawozdań wcześniej. Tym powodem jest nowy wzór sprawozdania. Zmusza on fundacje do wykonania dodatkowej pracy przy gromadzeniu danych potrzebnych do sprawozdania.
Fundacje składają sprawozdania z działalności do swoich ministrów do końca roku. Zwykle więc przypominaliśmy im o tym w grudniu. Ale od 2019 zalecamy przymierzyć się do tego obowiązku wcześniej, ponieważ stał się on w wielu przypadkach znacznie bardziej skomplikowany i żmudny.
Kiedy fundacje wysyłają sprawozdanie swojemu ministrowi
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS, fundacje deklarują, czym się będą zajmować i zgodnie z tematyką swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Obowiązek sprawozdawczy fundacji zapisany jest w art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach.
art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach
Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
Sprawozdanie fundacji powinno być sporządzone i wysłane do odpowiedniego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Sprawozdania fundacji za rok 2019, sporządzane są i wysyłane do odpowiedniego ministra do końca 2020 r.
Sprawozdać możemy się w połowie roku, a nawet i wcześniej. Ale nie możemy tego zrobić później niż do 31 grudnia.
Które fundacje w ogóle nie muszą składać sprawozdania z działalności do ministra
art. 12 ust. 2a ustawy o fundacjach
Przepisu ust. 2 [o obowiązku złożenia sprawozdania ministrowi] nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
Fundacja nie składa więc sprawozdania do swojego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym, jeśli:
- ma status organizacji pożytku publicznego, oraz
- wywiązała się z obowiązku sprawozdawczego organizacji pożytku, czyli w odpowiednim terminie umieściła swoje sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (bazę tą prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – https://niw.gov.pl/opp/sprawozdania-opp).
O obowiązkach sprawozdawczych OPP oraz terminach w 2020 r. przeczytasz w informacjach:
Dlaczego nie należy czekać ze sprawozdaniem fundacji do końca roku
Fundacje sprawozdają się stosując wzór sprawozdania zawarty w rozporządzeniu w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji
Pod koniec 2018 r. Minister Sprawiedliwości zmienił rozporządzenie w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji. Wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Zmiany były dostosowaniem zakresu sprawozdań do wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Fundacjom przybyło pracy.
Obowiązujący od 2019 r. wzór rozporządzenia (sprawozdania) oznacza m.in. konieczność wyodrębniania form płatności (gotówka lub przelew) przy opisie kosztów i przychodów.
W praktycy takie wyodrębnienie na potrzeby sprawozdania może być bardzo pracochłonne. Właśnie z tego powodu nie warto czekać ze sprawozdaniem do ostatniej chwili, szczególnie jeśli fundacja prowadzi wiele różnorodnych działań i często stosuje płatności gotówkowe.
więcej o sprawozdaniu fundacji (w tym wzór sprawozdania) w PORADNIK.NGO.PL
O przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
Przepisy, które spowodowały opisaną wyżej zmianę w rozporządzeniu ze wzorem sprawozdania fundacji, to przepisy z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Większości NGO-sów trudno jest zrozumieć dlaczego w ogóle może ich dotyczyć tego typu regulacja. Niestety – dotyczy. Warto więc się z nią zapoznać. Pomocne mogą okazać się informacje zebrane poniżej.
- Kiedy i jak NGO stosują ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy
- Przeciwdziałanie praniu pieniędzy. Beneficjenci rzeczywiści stowarzyszeń i fundacji
- Organizacje pozarządowe i obowiązek zgłoszenia się do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych
- Ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy – obowiązki organizacji. Materiały po webinarium [film]
- Ochrona organizacji non-profit przed wykorzystaniem do celu finansowania terroryzmu
- Organizacje non-profit [1] a ryzyko finansowania terroryzmu
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.