Fundacje składają sprawozdania z działalności do swoich ministrów do końca roku. Przypominaliśmy o tym już w listopadzie – przypominamy i teraz. Nie przegapcie tego ważnego dla fundacji obowiązku i jego terminu.
W porównaniu z innymi rodzajami sprawozdań, na sporządzenie sprawozdania fundacji jest najwięcej czasu – cały rok. I dlatego chociaż większość terminów sprawozdawczych w 2020 r. zmieniła się (zostały przesunięte), ten pozostał taki jak zawsze. Wydaje się więc, że ze sprawozdaniem fundacji nie powinno być problemu. Mamy taką nadzieję, ale na wszelki wypadek wolimy przypomnieć, co trzeba zrobić i do kiedy.
Kiedy fundacje wysyłają sprawozdanie swojemu ministrowi
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS, fundacje deklarują, czym się będą zajmować i zgodnie z tematyką swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Obowiązek sprawozdawczy fundacji zapisany jest w art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach.
art. 12 ust. 2 ustawy o fundacjach
Fundacja składa corocznie właściwemu ministrowi sprawozdanie ze swojej działalności.
Sprawozdanie fundacji powinno być sporządzone i wysłane do odpowiedniego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym.
Sprawozdania fundacji za rok 2019, sporządzane są i wysyłane do odpowiedniego ministra do 31 grudnia 2020 r.
Które fundacje w ogóle nie muszą składać sprawozdania z działalności do ministra
art. 12 ust. 2a ustawy o fundacjach
Przepisu ust. 2 [o obowiązku złożenia sprawozdania ministrowi] nie stosuje się do fundacji posiadających status organizacji pożytku publicznego, które zamieściły na stronie podmiotowej Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie merytoryczne z działalności oraz sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
Fundacja nie składa więc sprawozdania do swojego ministra do końca roku następującego po roku sprawozdawczym, jeśli:
- ma status organizacji pożytku publicznego, oraz
- wywiązała się z obowiązku sprawozdawczego organizacji pożytku, czyli w odpowiednim terminie umieściła swoje sprawozdanie w bazie sprawozdań OPP (bazę tą prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – https://niw.gov.pl/opp/sprawozdania-opp).
Wzór sprawozdania fundacji w rozporządzeniu
Składając sprawozdanie do właściwego ministra fundacje posługują się wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 8 maja 2001 r. w sprawie ramowego zakresu sprawozdania z działalności fundacji.
Rozporządzenie w kolejnych punktach wymienia informacje, które powinny znaleźć się w sprawozdaniu. Większość informacji wskazywanych przez rozporządzenie to informacje o charakterze finansowym. Sporządzenie sprawozdania będzie więc wymagało współpracy z naszym „działem księgowym”.
Wykorzystujemy tu tekst rozporządzenia z uwzględnieniem zmian, które weszły w życie 1 stycznia 2019 r. przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (zobacz rozporządzenie na stronie Ministerstwa oraz przygotowany na jego podstawie formularz sprawozdania).
więcej o wzorze sprawozdania fundacji w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie z działalności fundacji i sprawozdania merytoryczne innych organizacji
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23