4 marca upubliczniono projekt rozporządzenia, które proponuje przesunięcie obowiązku złożenia deklaracji CIT-8 w 2019 r. Czy dzięki rozporządzeniu część organizacji pozarządowych nie będzie musiała składać CIT-8 do końca marca?
Zwolnieni z podatku złożą CIT-8 w październiku
Przełożenie terminu na październik obejmie organizacje, które
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2018 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem osób.
Projekt rozporządzenia określa to w sposób następujący:
§ 1. Przedłuża się do dnia 31 października 2019 r. termin do złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych:
1) których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 lipca 2019 r.;
2) osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 tej ustawy;
3) nieobowiązanych w roku podatkowym, o którym mowa w pkt 1, do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1-4, art. 42 ust. 1a-4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.).
Zobacz treść projektu i uzasadnienie w serwisie legislacja.rcl.gov.pl
Rozporządzenie musi być opublikowane w marcu
Rozporządzenie pojawiło się w serwisie Rządowego Centrum Legislacji wczoraj – 4 marca. Żeby zwolnić organizacje z obowiązku składania CIT-8 w marcu – tzn. odroczyć termin składania deklaracji – należy wydać rozporządzenie możliwie szybko (uwzględniając, że nie wszystkie NGO czekają do ostatniego dnia), a w każdym razie nie później niż w połowie miesiąca.
W uzasadnieniu rozporządzenia czytamy, że potrzeba jego wydania wynika z kłopotów jakie może sprawić mniejszym podmiotom, konieczność skorzystania z podpisów elektronicznych.
"Wskazane obciążenie dotyczy w szczególności najmniejszych podmiotów działających na rynku, czy dopiero rozpoczynających prowadzenie działalności (fundacji, stowarzyszeń, kół gospodyń wiejskich), które zazwyczaj nie zatrudniają pracowników, nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej ukierunkowanej na osiągnięcie zysku i, co do zasady, korzystają ze zwolnień od podatku dochodowego od osób prawnych, w tym związanych z przeznaczeniem dochodu na cele statutowe (organizacje nonprofit)".
Dlaczego proponuje się przesunięcie terminu
Projektodawcy dają wspomnianym podmiotom dodatkowe 7 miesięcy. W gruncie rzeczy jest to 7 miesięcy na przygotowanie przez administrację bezpłatnych narzędzi umożliwiających sporządzenie i podpisywanie przez organizacje pozarządowe deklaracji CIT. Organizacje pozarządowe od miesięcy sygnalizowały, że bez takich narzędzi składanie CIT i sprawozdań w 2019 r. może być poważnym problemem dla znacznej części NGO-sów.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.