CIT-8. W 2019 r. wszystkie NGO składają elektronicznie
Złożenie deklaracji CIT-8 jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej. Zanim przeanalizujemy, jak deklarację wypełnić, zobaczmy, jak ją składamy. W 2019 r. w składaniu CIT-8 nastąpiły bowiem zmiany.
CIT-8 składa każda NGO
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go do 31 marca do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów).
CIT-8 to informacja (zeznanie) o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą deklaracji CIT-8.
zobacz w PORADNIK.NGO.PL: CIT-8 obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej [informacje dla rozliczenia w 2019 r.]
Od 2019 r. tylko elektronicznie
Jeszcze w 2018 roku, rozliczając rok 2017, znaczna część organizacji mogła składać CIT-8 w formie papierowej. Występowało tu powiązanie z obowiązkami dotyczącymi PIT-ów pracowniczych. NGO zatrudniająca nie więcej niż 5 pracowników mogła składać PIT-y pracownicze ORAZ CIT-8 w formie papierowej. Dlatego np. wszystkie organizacje pozarządowe, które korzystały wyłącznie z pracy społecznej (nie zatrudniały pracowników), miały prawo do „papierowego” CIT-8.
W 2019 r. następuje radykalna zmiana: WSZYSTKIE NGO-sy składają deklaracje CIT-8 elektronicznie!
CIT-8 w formie elektronicznej (i elektroniczny sposób jego podpisywania) to zaskoczenie dla wielu organizacji. Poza koniecznością zdobycia nowych kompetencji oznacza również koszty. Sposób na zmniejszenie kosztów elektronicznej wysyłki CIT-8 może być ten sam, jak przedstawiany przez nas przy okazji omawiania obowiązku wysyłania do końca stycznia PIT-ów pracowniczych. Jest więc możliwość skorzystania z formularzy przygotowanych przez Ministerstwo Finansów (e-Deklaracje) oraz możliwość wsparcia się podpisem biura księgowego. Wyjaśnijmy po kolei.
Co to jest forma elektroniczna
Organizacja pozarządowa może wysłać deklarację elektronicznie poprzez:
- używany program księgowy, mający moduł wysyłania deklaracji elektronicznie
- system e-Deklaracje
W serwisie www.podatki.gov.pl
e-Deklaracje CIT. Tu rozliczysz CIT - wybierz formularz, wypełnij go i prześlij online https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit
formularz CIT-8 na e-Deklaracje https://www.podatki.gov.pl/cit/e-deklaracje-cit/formularze-cit/#CIT-8
Podpis elektroniczny na deklaracji
Obecnie do wysyłania CIT-8 w formie elektronicznej konieczny jest kwalifikowany podpis elektroniczny. Koszt „wyrobienia” takiego podpisu to ok. 300 zł, plus ewentualne opłaty za przedłużenie jego ważności w kolejnych latach.
O wysłanie elektronicznego CIT można też poprosić biuro księgowe (zlecić). Przy wysyłce jednej deklaracji koszty będę mniejsze niż przy wykupieniu podpisu.
Biuro księgowości – CIT-owa poczta
Co zrobić, gdy organizacja rozlicza się samodzielnie, w poprzednich latach radziła sobie, wysyłając CIT w formie papierowej, a teraz jest pod ścianą, bo nie ma podpisu elektronicznego? Rozsądnym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się skorzystanie z usług biura księgowości, w którym zwykle są osoby mające płatny podpis kwalifikowany.
Możliwe są tu dwie opcje:
- biuro na podstawie przekazanych przez organizację informacji, z pomocą używanego przez nie oprogramowania, sporządza deklarację CIT-8 i korzystając z podpisu kwalifikowanego wysyła ją do fiskusa.
- organizacja sama sporządza deklarację, używając formularza z portalu podatkowego, przekazuje ją wypełnioną do biura, a biuro wysyła (korzystając z darmowej wtyczki do PDF lub aplikacji e-Deklaracje Desktop, dostępnych w portalu podatkowym), podpisując posiadanym płatnym podpisem kwalifikowanym.
Druga opcja powinna być tańsza: praca biura sprowadza się tu do wysyłki dostarczonych dokumentów. W pierwszej dochodzi użycie profesjonalnego oprogramowania i praca polegająca na wpisaniu danych do deklaracji.
W jednym i drugim przypadku wysyłka musi być poprzedzona upoważnieniem konkretnej osoby z biura, która podpisze i wyśle CIT-8 organizacji. Upoważnienie takie trzeba złożyć w urzędzie skarbowym. Można to zrobić w formie tradycyjnej (papierowej) lub elektronicznie z wykorzystaniem platformy ePUAP. Upoważnienie składamy na druku UPL-1. Wysyłka musi być dokonana do końca marca (zobacz termin poniżej), a trzeba się liczyć się z tym, że rejestracja upoważnienia w systemie fiskusa może potrwać. Procedura tej nie powinniśmy więc odkładać do ostatniej chwili!
Upoważnienie do wysyłki elektronicznej: https://www.podatki.gov.pl/pelnomocnictwa/formularze-pelnomocnictwa/
Terminy wysłania deklaracji
Termin złożenia deklaracji CIT-8 elektronicznie mija 31 marca. W 2019 roku 31 marca wypada w niedzielę, dlatego termin ten przesuwa się na 1 kwietnia 2019 r.
Część organizacji składa CIT do końca października [aktualizacja 22 marca 2019]
22 marca opublikowano rozporządzenia, które przesuwa obowiązek złożenia deklaracji CIT-8 w 2019 r. Przesunięcie dotyczy części organizacji pozarządowych - upraszczając chodzi o organizacje małe, których dochody (wszystkie) zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych oraz które w 2019 r. nie składały żadnych PIT-ów (czyli nie zatrudniały pracowników).
Sprawdź czy jesteś w grupie organizacji, która może składać CIT dopiero w październiku. Więcej: CIT-8. Termin składania dla niektórych NGO-sów przedłużony o 7 miesięcy.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.