Elektroniczna sprawozdawczość nie do spełnienia dla małych organizacji
Jak napisał Karol Gutsze, w 2019 roku do wysłania CIT-8, ale także spełnienia innych obowiązków sprawozdawczych, potrzebujemy podpisu elektronicznego. Jednak to nie jedyny wymóg! Poza samym płatnym podpisem elektronicznym, potrzebujemy jeszcze komercyjnego oprogramowania do stworzenia i wysłania wymaganych deklaracji, zestawień czy sprawozdań.
Organizacje pozarządowe z charakteru i definicji prawnej są osobami prawnymi. Osoba prawna – pierwsze skojarzenie – to firma, zwykle duża, więc z zapleczem i oprogramowaniem księgowym.
Jak wyciągnąć z takiej firmy ważne dla fiskusa dane? Wskazać, jakich konkretne danych się wymaga i gdzie je wysłać.
Przeczytaj: Na tych zmianach stracą małe, biedne organizacje!
Całość obowiązków przerzucona na podatnika
Fiskus w tym roku, rozszerzając, a właściwe przenosząc w całości obowiązki sprawozdawcze na drogę elektroniczną, wskazał jedynie, jakie dane (w rozporządzeniach o strukturze logicznej jednolitych plików kontrolnych, deklaracji podatkowych, sprawozdań finansowych) mają być przekazane drogą elektroniczną.
Fiskus powiedział więc, czego żąda, ale całość zagadnień związanych z oprogramowaniem, przerzucił na podatnika.
Póki co, poza narzędziami informatycznymi związanymi z samą wysyłką, Ministerstwo Finansów nie udostępnia dla osób prawnych żadnych narządzi do wypełnia i wysyłki deklaracji takich jak CIT-8 czy sprawozdanie finansowe.
AKTUALIZACJA
13 lutego 2019 został opublikowany aktywny formularz CIT-8, jednak można go wysłać jedynie podpisując podpisem kwalifikowanym.
Takie postawienie sprawy – konieczność sporządzenia i wysłania jednolitych plików kontrolnych, deklaracji i sprawozdań w zewnętrznych, zwykle komercyjnych, programach księgowych – wyklucza możliwość potwierdzania tożsamości wysyłającego profilem zaufanym. Podpisać można je jedynie płatnym podpisem elektronicznym.
Obowiązki jak dla dużych firm
Możliwość podpisania składanych dokumentów profilem zaufanym (poza dopuszczeniem prawnie takiej formy) wymaga odpowiedniego oprogramowania (na przykład internetowego formularza deklaracji CIT-8) stworzonego przez administrację rządową, bo tylko dla niej dostępna jest ta forma poświadczania tożsamości. W praktyce korzystanie z tego rodzaju potwierdzania tożsamości polega na zalogowaniu się za jego pomocą w serwisie czy aplikacji internetowej, w której w przygotowanym formularzu wpisujemy informacje, które będą wysłane i powiązane z naszą tożsamością.
Mamy więc obowiązki wysyłki elektronicznej opracowane jak dla dużych firm. Ale osoby prawne to także organizacje, małe, najczęściej bez współpracy albo z nikłym wsparciem księgowym, radzące sobie z papierową księgowością i dotychczasową papierową sprawozdawczością. Teraz sytuacja się dla nich diametralnie zmieni.
Jedyną nadzieją dla organizacji na efektywne wypełnienie obowiązków sprawozdawczych jest opracowanie i udostępnienie przez Ministerstwo w portalu podatkowym aktywnych formularzy podatkowych i sprawozdań finansowych z możliwością poświadczenia profilem zaufanym (ePUAP).
Krzysztof Śliwiński – zespół Poradnika NGO.pl
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.