Coś z niczego, czyli jak fajnie spędzić czas z sąsiadami
Europejski Dzień Sąsiada to coroczne święto, odbywające się zwyczajowo w ostatni piątek maja. Inicjatorem święta była Europejska Federacja dla Lokalnej Solidarności (European Federation of Local Solidarity), a pierwsze obchody odbyły się w Paryżu w 2000 roku. Również w Polsce każdego roku w wielu miastach odbywają się z tej okazji festyny, pikniki i koncerty. Okazuje się jednak, że data święta jest raczej umowna, a imprezy z okazji Dnia Sąsiada organizowane są zarówno w maju, jak i w czerwcu. Tak jest też w Warszawie.
Impreza bezpokoleniowa na Ochocie
– Dzień Sąsiada na Placu pod Skrzydłami to już tradycja, nie tylko dzielnicy Ochota, ale też samego placu. Związane z nim organizacje, instytucje i przedsiębiorstwa każdego roku angażują się w to wydarzenie – mówi Beata Kwiatkowska z MAL Grójecka 109 - OKO. – Zachęcamy okolicznych mieszkańców, żeby przygotowywali coś dla innych. To impreza nie tyle międzypokoleniowa, co “bezpokoleniowa”. Wszyscy bawią się razem i nie ma atrakcji dedykowanych osobom w określonym wieku.
Również tym roku na Dzień Sąsiada organizatorzy przygotowują mnóstwo inicjatyw: warsztaty artystyczne, konkursy, poczęstunek i koncerty. Podczas warsztatów plastycznych będzie można nauczyć się frotażu, oraz robienia kreatywnych zabawek z papieru. Będzie czas również na integrujące gry i zabawy "coś z niczego" dla małych i dużych, a także na warsztaty teatralne z aktorką, reżyserką Tetyaną Radovską-Kovalchuk i kreatywne warsztaty dla dzieci i rodziców z sąsiadka Svitlaną. Będą też wspólne sąsiedzkie planszówki i rozgrywki szachowe.
Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych z okazji Dnia Sąsiada w Warszawie >
Podczas imprezy będzie również strefa relaksu i leżakowania z książką. Dla dzieci przewidziano animacje, między innymi loterię książkową “Nie oceniaj książki po okładce”, konkurs na “Najwierniejszy portret mamy”, wystawę kolażu i quiz o otoczeniu dzielnicy. Będzie można również wysłuchać trzech koncertów. Najpierw zagra Elektroniczna Orkiestra Laboratorium Dźwięku, a potem będzie można posłuchać muzyki klasycznej – na bajanie zagra Wiktor Wasyliowicz. Wieczorem natomiast będzie można posłuchać Tria z Ukrainy.
– Wszystko jest, oczywiście bezpłatne. To wydarzenie, podczas którego można poznać sąsiadów, zintegrować się. Tegoroczny Dzień Sąsiada odbędzie się 26 maja, ale trochę się przedłuży, bo już nazajutrz spotykamy się na Śniadaniu Sąsiedzkim. Będziemy wspólnie gotować i dzielić tym, co każdy przyniesie – mówi Beata Kwiatkowska.
Organizatorami Dnia Sąsiada na Placu pod Skrzydłami, oprócz MAL Grójecka 109 - OKO, są: Biblioteka Publiczna ,,Piątka", Biblioteka Publiczna ,,Pod Skrzydłami", Dom Dziennego Pobytu ,,Z Ochotą", Środowiskowy Dom Samopomocy ,,Pod Skrzydłami", Fundacja Rekin, SHUK, Polskie Forum Migracyjne.
Zabawy i porady
Nieformalna grupa Stary Mokotów - Partnerstwo Lokalne zaprasza mieszkańców dzielnicy 27 maja na Piknik Sąsiedzki na Skwerze Broniewskiego „Orszy”. Piknik organizowany jest przy wsparciu finansowym Urzędu Dzielnicy Mokotów. Na stronie FB „Stary Mokotów – Partnerstwo Lokalne” można przeczytać, że będzie ekologicznie i zdrowo. Powstaną specjalne punkty eko, gdzie będzie można powymieniać się roślinami, oraz skorzystać z poradnictwa na ich temat. Odbędą się też warsztaty zielarskie, których uczestnicy dowiedzą się, jak najlepiej wykorzystać zioła w kuchni i w kosmetologii. Będzie też stoisko wymiany ubrań oraz kącik: „Jak zrobić coś z niczego”.
Dla dzieci zorganizowane zostaną animacje, zaś wszyscy uczestnicy będą mogli posłuchać muzyki na żywo, między innymi w wykonaniu Marzeny Messery, Grzegorza Śniocha i chóru Kameleon. Zaproszeni na mokotowski Piknik Sąsiedzki instruktorzy poprowadzą lekcję tańca, zaś dla seniorów zaplanowano muzyczną gimnastykę.
Podczas Pikniku Sąsiedzkiego na Mokotowie, będzie można też poradzić się w kwestiach zdrowotnych. Przedstawiciele Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego będą edukować mieszkańców z zakresu nadciśnienia i cukrzycy, zaś chętnym zmierzą RR i poziom glukozy. Dr. Optic zaprosi też na badanie wzroku do swego ambulansu.
Na stronie FB organizatorzy pikniku zapowiadają również zbiórki, prowadzone przez NGO-sy.
„Spotkamy się z przedstawicielami Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża, którzy zbierać będą dary, Specjalistycznej Poradni OPTA oraz Mokotowskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, którzy służyć będzie informacjami dotyczącymi działalności ich organizacji.” – czytamy w mediach społecznościowych grupy „Stary Mokotów - Partnerstwo Lokalne”.
Ekologicznie na Woli
Na Woli, przy ul. Piaskowej 7, Dzień Sąsiada odbędzie się 24 czerwca. Inicjatorkami tegorocznego świętowania są mieszkanki – Aneta i Jola, zaangażowane w działania Miejsca Akcji Piaskowa 7. Do współorganizacji aktywnie włączyło się Stowarzyszenie CAL – organizacja pozarządowa prowadząca MAP7. Jak mówi, zaangażowana w projekt, animatorka sąsiedzka Oliwia Woźniak, spotkania organizacyjne w sprawie pikniku, odbywają się już od kilku tygodni.
– Z tej okazji zaplanowane jest między innymi odświeżenie osiedlowego ogródka. Do przynoszenia roślin i wspólnej pracy wokół nasadzania zaproszeni są wszyscy mieszkańcy z okolicy. W planach mamy również przygotowanie przekąsek z grilla i domowej lemoniady, a także sąsiedzką sesję fotograficzną z DIY-owej foto-budki. Aby wspierać miejski eko-system, w tym roku wykonamy podczas pikniku budki dla ptaków i umieścimy je wokół bloku przy Piaskowej 7. Odbędą się także warsztaty taneczne, poprowadzone przez wolontariusza. Ja w tym roku zajmę się organizacją „strefy plastycznej” dedykowanej dzieciom i młodzieży. Na zajęciach, które poprowadzę, stworzymy wspólnie kolaż na temat Piaskowej 7. Dodatkowo do współorganizacji pikniku zaprosiliśmy harcerzy, można więc spodziewać się gry terenowej.
Dzień Sąsiada na Piaskowej 7 to ważna, coroczna tradycja dla mieszkańców i mieszkanek oraz Miejsca Akcji Piaskowa 7 .
– Dobrze jest spotkać się i w luźnej atmosferze porozmawiać o tym, co u nas. Część sąsiadów chętnie angażuje się w spotkania organizacyjne i ma wiele pomysłów na działania sąsiedzkie, co nas bardzo cieszy. Seniorki pieką ciasta, przychodzą rodziny z dziećmi. W czasie przygotowań i samego świętowania panuje w MALu bardzo pozytywny klimat i dużo się dzieje– mówi Oliwia Woźniak z MAL Piaskowa 7.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23