Muzyka i film podczas wydarzenia dla sąsiadów. Na co zwrócić uwagę?
Muzyka z głośnika, minikoncerty, potańcówki, pokaz filmowy - to wszystko zwiększa atrakcyjność naszego wydarzenia plenerowego. O czym powinniśmy pamiętać, gdy publicznie chcemy korzystać z utworów muzycznych i filmowych? Podpowiadamy.
Muzyka z głośnika
Potańcówki, muzyka puszczana z głośników, pokazy taneczne oraz wiele innych form publicznego wykorzystania utworów muzycznych wymagają uzyskania licencji od Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. I uiszczenia wyznaczonej opłaty. Aby otrzymać licencję, należy zgłosić opis wydarzenia, miejsce, liczbę uczestników na adres: warszawa@zaiks.org.pl kilka dni przed imprezą.
WIĘCEJ INFORMACJI O LICENCJACH ZNAJDZIECIE NA STRONIE ZAIKS
Jeśli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów, możecie skorzystać z baz darmowych utworów muzycznych i dźwięków dostępnych stronach:
Muzyka „na żywo”
Na imprezie sąsiedzkiej możecie zdecydować się także na sąsiedzkie muzykowanie. Może wśród Waszych sąsiadów ktoś gra na jakimś instrumencie lub w zespole muzycznym? Sąsiedzka potańcówka z muzyką na żywo to okazja do wspólnej zabawy i miłego zakończenia sąsiedzkiego świętowania.
Jeśli planujecie atrakcje muzyczne, pamiętajcie, by zasygnalizować to wcześniej sąsiadom oraz by muzyka nie była za głośna (zwłaszcza w godzinach ciszy nocnej).
Sąsiedzkie kino
Sąsiedzkie kino plenerowe to także przyjemna forma integracji sąsiedzkiej.
Warto pamiętać, że do każdego filmu ktoś ma prawa. Może to być np. firma dystrybucyjna, producent filmu, szkoła filmowa lub Filmoteka Narodowa. Aby uzyskać zgodę na publiczny pokaz od instytucji, która posiada prawa do filmu, zazwyczaj należy uiścić opłatę.
Prawo autorskie (art. 23) dopuszcza korzystanie z utworu w zakresie własnego użytku osobistego, który obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego. Chociaż mogłoby się wydawać, że impreza sąsiedzka mieści się w kategorii stosunku towarzyskiego, najlepiej poprosić o licencję dystrybutora filmu. Informacje o dystrybutorach większości filmów możemy znaleźć np. na stronie www.filmweb.pl w opisach filmów.
Pamiętajcie, że z wielu dzieł, również filmowych, można korzystać bezpłatnie, w ramach domeny publicznej. Tworzą ją utwory twórców, które nie podlegają już ochronie prawnej (70 lat od śmierci autora): www.domenapubliczna.org .
Pomyślcie też o współpracy np. z lokalną biblioteką publiczną, która może organizować pokazy filmowe na innych zasadach. Na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich znajdziemy całą broszurę, w której wyjaśnione są zasady legalnego odtwarzania filmów w firmach i instytucjach: http://www.sbp.pl/repository/newsy/MPLC-broszura.pdf
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23