„Miłego dnia!”, „Dzień dobry!”, „Wszystkiego sąsiedzkiego!”. To niektóre z haseł, którymi można pozdrowić swoich sąsiadów i sąsiadki z okazji zbliżającego się Europejskiego Dnia Sąsiada. Zachęcamy do wspólnego świętowania i skorzystania z gotowych do druku plakatów.
Dzień dobry! Cześć!
Akcja „Plakat na Dzień dobry” jest częścią warszawskich obchodów Dnia Sąsiada. Celem akcji, skierowanej do mieszkanek i mieszkańców, a także organizacji pozarządowych, lokalnego biznesu i instytucji, jest budowanie i wzmocnienie dobrych relacji sąsiedzkich wśród mieszkańców stolicy.
W ramach akcji ratusz zachęca wszystkich chętnych do wywieszenia 26 maja (lub wcześniej!) w oknie, witrynie, na drzwiach czy klatce schodowej plakatu z pozdrowieniami dla sąsiadów.
– Dobre sąsiedztwo zaczyna się od zwykłego „Dzień dobry”, ludzkiej uprzejmości i małych gestów sąsiedzkiego wsparcia – mówi Karolina Zdrodowska, Dyrektorka Koordynatorka ds. Przedsiębiorczości i dialogu społecznego w ratuszu. - Wywieszenie plakatu w oknie czy publikacja w mediach społecznościowych to łatwa forma świętowania, dostępna dla każdego chętnego – dodaje.
Miłego dnia! Гарного дня! Have a nice Day!
Społeczność Warszawy w ostatnich latach poszerza się o osoby o różnym pochodzeniu, w tym migrantów i migrantki. Dlatego plakaty dostępne są nie tylko w języku polskim, ale też ukraińskim i angielskim.
– Od lat każdego dnia Warszawa staje się nowym domem dla osób z całej Polski, którzy przyjeżdżają tu na studia i do pracy - przypomina Zdrodowska. – Dzień Sąsiada jest często dla nich pierwszą okazją, by poczuć się częścią lokalnej społeczności. Dodatkowo maj to także miesiąc różnorodności, o czym warto pamiętać podczas sąsiedzkiego świętowania - dodaje.
Wszystkiego sąsiedzkiego!
Akcja „Plakat na Dzień dobry” jest uzupełnieniem warszawskich obchodów Dnia Sąsiada. Na stronie Miasta można znaleźć mapę i listę sąsiedzkich wydarzeń, a także dodać własne. Na sąsiedzkie spotkania możliwe jest również bezpłatne wypożyczenie pakietów sąsiedzkich, a także potrzebnego wyposażenia, np. stołów, namiotów czy leżaki (www.spoldzielnia.waw.pl)
Dla początkujących organizatorów i organizatorek sąsiedzkich spotkań ratusz oferuje doradztwo indywidualne oraz poradnik z praktycznymi wskazówkami.
– Budowanie sąsiedzkiej Warszawy to nasze wspólne zadanie, bo miasto tworzą ludzie i ich codzienne relacje – podkreśla Karolina Zdrodowska.
Plakaty oraz grafiki do mediów społecznościowych można pobrać ze strony https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/plakat-na-dzien-dobry
Źródło: Urząd m.st. Warszawy