Potrzebujesz pomocy w organizacji wydarzenia plenerowego? Podpowiadamy, gdzie jej szukać
Warszawa jest otwarta na inicjatywy mieszkańców i wspiera je w różny sposób. Organizując wydarzenia sąsiedzkie, możecie liczyć na pomoc zarówno instytucji miejskich, jak i organizacji pozarządowych.
Warszawa Sąsiedzka
To strona poświęcona sąsiedzkim inicjatywom w Warszawie i ich wsparciu. Znajdziesz tam informacje o różnych formach wsparcia działań lokalnych – finansowych i pozafinansowych.
W ramach obchodów Dnia Sąsiada na stronie znajdziesz podpowiedzi jak organizować spotkania sąsiedzkie i zobaczysz gdzie w Warszawie sąsiedzi i sąsiadki organizują Dzień Sąsiada.
Spółdzielnia
Spółdzielnia to portal, który ułatwia dzielenie się różnego typu zasobami. Znajdziesz tu m.in. namioty, leżaki, gry planszowe czy miejsca na spotkania. Wszystko co znajdziesz w Spółdzielni jest bezpłatne - udostępniane na organizację działań kulturalnych, społecznych, edukacyjnych, sąsiedzkich - otwartych dla innych i niekomercyjnych. Każdy może do nas dołączyć, dzieląc się tym co ma, lub pożyczając to, czego potrzebuje na różne działania.
Znajdź to, czego potrzebujesz, wypożycz i działaj po sąsiedzku >
Miejsca Aktywności Lokalnej (MAL)
MAL-e to miejsca, w których mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą skorzystać z bezpłatnej oferty oraz przestrzeni na sąsiedzkie działania. W Warszawie działa obecnie ponad 110 różnych MAL-i! Znajdziesz je m.in. w lokalnych domach kultury, bibliotekach, organizacjach pozarządowych czy ośrodkach pomocy społecznej. Możesz korzystać z darmowych zajęć, ale też samemu realizować tu swoje pomysły i projekty.
MAL-e, jako miejsca działające lokalnie, mogą także pomóc w organizacji Twojego wydarzenia plenerowego oraz wesprzeć w jego promocji.
Partnerstwa lokalne
Partnerstwo lokalne to grupa organizacji, instytucji, mieszkanek i mieszkańców, którzy wspólnie działają na rzecz rozwoju danego miejsca i społeczności. Każdy z partnerów wnosi inne doświadczenie, wiedzę i perspektywę ̰w myśl zasady: razem można więcej! Partnerstwa dają szansę na poznanie mieszkanek i mieszkańców, osób reprezentujących różne firmy i organizacje z twojej okolicy. To mogą być potencjalni partnerzy i partnerki do przyszłych działań.
Patronat burmistrza
Uzyskanie takiego patronatu nie jest trudne, ale należy opisać w sposób zrozumiały, jakie wydarzenie planujecie, kiedy ma się odbyć i dlaczego zależy nam, aby to właśnie burmistrz Waszej dzielnicy był patronem wydarzenia.
Uwaga! Zgłaszamy się z prośbą o patronat burmistrza dzielnicy, a nie o patronat dzielnicy.
Pismo przesyłamy na adres sekretariatu burmistrza, ale warto dodać do wiadomości np. rzecznika prasowego. Burmistrzowie dzielnic mają na głowie wiele spraw i czasem zdarza się, że prośby o patronaty ustępują innym priorytetom, więc po tygodniu warto przypomnieć o naszej prośbie telefonicznie i – w przypadku braku odpowiedzi – odezwać się do drugiego adresata naszej wiadomości.
Po uzyskaniu patronatu należy pamiętać o umieszczeniu stosownych logotypów na naszych materiałach promocyjnych. Patronat burmistrza ułatwia także współpracę z innymi instytucjami, dla których stajemy się bardziej wiarygodni.
Promocja
Lokalna promocja rządzi się nieco innymi prawami iż standardowe działania reklamowe. Przede wszystkim musicie dotrzeć do Waszych sąsiadów.
Najlepiej zaprosić ich osobiście, a jeżeli to niemożliwe – umieszczać informacje w miejscach, z których korzystają. W tym celu można poprosić o pomoc urząd dzielnicy (wydział promocji lub kultury) i lokalne instytucje, np. biblioteki, domy kultury, Miejsca Aktywności Lokalnej.
Możecie:
- przygotować informację prasową i poprosić, aby została ona umieszczona na stronie internetowej dzielnicy oraz w mediach społecznościowych, np. na jej profilu na Facebooku;
- przygotować plakaty i ulotki do rozwieszenia i wyłożenia w bibliotekach, domach kultury, filiach urzędu, siedzibach lokalnych organizacji pozarządowych i w każdej instytucji, która znajduje się w naszym sąsiedztwie i wyrazi na to zgodę; czasem administratorzy dysponują zamykanymi tablicami na zewnątrz lub wewnątrz budynków – zapytajcie w dzielnicowym ZGN, czy mogliby Wam pomóc.
Inicjatywa lokalna
To narzędzie, z którego może skorzystać każda nieformalna grupa mieszkańców, realizująca lokalny pomysł, w tym jednodniowe wydarzenie. Wystarczy wypełnić wniosek (do pobrania ze strony https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/inicjatywa i złożyć go w swoim dzielnicowym urzędzie.
We wniosku należy dokładnie opisać swój pomysł, wycenić jego realizację i przedstawić, co jest możliwe do zrobienia samodzielnie przez mieszkańców, a w czym potrzebne jest wsparcie dzielnicy (użyczenie terenu, pomoc w promocji wydarzenia, zakup potrzebnych materiałów, a może wypożyczenie sceny?).
Realizując inicjatywę lokalną nie otrzymacie bezpośredniego wsparcia finansowego; to narzędzie zakłada współpracę obu stron (mieszkańców i samorządu) w celu zrobienia czegoś dobrego i potrzebnego społeczności lokalnej. W każdej z dzielnic pracują koordynatorzy inicjatywy lokalnej, którzy chętnie przybliżą Wam całą procedurę: https://um.warszawa.pl/waw/sasiedzka/inicjatywa-koordynatorzy
Żeby obie strony miały możliwość przygotowania się do realizacji zadania, postarajcie się złożyć wniosek 3 miesiące przed planowanym działaniem .
Małe dotacje
Dają możliwość zdobycia wsparcia finansowego na organizację swojego wydarzenia, ale tylko dla grup sąsiedzkich, które są zarejestrowane jako fundacja lub stowarzyszenie (w tym stowarzyszenie zwykłe).
Kwota dofinansowania lub finansowania ze środków m.st. Warszawy w ramach małych dotacji nie może przekroczyć 10 000 zł, a termin realizacji zadania nie może być dłuższy niż 90 dni. Aby ubiegać się o małą dotację, organizacja składa wniosek (ofertę) z pomysłem na działanie do konkretnego biura Urzędu m.st. Warszawy lub do dzielnic.
WIĘCEJ INFORMACJI O TYM, JAK I GDZIE UBIEGAĆ SIĘ O MAŁE DOTACJE?
Program Wspólnota
Urząd m.st. Warszawy wspiera działania sąsiedzkie na mocy Programu Wspólnota, który jest dokumentem wykonawczym Strategii#Warszawa2030 (cel operacyjny 1.1 Dbamy o siebie nawzajem w ramach celu strategicznego 1 – Odpowiedzialna wspólnota. Program Wspólnota jest następcą Programu Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej na lata 2015-2020.
Tekst przygotowany we współpracy z Urządem m.st. Warszawy.
Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23