20 stycznia 2022 roku poznaliśmy nową wersję projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych. Ta wersja projektu nie trafiła do konsultacji społecznych, ale trafiła do Rady Działalności Pożytku Publicznego. Właśnie opublikowano uchwałę RDPP oceniającą projekt ustawy.
Uchwała Rady Działalności Pożytku Publicznego w sprawie projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych została przyjęta na posiedzeniu Rady 25 stycznia. W tej chwili można się z nią zapoznać, ponieważ opublikowano ją na stronie internetowej RDPP. Rada pozytywnie opiniuje projekt - jednocześnie wskazuje konieczność wprowadzenia zmian do jego treści.
Projekt ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych powstał w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, a odpowiedzialnym za jego powstanie jest Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego. Celem projektowanych rozwiązań jest ustanowienie jednolitych zasad składania sprawozdań finansowych i merytorycznych przez organizacje pozarządowe, w tym organizacje pożytku publicznego.
Pierwszą wersję projektu poznaliśmy 1 lipca 2021 r. Jego konsultacje trwały do 16 sierpnia 2021 r. Kolejna wersja pokazała się 20 stycznia 2022 roku.
Uchwała RDPP. 23 propozycje zmian
W uchwale Rada wyraziła satysfakcję ze zmian, które pojawiły się w obecnej wersji (a były zgłaszane przez RDPP na wcześniejszym etapie). Wskazała też jednak 7 obszarów w projekcie, w których nadal trzeba wprowadzić zmiany. Zmiany te wylicza załącznik do uchwały. Jest ich 23.
Konieczne zmiany - wskazanie obszarów
1) Rada wskazuje na potrzebę ponownej analizy przedstawionego projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych ze względu na nowelizacje Ustawy o Rachunkowości dokonanej ustawą z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2021.2106). Zwłaszcza pod względem wprowadzonych zmian przez wskazaną nowelizację art. 52 ust. 2b, które zmieniło zgodnie z uchwałą Rady nr 150 Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw sposób podpisywania sprawozdania finansowego przez organy wieloosobowe. Art. 26 projektu ustawy musi zostać dostosowany do zmian wprowadzonych wskazaną wyżej nowelizacją.
2) Rada wskazuje na konieczność nowelizacji rozporządzenia dotyczącego prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego w sposób umożliwiający złożenie sprawozdania w formie wskazanej załączniku nr 1 projektowanej ustawy jednak w sposób który by nie zmieniał ewidencji uproszczonej de facto w pełne księgi rachunkowe.. Rozporządzenie powinno umożliwiać lecz nie narzucać, rozbudowanie tabeli zestawienia przychodów i kosztów w sposób umożliwiającą łatwej i efektywnej kosztów a przychodów, również z możliwością zachowania wyodrębnienia ewidencyjnego realizowanych projektów.
3) Rada wskazuje, że rozwiązanie o którym mowa w art. 5 tj. uproszczona ewidencja przychodów i kosztów powinna być rozwiązaniem domyślnym. Natomiast organizacja pozarządowa powinna mieć możliwość zastosowania pełnej księgowości. Należy więc odwrócić logikę przepisu.
4) Rada wskazuje na konieczność wprowadzenia rozwiązania technicznego umożliwiającego automatyczną migrację danych pomiędzy programami księgowymi lub UEPiK (uploud sprawozdania finansowego) do bazy danych prowadzonej przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności.
5) W związku z sytuacją pandemiczną Rada wnosi o wydłużenie terminu wskazanego w art. 14 ust 1 do 12 miesięcy.
6) Rada rekomenduje uzupełnienie art. 18 o kolejny ustęp wskazujący, że kontrolę w zakresie sprawozdania finansowego Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego zleca Krajowej Administracji Skarbowej. Kontrola merytoryczna zawartości z załącznika nr 1 projektowanej ustawy powinna być rozwiązana analogicznie do sprawozdanie finansowego wskazanego w ustawie o rachunkowości oraz ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (organ uprawniony do kontroli to Krajowa Administracja Skarbowa).
7) Poszczególne punkty w załącznikach nr 1-3 należy uzupełnić w formie definicji lub wyjaśnień dotyczących zakresu danych obejmujących poszczególne punkty.
Zapoznaj się z pełną treścią uchwały i z uwagami zawartymi w ZAŁĄCZNIKU
do Uchwały nr 18 Rady Działalności Pożytku Publicznego z dnia 25.01.2022 r. w sprawie projektu ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23